land PZCN: Zeegras houdt hoofd boven water Niet altijd even druk op de BSO BEVELANDEN-THOLEN 22 en 23 24 en 25 almanak Zinloos Zaterdag 30 juli 2011 Meubelrestaurateur Stefan Schelling bouwt zelf atelier Truffel ontdekt in tuin in Oost-Souburg Tip? bevelanden@pzc.nl/tholen@pzc.nl BEDREIGDE SOORT Van Kattendijke naar Rilland verplaatste planten doen het redelijk goed op nieuwe stek door Frank Balkenende RILLAND - Het zeegras dat begin juni vanaf de dijk tussen Kattendij ke en het Goese Sas is verplaatst naar een nieuwe plantplek in de Oosterschelde bij Rilland, groeit al leszins redelijk. Junior-onderzoe ker Wouter Suykerbuyk van de Radboud Universiteit is tevreden. Hij begeleidt de herplant voor het projectbureau Zeeweringen. Het zeegras moest wijken voor de dijkverbetering bij Kattendijke. Volgend jaar pakt projectbureau Zeeweringen de Oosterscheldedijk tussen Kattendijke en het Goese Sas aan. Het zeegras lag in de strook waar machines rijden voor de dijkverzwaring. Het projectbureau Zeeweringen is op grond van de Natuurbescher mingswet verplicht zeegras te her planten. Het areaal zeegras in de Oosterschelde is in dertig jaar tijd geslonken van honderden naar en kele tientallen hectares. Groot Zeegras komt niet meer voor in de Oosterschelde. Alleen Klein Zeegras weet zich nog enigszins-te handhaven. Het verplaatste zeegras ligt op een kwartier lopen van de dijk ter hoogte van Stationsbuurt bij Ril land. Vakken zijn op verschillende manieren ingeplant om na te gaan hoe snel de vegetatie dichtloopt. Suykerbuyk is niet ontevreden over de groeikracht van het ver plaatste zeegras. „In juni zag ik het even somber in, omdat het erg warm en droog was. Als dat weer zich nog een maand had doorge zet, had het zeegras het erg moei lijk gekregen. Door de regen in juli heeft het zich goed hersteld." Toch zijn er nog bedreigingen de komende maanden. Ten eerste kunnen rotganzen het zeegras op peuzelen en ten tweede zijn stor men nooit bevorderlijk voor de groei. Op de plantlocatie is wel eerst een schelpenbed gestort om te zorgen dat pieren niet alles om woelen, want ook dat is onge wenst als het zeegras net is her plant. De komende tijd houdt Suy kerbuyk de vinger aan de pols: op locatie en anders via beelden uit een vlakbij geplaatste webcam. Onderzoeker Wouter Suykerbuyk inspecteert de groei van het verplaatste zeegras in de Oosterschelde tussen Krabbendijke en Rilland. foto Willem Mieras door Frank van Cooten WISSENKERKE - Kinderdagverblijf Ziezo en buitenschoolse opvang Okidoki in Wissenkerke passen hun pedagogisch plan aan. In dit plan staat onder meer dat het kinderdagverblijf en de bso met twee gescheiden groepen wer ken. De o tot 4 jarigen en de 4 tot 12 jarigen. Dit is echter in de praktijk niet al tijd het geval, constateerde de in spectiedienst onlangs. Op sommi ge dagen zitten de kinderen van zowel de kinderopvang als de BSO in één groep. En dat is niet con form het eigen pedagogisch plan, constateerde de inspectiedienst. Het college van burgemeester en wethouders van de gemeente Noord-Beveland schreven een brief naar de Stichting Kinderop vang de Bevelanden. In deze brief staat dat de buitenschoolse opvang en de kinderopvang binnen veer Tip? redactie@pzc.nl tien dagen aan de inspectievoor- waarden moeten voldoen. Dat ge beurt met de aanpassing van het pedagogisch plan. Volgens Angela Kouwer van Ziezo wordt alleen op de woensdag en vrijdag met één groep gewerkt. Ge woonweg omdat er op beide da gen weinig kinderen zijn. „Het is op deze dagen logisch dat we met één groep werken. Op de andere dagen werken we gewoon met twee groepen." Die Zeeuws-Vlaamse collega heeft er zo af en toe eens last van: nodig naar het toilet moetenmaar daar aangekomen er helemaal niets uit krijgen. Omdat hij vindt dat collega's geen geheimen voor elkaar hoeven te heb ben, deelt hij dergelijke vervelende er varingen zonder enige schroom met zijn kantoorgenoten. Laatst toog de man vol goede moed naar het kleinste kamertje. „Ik heb gedroogde pruimen geweld en opgegeten", vertelde hij zijn colle ga's. „Dat schijnen ze ook in de be jaardentehuizen aan mensen te ge ven die problemen met de stoelgang hebben." Tien minuten later kwam hij een be drukt terug. „Hielp niks", mompelde hij. Een collega reageerde gevat. „Dat lijkt me typisch een gevalletje van zinloos geweld."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 41