'De 'Ndrangheta snapt veel beter datje je rustig moet houden' zaterdag 30 |Uli^1_j_ De maffia heeft zich steeds steviger genesteld in de Hollandse samenleving en het bedrijfsleven. Nederland blijkt een prettige schuilplaats te zijn. En de overheid? Die onderschat het probleem, zeggen critici. Antonio Nicaso foto ANP bewerking CRW verzoek was of de Nederlanders het duo wilden oppakken en overdragen aan de Italianen. Raadsman Van Stra tum vindt het een vreemd verhaal. De strijd tegen de maffia heeft vol gens hem ook een keerzijde. „In Italië wordt al gauw naar buiten toe iets ge schreeuwd, zeker als het over de maf fia gaat. Ze gaan er daar anders mee om. Ze gooien een sleepnet uit en pak ken zo veel mogelijk mensen op. Maar in de praktijk blijven veroorde lingen vaak uit en blijken de straffen relatief mild te zijn." Nederland is, zo blijkt uit een kijkje in de politiearchieven, een geliefde schuilplaats voor maffiosi. Achter de vriendelijke facade van pizzeria's en trattoria's gaat soms een wereld van keiharde drugshandel schuil. Giovan ni Strangio, Gianluca Racco, Giuseppe Nirta, Fillipo Cerfeda, ze konden in het polderlandschap lang verborgen blijven voor de autoriteiten. Cerfeda maakte deel uit van Sacra Corona Uni- ta en was betrokken bij waarschijnlijk vijf moorden in Nederland, plus nog een hele reeks in Italië. In 2003 werd hij aangehouden in een rijtjeshuis in Ridderkerk, waar hij bij zijn vriendin verbleef Hij werkte in ruil voor straf vermindering mee met de Italiaanse justitie. Giuseppe Nirta (39) is samen met Giovanni Strangio de leider van de Strangio Nirta-clan en kon zich der tien jaar schuilhouden in Amsterdam, voordat hij in 2008 werd aangehou den. Nirta is gehuwd met een zus van Strangio, Aurelia. Nirta is medever dachte in de moordzaak in Duisburg. De Italiaanse journaliste Nerina Gatti vraagt zich op haar website (www.ne- rinagatti.com) af waarom 'de arresta- teri. Nicaso verbaast zich vanuit het Amerikaanse Vermont over de naïvi teit van de Europeanen en Nederlan ders, die het laten gebeuren dat de 'Ndrangheta zich overal nestelt. „De 'Ndrangheta heeft handig ge bruik gemaakt van het machtsva cuüm dat de Sicilianen van de Cosa Nostra hebben achtergelaten", zegt de Italiaan. „De Cosa Nostra begon te schieten op rechters en politici en dat is voor een misdaadclan het domste wat je kunt doen. De 'Ndrangheta snapt veel beter dat je je rustig moet houden. Zij hebben de macht gegre pen, terwijl de Cosa Nostra ruzie maakte. Al was de moordaanslag in Duisburg natuurlijk een domme aan slag." Nicaso twijfelt er niet aan dat de 'Ndrangheta grote sommen geld heeft geïnvesteerd in Nederland, Duitsland en België. „luist nu! Niemand heeft nog geld, maar zij juist heel veel. Con tant geld, dat ze proberen wit te was sen. Zij kopen geen hele bedrijven, maar juist een minderheidsaandeel om maar niet in de gaten te lopen. Langzamerhand krijgen zij ook grote delen van de Nederlandse samenle ving in hun greep." „Rotterdam en Amsterdam zijn be langrijke draaischijven voor de door voer van cocaïne vanuit Zuid-Ameri- ka", zegt Nicaso. Het ergert hem dat Nederlandse auto riteiten en politici het allemaal laten gebeuren, zonder ingrijpen. „Daarom is de 'Ndrangheta ook zo gek op Ne derland. Ze drijven handel, ze smokke len, verdienen veel geld, zonder vuile handen te hoeven maken. Geloof me, de 'Ndrangheta is veel gevaarlijker wanneer er niet wordt geschoten." 'Langzamerhand krijgen zij delen van de Nederlandse samenleving in hun greep' makkelijk op in de samenleving. Italia nen zijn populair, vlot en interessant. Een restaurant is al snel een geaccep teerde dekmantel voor andere activi teiten. De auteurs noemen restau rants als La Delizie in Amsterdam en II Colosseo in Rotterdam als voorbeel den. Hun boodschap: de maffia en vooral het filiaal 'Ndrangheta is stevig geworteld in onze samenleving en vooral in onze economie. Zij worden daarin bijgevallen door Antonio Nicaso, die twintig boeken schreef over de tentakels van de maf fia. Hij schreef er zelfs eentje met de bekendste maffiajager van dit mo ment, officier van justitie Nicola Grat- ties in het land van de tulpen legio' zijn. Ze stelt: 'De Nederlandse autori teiten lijken nog steeds de aanwezig heid van bendes op hun grondgebied te onderschatten.' Inderdaad duiken de maffiosi in Nederland met regel maat onder en niet zelden ook weer op. De journalisten Stan de Jong en Koen Voskuil publiceerden vorig jaar een boek, De Italiaanse maffia in Ne derland. Daarin wordt een beeld ge schetst van de noodzaak van de maf fia om zich hier te vestigen. Neder land is-samen met België en Duits land een belangrijke schakel in de drugsaanvoer vanuit Zuid-Amerika. Bovendien gaan de sleutelfiguren hier

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 11