Van Wulperzand en Hinkelenoord 261 zeeland 'Onbekende dader gaf de trappen op hoofd' Nieuw boek over de geschiedenis van de verdronken dorpen in Zeeland brengt samenhang Proefbedrijf Zeeuwse Tong houdt open dag zaterdag 30 juli 2011 In 2009 werd aan de voet van de Zeelandbrug een monument onthuld voor de verdronken dorpen in Zeeland. foto Koen Suyk/ANP door René Schrier Het is weer eens wat anders om de ge schiedenis van Zee land te bekijken van uit het oogpunt van verdwenen dorpen en steden. Dat heeft Bert Stulp gedaan en niet al leen de geschiedenis van Zeeland. Stulp schreef een serie van tot nu toe vijfhoeken over verdwenen dorpen. Na een eerste algemeen deel, volgde een deel over West en Zuid-Nederland, deel drie over Oost-Nederland, deel vier over Noord-Nederland en recent zag het deel over Zeeland het licht. Daarin staat per regio beschreven welke 118 dorpen in totaal in deze provincie verdwenen (meestal ver dronken) zijn. Veel van de informatie die Stulp weergeeft is ook wel in andere boe ken over de geschiedenis van Zee land terug te vinden, maar nooit in de samenhang van verdwenen dorpen. Niet elk dorp dat hij noemt is even interessant, zoals het voorbeeld van Westkerke op Schouwen-Duiveland. Daarover schrijft hij: „Was een dorpje dat al vóór 1500 aan de Oosterschelde is prijsgegeven. Omdat het al zo vroeg is vergaan, is er verder ook niets van bekend." Dan is de beschrijving over het Walcherse Westkapelle, Westen- schouwen of de stad Reimerswaal uitvoeriger en interessanter. En lang niet iedereen zal het voormali ge eiland Wulpen kennen. Dat ligt inmiddels in de monding van de Westerschelde, ten westen van Breskens en bij Cadzand. Op dat Wulperzand heeft zich de Gudrunsage afgespeeld, onderdeel van de strijd tussen de Noorman nen en de Denen. Die Denen kwa men naar Wulpen om Gudrun te bevrijden die door de Noorman nen was geroofd. Het heeft er zelfs de schijn van dat Stulp dankzij de Vlaamse histori cus M. Cornaert een niet eerder ontdekt Zeeuws (Vlaams) dorp aan de geschiedschrijving heeft ontrukt. Het gaat om het dorp Briele, samen met Oostende, Aven- kerke, Remboudskerke en Ten Du- nen gelegen op het voormalige ei land Wulpen. Wie de recente geschiedenis van Zeeuws-Vlaanderen paraat heeft zal ook verrast opkijken bij het le zen van de naam van de stad Wa- terdunen. Daar is zelfs een jongens boek aan gewijd met de titel 'Het verraad van Waterdunen'. Volgens mij kan dat boek momenteel her schreven worden onder dezelfde ti tel. We lezen ook over twee verdwe nen bedevaartplaatsen in Zeeland, Onze Lieve Vrouw op Zee op Schouwen-Duiveland en Hinkelen oord helemaal in het oosten van het huidige Reimerswaal tegen Brabant aan. Stulp heeft een interessant en pret tig leesbaar boek geschreven voor iedereen die in de geschiedenis van Zeeland geïnteresseerd is. Hij heeft ruim gebruik gemaakt van oude, maar ook modernere bronnen zoals Google Maps en Wikipedia. De kwaliteit van de il lustraties had beter gekund, waar door het boek ietwat goedkoop overkomt. Bert Stulp, Verdronken dorpen in Nederland, deel 5. Uitgever Falsraff Media ISBN 978-94-6129-045-8. Prijs: 19,95 euro. Afstemming heeft plaatsgevonden met Tear. IjlfpMCASHUU' ZOA giro 2500, Andijk www.dortos.nl giro 550, Apeldoorn www.zoo.nl giro 132, Zwolle www.redeenkind.nl k Woord ''Daad giro 733, Gorinchem www.woordendaad.nl DEN HAAG - Een 23-jarige Vlissin- ger vindt dat hij ten onrechte door de rechtbank in Middelburg is ver oordeeld tot een gevangenisstraf van twee jaar waarvan een half jaar voorwaardelijk wegens een po ging een bekende van het leven te beroven. „Ik heb geen eerlijke be handeling gehad bij de rechtbank. Zij hebben een ooggetuige verzon nen", klaagde de man gisteren tij dens zijn hoger beroep bij het Haagse gerechtshof. Het slachtoffer wees de Vlissinger aan als diegene, die op 4 maart vo rig jaar zijn agresssie met de vuis ten en trappen met de voet op zijn hoofd had botgevierd. De man hield er ernstig hoofdletsel aan over. De Vlissinger ontkende ech ter dat hij zijn bekende met ook maar een vinger had aangeraakt. De werkelijke dader zou een zeke re 'Murat' zijn, die die dag op be zoek was. Hij kon echter geen adres van 'Murat' geven. Hofaanklager T. d'Anjou geloofde hier niets van. De verdachte zou pas na weken voorlopige hechte nis met deze persoon op de prop pen zijn gekomen. Ook hechtte de hofaanklager geen enkele waarde aan het verhaal van de verdachte dat Murat kleding van hem had ge leend en dat hij deze onder bloed vlekken had teruggekregen. Hij eis te een gevangenisstraf van tweeën half jaar en het uitzitten van een voorwaardelijke gevangenisstraf van een half jar. Advocaat H. Dunsbergen wees er op dat het slachtoffer als enige de Vlissinger aanwijst als de geweld pleger. Volgens de advocaat zou de onduidelijkheid over het motief duiden op een 'verborgen agenda' van het slachtoffer van het geweld. Uitspraak volgt over twee weken. COLIJNSPLAAT- Proefbedrijf Zeeuw se Tong houdt zaterdag 13 augus tus een open dag tijdens de Co- lijnsplaatse Dagen. Vanuit het dorp rijdt een paarden tram met tractor elk half uur heen en weer naar het proefbedrijf Geïnteresseerden worden rondge leid en krijgen een kijkje achter de schermen van het innovatieve pro ject. De open dag vindt alleen plaats op de zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur. De tram vertrekt elk half uur van af de opstapplaats hoek Oosthaven straat-Oostzeedijk (onderaan de dijk). Aanmelden kan bij het daar aanwezige kraampje. Zeeuwse Tong is de benaming van een grootschalige proef om bin nendijks vis en schelpdieren te kweken. De stichting hoopt zo een geheel nieuwe economische sector te ontwikkelen. Aanhoudende DROOGTE veroorzaakt een CATASTROFE in Oost-Afrika. Vooral VLUCHTELINGEN in de regio hebben het zwoor te verduren. Met uw steun kunnen wij NOODHULP bieden in ETHIOPIË en KENIA. Steun onze noodhulpaclie door uw gift over te maken o.v.v. 'Oost-Afrika'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 26