Pas op, want het 21 zeeland Symposium over krimp PZC zaterdag Yara De krant 6 weken voor 18 euro! BELGIE Onze zuiderburen krijgen in 2012 een nieuw verkeersreglement. Er komen andere borden en nieuwe voorschriften En in Nederland? Nieuwe verkeersregels in België zaterdag 30 juli 2011 door Maikel Harte Al een hele week staat het nieuws in het te ken van Anders Breivik en de vreselijke gevol gen van zijn terreurdaden in en rond Oslo. Hët is echt verschrikke lijk wat daar gebeurd is, maar ik moet eerlijk zeggen dat ik ook een beetje te doen had met Yara. Breivik heeft voor zijn bom die hij plaatste kunstmest gebruikt, en die kunstmest was afkomstig van Yara. Ik wist niet dat je van kunstmest bommen kunt maken, maar dat blijkt dus te kunnen. Nu moet u niet bang zijn voor ont ploffende graszoden, knallende tulpen of klaprozen als u net ge strooid heeft in uw tuin, al gaat u er met een brander op, er gebeurt niks. Alleen door via een ingewik keld scheikundig proces bepaalde stoffen te isoleren, kan een explo sief gemaakt worden. Leden van de IRA zouden het ooit bedacht hebben. Dat weet ik allemaal, om dat in de media volop aandacht was voor kunstmest als grondstof voor bommen en Yara her en der op kon duiken om tekst en uitleg te geven. Zo kon het gebeuren dat COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pze.nl Redactie Walcheren Postbus 91,4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162,4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145,4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80,4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland Merken en Diensten, Business-to-Busïness/ de Ondernemer, Zorg, Onderwijs, Onroerend Goed T: 0118-434070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/iezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229,4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 26,45 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 74,65 (acceptgiro €77,75) Jaar €285,25 (acceptgiro €288,35) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Oeze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.ni Ja. ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: D een doorlopend abonnement met automatische betaling van €-71,95 per kwartaal inami een doorlopend abonnement met betaling per accept van 74,95 per kwartaal (nam) ik neem een proefabonnement van 6 weken voor 18,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (PG) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088-013 9910 m/v Telefoonnummer Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. RekeningnummerHandtekening De PZC gaal zorgvuldig om mei persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere Informalie aan. 5 Verkeersborden en verkeersregels in Nederland zijn vastgelegd in de Wegenverkeerswet 1994 en het Reglement verkeersregels en ver keerstekens 1990. In de tussentijd ik op de landelijke radio Jos van Damme van de Yara in Sluiskil hoorde, want die journalist wilde wel eens weten hoe dat nu zat met de Yara en die bom van An ders Breivik. In een ander item hoorde ik zelfs de vraag of Yara het had kunnen voorkomen. Bela chelijk. Als Yara nu wist dat Brei vik met kunstmest een bom ging maken, is het wat anders maar Breivik had een boerderij en kocht kunstmest Dat lijkt me niks verdachts. Des te opmerkelij ker is de aandacht voor Yara, om dat Breivik dezelfde dag met een geweer tientallen jongeren dood schoot. Ik heb nergens gelezen, ge zien of gehoord wie de fabrikant van dat geweer is, laat staan dat de fabrikant aan de tand is ge voeld. Waarom Yara dan wel? Staan we straks bij de Blokker op de stoep als iemand met een schaar van die winkel heeft gesto ken? Bij de Hema als iemand met een sjaal van dat merk gewurgd is? We zullen moeten leren dat er soms nu eenmaal gestoorde idio ten zijn die dingen doen die we niet kunnen voorkomen. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Het nieuwe verkeersregle ment in België dat over een jaar van kracht gaat, roept al daags na publicatie gemeng de reacties op bij rijschool houders aan deze en de an dere kant van de grens. 