'Ze zien ons het liefst in rook 221 zeeland - SfiS® Nieuw kookboek chef-kok Edwin Vinke BELLEZA Bezoekers die het Vlissingse stadspark domineren, drinken er hun dagelijkse biertje. Instanties hebben dat liever niet. Burgemeester René Roep Talent uit China door Wendy van den Hurk Groep verwondt jongens Cadzand APPARTEMENTEN VLISSINGEN zaterdag 30 juli 2011 DAHLIADAGEN-OPEN TUIN FERDINANDUSHOF zaterdag 30 en zondag 31 juli van 10-17 uur Bijzondere dahlia's en zeldzame vaste planten. Toegang gratis Adres Rode Sluisweg 13, Overslag www.ferdinandushof.nl SCHELDEKWARTIER „Ze vallen mensen lastig. Maar ik wil ook dat ze een zinvolle dagbesteding hebben. Zeker voor de jonge mensen. Daarom hebben we afspraken gemaakt met Emergis. Intussen houdt de politie ze ook in de gaten." OUWERKERK - Zeventien kunst- en zangstudenten uit China die voor twee weken in Zeeland verblijven, brachten gisteren een bezoek aan het Watersnoodmuseum in Ou- werkerk. Dimp Nelemans en Ludo van Well van GalleryMaritime in Middelburg hebben een gevarieerd programma samengesteld voor de studenten. Dat bestaat uit lezingen en diverse (museum)bezoeken. Vandaag zijn de studenten op het Abdij plein in Middelburg. AutoVermeulen Goes Autohuis Terneuzen Kia Melse Vlissingen DOE ONS DAT MAAR EENS NA CADZAND-BAD - Twee jongens (19), uit Vught en Vlijmen, zijn in de nacht van donderdag op vrijdag rond 4.30 uur gewond geraakt bij een mishandeling op de Boulevard de Wielingen in Cadzand-Bad. De jongens liepen over straat toen twee auto's stopten. Acht mensen stapten uit en sloegen de jongens in elkaar. Eén van de jongens had eerder die nacht ruzie gehad. Bei den zijn naar het ziekenhuis in Knokke gebracht. Eén heeft waar schijnlijk zijn neus gebroken. vraag naar de voorwaarden t. 0118-413920 t. 0118-650575 In hun eigen ogen doen ze helemaal niets verkeerd. Ze zitten, praten en drinken een biertje. Net als toeristen op het terras. Alleen dan uit een halveliterblik van 45 cent. Iedereen in Vlissingen kent ze in tussen wel, de bierdrinkers van het stadspark in het Scheldekwar- tier. Soms komt er eentje bij, soms gaat er eentje weg, maar de harde kern is al jaren niet weg te denken uit de binnenstad. Met een man of tien zijn ze meestal, soms ook met twintig. Eerst zaten ze op het Scheldeplein, maar dat mocht niet meer omdat het winkelend pu bliek zich niet op het gemak voel de. Toen daalden ze neer op de Langste Bank op de boulevard, maar daar was de eigenaar van res taurant de Gevangentoren weer niet gelukkig mee. Dus moesten ze maar naar het stadspark, had de politie gezegd. Daar zitten ze nu alweer een hele tijd, van 's morgens vroeg tot avonds laat. Inderdaad, die houten trappen op de gestapelde contai ners zitten zo vervelend niet. Geen bootjes om te bekijken, maar ach, wel een Albert Heijn om de hoek. Eenmaal leeg verdwij nen de welbekende roodwit-ge- kleurde halveliterblikken direct in de vuilnisbak en plassen doet men tegenwoordig keurig op het toilet, sinds de gemeente daar toegang tot verschafte. En met al die aan loop is het eigenlijk best gezellig. „Ons eigen kleine maatschappij tje", noemt iemand het gezel schap. Niemand wil met naam in de krant. Op de foto al helemaal niet. „Wat denk je, ook wij heb ben een privéleven. Onze familie hoeft dit niet te zien. Iedereen denkt maar dat wij daklozen zijn, drugsverslaafd, weet ik wat. Maar we hebben allemaal een kamer, al is het maar in het Witte Huis. Soms werken we ook. Dan drin ken we niet." Maar ja, er is niet altijd werk en ty pes om thuis te zitten zijn het niet. „We zijn graag