sport 131 A»» Kromowidjojo op podium, Heemskerk in tranen voor Twente' Sharon van Rouwendaal maakt reuzenstappen Verlinden tevreden Lochte ontpopt zich als gouddelver zaterdag 30 juli 2011 Jan Vertonghen mist vanavond de wedstrijd om de Johan Cruijff Schaal tussen zijn club Ajax en FC Twente. De verdediger heeft nog steeds last van zijn lies. Trainer Frank de Boer wil in de aanloop van de start van de competitie geen ri sico met hem nemen. Maarten Stekelenburg krijgt eveneens geen speeltijd. De Boer verwacht dat de doelman snel naar AS Roma vertrekt. door Rob de Bruyn sjanghai - De één haalde het beste eruit, de ander faalde. De een won een medaille, de ander net niet. Ra- nomi Kromowidjojo was tevreden met brons op de 100 meter vrije slag, Femke Heemskerk kon niet verkroppen dat ze op het WK in Sjanghai buiten de prijzen was ge vallen en langzamer was geweest dan in de halve finale. De Amster damse barstte na de race in tranen uit. „Ik deed alles goed. Ik snap niet waarom het niet harder gaat. Ik kan het écht..." Finales zwemmen is een kunst op zich. De 100 vrij van gisteren was daarvan wellicht het meest treffen de voorbeeld in jaren. De Deense Jeanette Ottesen en Aliaksandra Herasimenia uit Wit-Rusland won nen samen de wereldtitel (in 53,45)- Een geweldige verrassing; op Ottesen hadden weinigen gere kend, op Herasimenia vrijwel nie mand. Heemskerk viel samen met collega-topfavoriet Britse Francesca Halsall (53,72) net naast het po dium, waarop 'Kromo' (53,66; haar beste tijd dit seizoen) de laagste tre de innam. Technisch directeur van de KNZB Jacco Verhaeren sprak na de wed strijd zijn vertrouwen uit in Heemskerk. Die had als eerste ge keerd, maar stortte op het eind in, zoals dat ook woensdag in de fina le van de 200 meter al was ge beurd. Verhaeren: „Ze moet wer ken aan het zwemmen van finales. Zoiets komt bij de een sneller dan bij de ander. Ik ga er vanuit dat Femke dit onder de knie krijgt. Ze heeft deze week laten zien dat ze veel kwaliteit heeft. Het gaat alleen nog om het moment." Dat wist Heemskerk zelf ook. „Ik ben hartstikke goed getraind, hart stikke fit. En ik ben een perfectio nist. Ik heb het nergens laten lig gen." Op zijn eigen pupil Kromowidjojo was Verhaeren erg trots. „Ranomi heeft nu niet de vorm voor een 53-laag, maar wat er op dit mo ment in zit, heeft ze eruit gehaald. Dat is een belangrijke constatering richting volgend seizoen. Dat een Ranomi Kromowidjojo toont haar bronzen medaille. foto Patrick Kraemer 53-laag er nu niet in zit, heeft te maken met de keuzes in het trai ningsprogramma richting de Olym pische Spelen. Vergeet niet dat Ra nomi vorig jaar de hele zomer ge mist heeft vanwege een hersenvlies ontsteking." In de winter tijdens het EK en het WK kortebaan brak Kromowidjojo met in totaal zeven keer goud inter nationaal door. Ze won op beide toernooien alle nummers waaraan ze deelnam. De twintigjarige zwemster gaat over ruim een jaar maar met één doel naar Londen: olympisch goud op de 100 vrij. Ver haeren: „Daar moet je echt nog veel harder zwemmen voor het goud. Ranomi's niveau kan nog met een forse stap omhoog. Wat we dit seizoen gedaan hebben, is voor 99 procent de blauwdruk voor volgend jaar. Ik heb genoeg van Ranomi gezien om te weten hoe het moet. Het is belangrijk dat ze nu voor het eerst Halsall heeft verslagen, maar vooral ook dat ze vandaag haar meest gecontroleerde 100 meter ooit zwom." sjanghai - Halverwege lag hij zo waar voor op Michael Phelps, die naast hem in het bad lag. In de tweede helft van de halve finale 100 meter vlinderslag moest Joeri Verlinden de Amerikaanse su perster toch laten gaan. Maar de Limburger kreeg gisteren op de WK in Sjanghai waarvoor hij geko men was: een finaleplaats' hij kwa lificeerde zich als achtste. „Precies genoeg", pufte Verlinden direct na de race. „Ik ben behoor lijk stuk gegaan. Ik had eigenlijk nog wel iets sneller willen zijn, maar goed, ik sta in een WK-fina- le. Twee jaar geleden in Rome haal de ik de halve finale niet eens. Het gaat volgens plan. Dat ik eerder keerde dan Phelps? Ja, leuk. Ik voel de hem op de tweede baan langs zij komen. Hij is natuurlijk ook best een goede zwemmer..." Vond je het jammer dat Preud'hom- me ging? „We waren in het seizoen steeds meer naar elkaar toegegroeid. We hebben mooie dingen meege maakt, de beker gewonnen, de Cruijff Schaal en we zijn ver geko men in Europa. Ja, ik vond het wel jammer." En wie moest zijn opvolger worden volgens jou? „Co Adriaanse. Dat heb ik vanaf het begin gedacht. Ik wist niet of hij wilde, maar ik had zoiets van: „Als Preud'homme gaat, dan zou Adriaanse zijn opvolger moeten worden. Ik zou geen betere trainer kunnen noemen. Pressen, druk zetten, aanvallend spelen en bij balverlies zo snel mo gelijk die bal terug pakken... Dat is wat Adriaanse wil en dat is ook wat een voetballer graag wil: de bal hebben. Adriaanse zei meteen dat hij niet alles over