'Co Adriaanse is de juiste man 301 sport Maarten Stekelenburg wacht een heet onthaal in Rome Short people Het nieuwe voetbalseizoen gaat traditioneel van start met het duel om de Johan Cruijff Schaal. Ajax ontvangt op eigen veld vanavond FC Twente. zaterdag 30 juli 2011 door Koen de Vries JOHAN CRUIJFF SCHAAL Is het u ook opgevallen dat bij het WK zwemmen in Sjang hai alleen maar lange man nen op het podium staan? Bij het uitreiken van de bloemen moe ten ze hun bovenlichaam in een bocht van meer dan negentig gra den wringen, laat staan wat er ge beurt als ze hun medaille omge hangen krijgen en een zoen op el ke wang in ontvangst nemen. Vooral de nummer één, die op het hoogste treetje staat, moet na zijn topprestatie in het water nog een extra krachttoer verrichten om aan alle plichtplegingen te kunnen voldoen. Ik ben eens nagegaan of het waar is dat topzwemmers lange wezens zijn. Het klopt. Onze Pieter van den Hoogenband is 1.93 meter. Zijn eeuwige concurrent Ian Thor pe is even lang. De huidige top pers Ryan Lochte, Michael Phelps en James Magnusson (winnaar 100m vrij) zijn respectievelijk 1.88, 1.93 en 1.95 meter. De u natuurlijk nog bekende Maarten van der We- ijden is zelfs 2.02 meter. Hoe het komt dat er zoveel lange zwemmers winnen? Je zou den ken dat het komt omdat ze min der ver hoeven te zwemmen om dat ze zo lang zijn. Maar daaraan ligt het niet. Het schijnt zo te zijn dat lange zwemmers, als ze alles goed doen, minder last van de weerstand van het water hebben dan korte zwemmers. Nu begrijp ik pas dat het lied Short People, dat Randy Newman in 1977 schreef en voor veel ophef zorgde, over zwemmers gaat. Had hij dat er duidelijk bijgezegd, dan was de ophef een stuk minder groot geweest. De zinsnede 'short people got no reason to live', is niet meer dan een feit. Ik heb er over zitten denken hoe je de zwemsport eerlijker zou kun nen maken. De oplossing is eigen lijk simpel. Je moet niet, zoals bij vechtsporten, gewichtsklassen ma ken, maar lengteklassen. Je kunt dan bijvoorbeeld WK's organise ren voor 1.50 tot 1.60 meterzwem mers, voor 1.60 tot 1.70 meter- zwemmers enzovoorts. Meer wed strijden, meer medailles. Iedereen blij. door Fardau Wagenaar enschede - Peter Wisgerhof boek te na 15 mei een reis naar Gran Ca- naria. FC TWente had net de titel strijd verloren van Ajax en de aan voerder wilde even weg van alles. Vanavond wacht opnieuw Ajax, dit keer om de Johan Cruijff Schaal. Dat laatste duel in de Are na lijkt al lang geleden. Sindsdien is er veel gebeurd in Enschede. Nog één keer terug naar 15 mei 2011 de dag dat jullie de titel verspeelden tegen Ajax. Heb je er lang van wak ker gelegen? Peter Wisgerhof: „De eerste twee of drie weken spookte het wel erg vaak door mijn hoofd. Ik ben vrij snel met mijn gezin op vakantie ge gaan. We hadden nog niets ge boekt, maar ik wilde weg uit Ne derland. Even niet hier zijn en aan gesproken worden over de wed strijd. Het werd Gran Canaria. Na tuurlijk, daar denk je ook nog wel aan die dag. Zo van: verdomme, we hadden een unieke prestatie kunnen neerzetten! Je piekert. Wat hadden we beter kunnen doen? Wat is er mis gegaan? De ambiance was die dag groots, Ajax steeg boven zichzelf uit. Wij pres teerden ondermaats. Het verschil tussen de twee teams is normaal niet groot, maar wel als de eén piekt en de ander slecht speelt." Toenmalig ploeggenoot Theo Janssen was na die wedstrijd fel in zijn kri tiek. Hij vond dat de helft van het team niet mee had gespeeld. „Iedereen was teleurgesteld. Maar wat mij betreft was het een team prestatie, een individu kan een wedstrijd niet winnen. Ik heb niet gehoord wat Theo zei, maar hij noemde geen namen, toch? Nie mand speelt bewust slecht. Het jaar ervoor roemde iedereen de teamprestatie van Twente, dit keer ging het mis. Dan moet je als team de hand in eigen boezem steken en niemand de schuld geven." Een week later maakte Janssen be kend dat hij wegging uit Enschede en nota bene bij Ajax zou gaan spe len. Was jij net zo verbaasd als de supporters? „Nee, ik had wel verwacht dat hij zou gaan. We zijn vrienden, heb ben ook nu nog veel contact met elkaar. Ik had hem vanmorgen nog aan de telefoon. Dat hij ging, wist ik. Waarheen hij ging, wist ik niet. Maar ik begrijp het wel. Theo is de jongste niet meer, financieel