'Een bord dat waarschuwt voor mist? Onbegrijpelijk. Mist zie je zelf toch aankomen?' door Annelies Vlaanderen Het kan bijna niet anders of het nieuwe verkeers reglement in België is gemaakt door een club mannen. Want een van de maatregelen die zij voorstellen, is het verbod op de amazonezit. Met beide benen aan één kant achterop de fiets riskeer je vanaf de zomer van 2012, als het reglement van kracht is, een ver keersboete. Kan deze nieuwe regel misschien nog worden ingetrok ken? Vergeten is na melijk dat de amazo nezit er niet voor niets is: het is de eni ge manier om zonder inkijk een jurk of rok te dragen als je achter op de fiets zit en het vermindert drastisch het risico dat je met je rok tussen de spa ken belandt. Alsof dat zo'n veilig per spectief is. Zo zijn er veel meer kritische aantekenin p Nieuwe verkeersborden. Onder andere: gevaarsborden voor mist, voor files en voor ongevallen. Ge bodsborden die het gebruik van dimlichten in tunnels verplichten. Verbodsborden voor quads. Par- keerbord voor elektrische voertui gen. Oude verkeersborden verdwij nen. Bijvoorbeeld: het verbods bord voor stootkarren (Vlaams voor duwkarren). ft Tijdelijke borden geel. Alle tijdelij ke borden, zoals die bij werk aan de weg, worden vervangen door gele exemplaren. Ritsen verplicht. Weggebruikers zijn verplicht om ter hoogte van een versmalling één bestuurder voorrang te verlenen. Fietsen op voetpad: tot 1G jaar. Fietsers tot 10 jaar mogen op het voetpad rijden, in plaats van nu nog 9 jaar. gen te plaatsen bij wat in België de nieuwe wegcode heet. Wat wil je ook, met een boekwerk dat 216 pagina's en 540 verplichtingen telt. Daarom geeft de Vlaamse rij schoolhouder Yvan Remory de wegcode in eerste instantie een kans. „Er is tenminste eens over nage dacht en dat is goed, want er zijn absoluut verbeteringen te maken. Wij Belgen lopen gewoon ach ter." Remory is de baas van rijschool 't Noorden die opereert in de regio Antwerpen, Wuustwe- zel, Kalmt- hout, Hoe venen en Essen. Hij vraagt zich wel meteen iets af: „Wat gaan de mensen doen die de nieuwe re gels niet kennen?" Hij doelt daarbij zo wel op bui WISSENKERKE - Het vijfde jaarlijkse Noord-Bevelandsymposium gaat over krimp en de inrichting van Zeeland. Hoogleraar economische demografie aan de Rijksuniversi teit Groningen Leo van Wissen is de spreker. „Krimp bestrijden is zinloos", stelt hij. „De gevolgen er van bestrijden helpt wel." Kleinere scholen door minder kin deren, meer twee- en eenpersoons huishoudens die zorgvoorzienin gen nodig hebben door het groter aandeel ouderen; dat zijn de symp Geen amazonezit. Passagiers van fietsen, bromfietsen en motorfiet sen mogen geen amazonezit aanne men, dat is met beide benen langs dezelfde kant zitten. 'Dat brengt de stabiliteit en bestuurbaarheid van rijwielen in het gedrang.' Inhaalverbod bussen afgeschaft. Het inhaalverbod voor bussen bij regenweer wordt afgeschaft. Oranje parkeerborden. Alle bor den met betrekking tot parkeren krijgen een oranje achterkant. Bromfietsen op rijbaan. Bromfiet sen klasse B max. 45 km/uur) moéten op de rijbaan rijden, op we gen waarde snelheid beperkt is tot 50 km per uur. Is de maximum snelheid hoger, dan mogen ze kie zen tussen rijweg en fietspad. Bushaltes: nieuwe wegmarke ring. Bushaltes krijgen een ver keersbord. De plaats van een bus halte wordt voortaan op de grond aangeduid met een gele zigzaglijn. tenlanders als op de onvermijdelij ke groep Belgen die zich als ge volg van hoge leeftijd of laksheid niet zal inspannen om nieuwe re gels tot zich te nemen. Vergelijk het met de invoering van de nieu we spelling, ook nog steeds geen gemeengoed. Remory begrijpt niet waarom er nog steeds geen Europese ver- keersregelgeving is. „Vorige week was ik in Italië, waar ik tal van borden aantrof met Italiaanse tek sten erop. Geen flauw idee wat die betekenden." Zelfs met Neder land zijn er grote verschillen, con stateert hij. „Bij ons in België mag je 120 kilometer met een aanhangwa gen. In Nederland is dat 90 kilometer. Voorlopig blijven die verschillen. Het wordt er alleen maar moeilijker op." Er komen niet alleen nieuwe verkeersre gels, er komen ook nieuwe verkeersbor den. In de laatste ca tegorie zit een heel www.pzc.nl tomen van de bevolkingskrimp waar Zeeland zich voor gesteld ziet. Bouwen helpt niet, stelt Van Wissen. Nieuwe huizen in het ene dorp maken het andere dorp al leen maar leger. Sloop is beter. Van Wissen meent dat de toeloop van vitale ouderen naar het buiten gebied de leefbaarheid van dorpen kan redden, mits daar voorzienin gen op maat zijn. Het symposium is vrijdag 16 sep tember dorpshuis De Pompweie in Kortgene, aanvang 14.00 uur. VIDEO Middelburg is sinds donderdag in de ban van een ontsnapte slang. Bekijk de video op www.pzc.nl of via ons Z2-videojournaal STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw zomerfoto in ons album Zomer2011 op www.pzc.nl/foto

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 2