io misdaa d De maffia wortelt zaterdag 30 juli 2011 zie onze website:binnenland Overzicht van de drugsroutes die de maffia gebruikt door Gerard den Elt Hier is de buurtpreventie ac tief, waarschuwen de borden in Diemen nog altijd. In dit keurig aangeharkte buurtje, met zijn gemeenschappelijke afvalcon tainers en kinderspeelplaatsje, verwacht je niet dat een zesvoudige moordenaar zich er schuilhoudt. Ondanks de dappe re buurtpreventie kon niet worden voor komen dat Giovanni Strangio (nu 32 jaar) zich hier verborgen hield voor de politie, samen met zijn vrouw en hun zoontje. Maar op 12 maart 2009, bijna twee jaar nadat hij in Duisburg samen met hand langers zes leden van een rivaliserende maffiaclan liquideerde, liep Strangio te gen de lamp. Een telefoontje van deze voortvluchtige naar een familielid in San Luca, een dorp verstopt in de tenen van de Italiaanse laars, alarmeerde de maffiajagers. Op het schuiladres in Diemen vond de politie een miljoen euro aan contanten. En een vuurwapen om ongenood be zoek tegen te houden, mocht de buurt preventie steken laten vallen. Verder ook brillen, hoeden en plaksnorren, zo als het in een maffia-epos hoort. Giovanni Strangio werd deze maand, op 12 juli, in het Italiaanse Locri tot levens lange gevangenisstraf veroordeeld voor zijn aandeel in de moordpartij in Duis burg, die het gevolg was van een vete tussen twee clans binnen het beruchte maffiagenootschap 'Ndrangheta. Voor het restaurant Da Bruno in Duisburg werden zes leden van de clan Pelle-Vot- tari doodgeschoten. Een wraakneming van de rivaliserende Nirta-Strangio-groe- pering, die een moordaanslag op de vooraanstaande maffiavrouw Maria Strangio wilde wreken. De maffia en de Nederlandse polder vor men tegenwoordig een lelijk monster verbond. Dat bleek deze maand weer eens bij de grootscheepse actie tegen de 'Ndrangheta, die net als de andere maf fiagroeperingen in Nederland en België belangrijke bruggenhoofden heeft. Van deze is de 'Ndrangheta de meest gevrees de. In Italië, Spanje, de Verenigde Staten en Nederland voerde de politie op 14 juli bliksemacties uit tegen deze 'Ndrangheta, waarbij veertig verdachten werden aangehouden. Alleen in Neder land greep de politie mis. Op verzoek van de Italiaanse autoriteiten werd die 'Ze pakken zo veel mogelijk mensen op, maar veroordelingen blijven vaak uit' dag en twee dagen later een poging ge daan om Trees N. (47) en haar partner aan te houden. Deze Trees zou een spilfunctie vervullen in het cocaïnetrans port tussen Zuid-Amerika en Europa. Een tweede inval op een adres leidde tot een diplomatieke rel, want daar bleek de hoogste Surinaamse diplomaat in Nederland te verblijven, tot verbijste ring van de politie. Zij ging ervan uit dat de woning toebehoorde aan Chrisna N., de broer van Trees, die onder meer een veroordeling wegens poging tot moord en drugsdelicten op zijn criminele cv heeft staan. Wat deed de waarnemend ambassadeur van Suriname in de woning van een cri mineel? De Surinaamse minister van Buitenlandse Zaken vroeg om een on derzoek, maar de uitkomst zou wel eens pijnlijk kunnen zijn. Diplomaat Abiamo- fo werd teruggeroepen naar Paramaribo 'voor overleg'. Is deze Trees N. de nieuwe 'la bella Bet tien'? De Haarlemse Bettien Martens spreekt bijna twintig jaar na haar aan houding nog altijd tot de verbeelding. Een Haarlemse vrouw die uitgroeide tot de vertrouwelinge van de Colombiaanse en Italiaanse maffia. Haar levensverhaal werd in de gevangenis van Paliano opge tekend door de criminoloog Frank Bo venkerk. De Haarlemse, die nu een jaar of zestig moet zijn, werd wegens haar bekentenissen opgenomen in een getui genbeschermingsprogramma om haar voor de wraak van de maffia te behoe den. Bovenkerk heeft sindsdien taal noch teken ontvangen, zelfs geen kaart je. „Dat zou gevaarlijk zijn. Voor haar en voor mij", zei Bovenkerk een jaar gele den. De vergelijking met La Bella Bettien gaat de Haagse strafpleiter Michel van Stratum 'veel te ver'. Hij verdedigt Trees N., alias 'de Dame' of'la Signora', in een zaak waarvoor ze op 19 augustus in Rot terdam terecht moet staan. Het gaat om de smokkel van 184 kilo cocaïne. „Een zaak van niks", oordeelt Van Stratum. Dat zou blijken uit het feit dat zijn cliën te en haar partner relatief snel in vrij heid zijn gesteld. Van Stratum verwacht zijn cliënte 'gewoon op zitting'. Vijf dagen nadat Trees en haar partner weer over hun paspoorten beschikten, werd het Openbaar Ministerie in Am sterdam door de Italianen ingelicht over een op handen zijnde grootscheepse campagne tegen de 'Ndrangheta. Het

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 10