gaat hij er op vooruit, hij speelt Champions League en wil graag in Nederland blijven. Dan is Ajax de enige optie. In de wedstrijd om de Johan Cruijff Schaal staan we voor het eerst sinds jaren tegenover el kaar. Dat voelt niet raar. Het is in herent aan het voetbal dat je el kaar op het veld weer treft. Voor hem is het anders dan voor ons. Hij speelt tegen de ploeg waarmee hij veel succes heeft gehad. Wij spelen tegen Ajax, waar Theo toe vallig speelt." Janssen was nog maar net weg en trainer Michel Preud'homme begon te firten met een club uit Saoe- di-Arabië. Wat dacht je: niet weer? „Ik was nog op vakantie, maar hoe door onze correspondent Eelco van der Linden rome - Ajax- en Oranjekeeper Maarten Stekelenburg staat op het punt naar AS Roma over te stap pen. Wat treft hij daar aan en voor al wie? Zijn de 'tifosi' echt zo ge vaarlijk en 'overtuigde fascisten', zoals graag wordt beweerd? „Gewelddadig en fascistisch? Alles vreselijke laster. La Roma heeft de meest gepassioneerde aanhang van alle Italiaanse clubs. Passie en liefde, dat is alles. En fascisten, dat zijn die van La Lazio." Slager Gio vanni Abbate in de Romeinse wijk San Giovanni vóelt zich even echt beledigd, maar maakt dan snel een grimas en roept de heilige slogan 'Forza Roma, Forza Lupi', ofwel 'Hup Rome, Hup Wolven' en trekt zich terug tussen de karkassen en biefstukken in de vriescel. „Kom niet aan La Roma", klinkt het nog. Maarten Stekelenburg zal worden overweldigd door het aan de Tiber gelegen Olympisch Stadion, dat Roma deelt met de zo gehate con current Lazio. Bij iedereen lopen de rillingen over de rug als de Curva Sud, de zuidelijke bocht van het stadion en thuis van de harde kern, veran dert in een geel-rood rookgordijn. Vuurwerk knettert en keihard klinkt het officiële clublied 'Roma Roma' van de beroemde zanger en Roma-fan Antonello Venditi. 'Roma bediscussieer je niet, je houdt van Roma', is de dwingen de tekst van Venditi, de man met het ouderwetse Carrera-brilmon- tuur. Van hem is ook het prachtige 'Grazie Roma', dat wordt aangehe ven na elke thuiswedstrijd bij be haalde winst. Venditi componeer de het lied toen AS Roma in 1983 voor de tweede keer - meer dan veertig jaar na de eerste keer - de Maarten Stekelenburg landstitel veroverde, een gebeurte nis die de stad op zijn kop zette en Romeinen die er vandaag aan te rugdenken nog steeds de tranen in de ogen doet stromen. Zijn de tifosi fascisten? Van oudsher staat het legioen juist te boek als links. Het eerste stadion stond in de volkswijk Testaccio, nu een van de hippe buurten van de stad. De echte Roma-fan kwam uit het centrum en de zuidelijke en oostelijke buurten, en was links. Het linkse imago van zanger Venditi stoorde in de jaren '70 de toenmalige voorzitter, die het club lied verving, 'maar al snel klonk toch weer het 'Roma Roma'. In de roerige jaren '60 en '70 wa ren er volop conflicten met de La- zio-aanhang, die traditioneel af komstig zijn uit de gegoede burge rij uit de noordelijke wijken en de omliggende provincie (Lazio). Aan Lazio is altijd het etiket fascis tisch blijven kleven, ook dankzij aanvaller Paolo di Canio die eind jaren '80 en begin jaren '90 graag het publiek groette met gestrekte arm, bij voorkeur na een derby te gen AS Roma. De 'tifosi' van AS Roma verenig den zich in 1977 in Comando Ultra Curva Sud, kortweg CUCS, en wa ren een van de best georgani seerde supportersgroepen van Eu ropa. Tien jaar later viel 'het front' uiteen en trad ook een snelle ver- rechtsing op. Nu zijn er binnen de Roma-aanhang zelfs groepen die tegen het fascisme aanschurken. Politiek is minder belangrijk ge worden binnen de tifosi, maar ge weld blijft een constante, vooral tij dens de derby's. In 1979 kwam een Lazio-aanhanger om het leven na te zijn getroffen door een vuurpijl, afkomstig van de Curva Sud en in 2004 braken enorme rellen uit na dat het gerucht was verspreid dat de politie een kind had gedood. De wedstrijd werd gestaakt; 170 mensen raakten gewond. Voor de Britten zal Rome altijd 'Stab City' blijven, vanwege de ve le steekincidenten rond Europa cupwedstrijden tussen AS Roma en onder andere Liverpool, Man chester United en Arsenal. Peter Wisgerhof (links) is blij met de komst van Co Adriaanse.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 30