boord zou gooien. De organisatie stond al goed. Elke trainer brengt wat van zichzelf mee. McClaren was heel goed op het mentale vlak. Preud' homme zocht de zwaktes van de tegenstanders en keek waar de ruimtes lagen. Adriaanse gaat uit van de eigen kracht. We speelden onder McClaren en Preud'homme niet altijd alleen maar goede wed strijden, maar de resultaten waren goed. Later zal iedereen zich van die tijd alleen herinneren dat we kam pioen zijn geworden en de beker hebben gewonnen." En dan volgt midden in de voorberei ding een bizar moment: een deel van het nieuwe dak van De Grolsch Ves te stort in. „Dat hou je niet voor mogelijk. Dan is voetbal opeens maar voet bal en niet meer dan dat. Dit heeft veel impact op de hele club en blijft voor altijd hangen. Het gaat niet meer weg." foto Peter Lous/ANP ver je ook weg bent, overal is inter net. Hoe meer berichten er ver schenen, hoe meer ik het gevoel kreeg dat de trainer niet zou blij ven. Ik had niet verwacht dat hij al na een jaar zou gaan. We hebben het nu meerdere keren meege maakt dat een trainer eerder ver trok dan gepland. Er zijn bijna meer trainers dan spelers wegge kocht bij Twente de afgelopen ja ren. Het tekent het succes." Sjanghai - De Amerikaanse zwem mer Ryan Lochte ontpopt zich als gouddelver van de wereldtitelstrijd in Sjanghai. Hij bracht zijn aantal wereldtitels gisteren op vier. Eerst won hij het goud op de 200 rug en j leidde daarna de Amerikaanse ploeg naar de zege op de 4x200 vrij. Samen met Michael Phelps, Peter Vanderkaay en Richard Be- rens realiseerde hij op de estafette een tijd van 7.02,67. Frankrijk ein digde in 7.04,81 als tweede voor gasüand China (7.05,67). Lochte ze gevierde in China eerder op de 200 vrij en 200 wissel, waarop hij donderdag ook het wereldrecord verbeterde. De Amerikaanse ploeg begon niet echt overtuigend aan de finale van de 4x200 vrij, maar toen Lochte het water indook, bracht hij de VS op goudkoers. Lochte bleef na af loop bescheiden over zijn rol. „Ie dereen heeft zijn aandeel gehad in dit succes. We zijn er voor gegaan en dat hebben we allemaal gedaan. Dat leverde uiteindelijk het goud op." Het was voor de Amerikanen de vierde titel op rij op dit onder deel. Lochte won ook overtuigend de ti tel op de 200 rug. In 1.52,96 eindig de hij voor Japanner Ryosuke Irie (1.54,11) en zijn landgenoot Scott Clary (1.54,96). Bij de vrouwen behaalde de Ameri kaanse Rebacca Sonï haar tweede goud bij dit toernooi. Na haar winst op de 100 meter school was ze ook de beste op de dubbele af stand. In een tijd van 2.21,47 ein digde ze voor de Russin Joelia Efi- mova (2.22,22) en de Canadese Martha McCabe (2.24,81). De Hongaar Daniel Gyurta troefde na een spannende strijd de Japan se favoriet af bij de 200 school bij de mannen. Met een tijd van 2.08,41 bleef hij Kitajima (2.08,63) net voor. De Duister Christian vom Lehn werd derde in 2.09,06. door Rob de Bruyn sjanghai - Of ze wereldtop wordt? „Ze is al wereldtop", corrigeerde Jacco Verhaeren gisteren op de WK zwemmen in Sjanghai na de rugslagrace over 200 meter van zijn pupil Sharon van Rouwend aal. Die verpulverde in de halve fi nale met 2.08,42 haar persoonlijk record van 2.09,65, dat ze nota be ne pas 's ochtends in de series had gevestigd, én plaatste zich brutaal als zesde voor de eindstrijd van vandaag. Verhaeren: „Vorig sei zoen ging ze van 2.14 naar 2.11, dit seizoen al van 2.11 naar 2.08. Dat zijn reuzenstappen." Van Rouwendaal is pas zeventien en behoort tot de allergrootste zwemtalenten van ons land. Ze ge noot haar opleiding in Zuid-Frank rijk en traint sinds het voorjaar van 2009 in Eindhoven, waar ze al snel overstapte van de talenten - groep van Jeanet Mulder naar de trainingsgroep van Verhaeren. De als allrounder opgeleide zwemster legt zich de laatste tijd vooral toe op de rugslag. Eerder deze week voldeed ze in de halve finale van de 100 meter met 1.00,14 al aan de kwalificatie-eis voor de Olympi sche Spelen (1.00,40). Gisteren luk te dat ook, en heel makkelijk bo vendien, op de 200 meter. „Ik wist wel dat dit erin zou zit ten", zei Van Rouwendaal na haar avondwedstrijd. „Vanmorgen in de series was ik er eigenlijk nog niet zo bij met mijn hoofd, dacht ik niet echt aan het raceplan, maar nu ging het echt heel goed. Ik wist het al na de eerste vijftig meter. De insteek voor de finale? Nou, weer ongeveer zoiets als dit zou al heel mooi zijn, toch?" Naast Van Rouwendaal plaatste ook Inge Dek ker zich voor een finale. Ze hoefde in de halve finale op de 50 meter vlinderslag alleen de Zweedse vete rane Therese Alshammar voor te laten en ging met 25,78 seconden ook als tweede door naar de eind- strijd. „Ik wist dat het met die 50 goed zat en heb dat nu ook bewe zen. De race verliep volgens plan", sprak Dekker, die sinds dit seizoen in Marseille traint bij Rornain Barnier, net als Femke Heemskerk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 31