buiten, onder mekaar. En als iemand een tijdje geen geld heeft, dan schuift de rest die een biertje toe. We hebben het gezellig samen. Met een slok op ra ken we nooit uitgeluid. Beetje ou wehoeren, zwaaien naar voorbij gangers. Inmiddels kennen we alle honden die hier worden uitgela ten. En Kareltje, onze huismeeuw. Mensen die zich aan ons ergeren, begrijpen we niet. Kijk, als hier straks huizen staan of die contai ners worden verhuurd, dan gaan we natuurlijk wel weg. Maar tot die tijd, wat doen wij nou ver keerd? Wij doen niets anders dan toeristen die op een terrasje zitten. En als iemand van ons voorbijgan gers vervelend benadert, dan stu ren we die gelijk weg. Dat is al wel eens gebeurd, ja. Gewoon, omdat we geen gezeik willen." Met dat gezeik valt het ook reuze mee. „Van de gemeente hebben ze wel gezegd dat ze ons liever wat verder weg hebben, bij de Machin- door Wilma Valk SLljKPLAAT - Na het grote succes van zijn eerste kookboek Uit Zeeuwse Wateren presenteert Edwin Vinke van restaurant De Kromme Watergang in Slijkplaat morgen zijn tweede boek Zilte Klei. Het is geen traditioneel kookboek boordevol recepten en foto's van perfect opgemaakte borden. Vin ke: „Het is een boek over authen tieke mensen, onze vruchtbare na tuur en mijn eigen creatieve geest. Ik wil mensen met verhalen en re cepten kennis laten maken met dingen rondom ons, die we kun nen voelen, ruiken en proeven." Zilte Klei gaat over mensen die het mogelijk maken de speciale gerech ten van Vinke op tafel te brengen. Over boeren, vissers, herboristen, slagers en kunstenaars. Vinke: „Mannen en vrouwen die dezelfde passie delen." Met zijn tweede culinaire boek wil Vinke zijn gasten en lezers op een positieve manier aan het praten krijgen. „Er is hier zoveel goeds, dat moeten we koesteren. We moe ten ervoor zorgen dat er hier straks nog boeren en vissers zijn. Onze kinderen moeten weten hoe een ui groeit en dat prei niet gesne den in een plastic zak van het land komt. Daarom staan er verhalen in van onze buurman Arjan, van bure Madeleine en van Marianne Heijboer, die verhaalt over bruine bonensoep. Paul en Rudi Cammae- rt vertellen over het oogsten van deze bonen. De Breskense vissers Albregtse en Fenijn komen aan het woord evenals Willy Verspril le, voor mij de koning van de vis sers van Bresjes. Door deze verha len werd ik geïnspireerd voor heel veel nieuwe recepten. Zo staat er bij Willy een recept met de koning der vissen: de tarbot." Over de recepten in het boek zegt Vinke: „Benodigdheden: gezond verstand, een keuken met goed ma teriaal, rust en geduld, een hulpje voor de afwas, een goed glas wijn, gezellige mee-eters en een slager of visboer uit de buurt." Vinke hoopt ook dat het boek jon geren zal inspireren een ambachte lijk vak te kiezen, zodat Zeeuws- Vlaanderen nooit verstoken raakt van boeren, vissers en telers; men sen met passie. Zilte Klei (416 pagina's en 45 recep ten) is een eigen uitgave van Blanche en Edwin Vinke. Will Jan sen schreef, samen met gastschrij vers als Freek de Jonge, Han Melis sen en Jeroen Wieland. De fotogra fie is van Willy Lippens. De eerste oplage telt 4700 exemplaren in een Nederlandse en Engelstalige ver sie. Het boek kost 67 euro en is on der meer te koop via de website van De Kromme Watergang: www.krommewatergang.nl. Commissaris van de Koningin Kar- la Peijs ontvangt morgen het eer ste exemplaar in Slijkplaat. 0> ht/V K't-ffr vsrUf Zolang er nog niet zo veel huizen worden gebouwd, doet het Scheldekwartier dienst als 'stadspark'. De vaste

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 22