buitenland 19 'Open identificatie is te belastend' VS: deal Iran en Al Qaeda Ophef over straffen in Indonesië 'Kinderen in auto? Dan roken strafbaar stellen' Talentvol danser Zoontje verstopt Bouterse eist ontslag om geschiedenisboek Zwangere Bruni moet luierfabriek redden Kabinet van Cyprus dient ontslag in Tientallen doden in Seoul door regenval vrijdag 29 juli 2011 'Mensen denken ten onrechte dat we de familie lijkschouwing laten doen, dat nabestaanden de slachtoffers aanwijzen' Leif Rune Gutli, woordvoerder van de landelijke recherche Kripos IsmailHajl A (20) uit Ha- mar, was vooral bekend onder zijn artiestennaam Isma Brown. Hij werd bekend door zijn deelname aan het programma 'Norway's got talent' afgelopen lente. De jongen kon vooral goed dansen en maakte zijn eigen choreografieën. „Mijn tweelingbroer Isma, mijn bes te vriend die alles voor mij bete kent. I will always love you, je bent in mijn hart en een deel van mij. Ik zal voor je vechten, voor iedereen en zo sterk mogelijk proberen te zijn", schrijft zijn beste vriend Mo, die zelf in Noorwegen bekend werd door het programma X-factor. Sa men dansten de jongens onlangs geld bij elkaar voor de Kankerstich ting. Op Face book hebben vrienden een herdenkingssite ingericht waarop bekende en minder bekende Noren hun condoleances achterlaten. door onze correspondent Mario Danneels DUBLIN - Ierland wil het roken in auto's strafbaar maken wanneer er ook kinderen meerijden. De maat regel wordt onderzocht door de Ierse minister Reilly van Volksge zondheid en moet kinderen en jongeren onder de zestien voor passief roken behoeden. „Nie- mand die goed bij zijn hoofd is kan argumenteren dat roken in de wagen in het bijzijn van een kind een verstandige, morele en ethische beslissing is", predikt de voormalige huisarts. Naast steun van onder meer de kankerstich ting, kwam er meteen ook kritiek op de voorstellen van Reilly. „Er ra ken veel meer kinderen gewond in auto-ongevallen dan er in het zie kenhuis belanden met problemen veroorzaakt door tweedehands- Politieman (51) uit 0vre Eiker, vader van twee kinderen, offerde zijn eigen leven in een poging dat van de jongeren op Utoya te redden. Hij was de stiefbroer van kroonprinses Mette-Marü, echtgenote van kroonprins Haakon. Berntsen was als vrijwillige veiligheidswacht aanwezig op Utoya en zou geprobeerd hebben Anders Behring Breivik te stoppen. Zjjn 10-jarige zoon was getuige van het drama. Berntsen wist hem achter twee meisjes te verstoppen voor hij naar de schutter toeliep en als een van de eersten werd neergeschoten. Het jongetje zou het bloedbad hebben overleefd. De politieman was de zoon van Rolf Berntsen, die in 1994 trouwde met Marit Tjessem, de moeder van kroonprinses Mette-Marit. rook. Waarom geen verbod op kin deren in de wagen?", wordt er ge sneerd. Er heerst zelfs lichte ver bijstering over Reilly's idee. Is dit waar de minister zich over buigt, terwijl ziekenhuizen wegens geld tekort de deuren sluiten, wachtlijs ten zo lang zijn dat mensen ster ven voor ze gezien kunnen wor den en spoedpatiënten soms da genlang in een ziekenhuisgang lig gen omdat alle kamers bezet zijn? Ook de verkeersveiligheidautori- teit zegt dat het een 'enorme mis stap' zou zijn om van roken een wegovertreding te maken. Boven dien, zegt woordvoerder Conor Faughnan, 'beschouwen automobi listen hun wagen als een privé- ruimte'. „Gaan we nu ook roken thuis verbieden?" Helemaal nieuw is het idee van Reilly overigens niet. Ook Finland en Wales hebben ermee gespeeld. door onze correspondent Windy Kester OSLO - Dagelijks worden er meer namen van de slachtoffers van de aanslagen in Oslo en op Utoya be kend gemaakt. Hoe gaat de identi ficatie in zijn werk en waarom duurt het zo lang? Veertig medewerkers van het fo rensisch instituut zijn in Oslo dag en nacht bezig met het onderzoe ken van de 76 slachtoffers die de aanslagen van afgelopen vrijdag eisten. Beetje bij beetje wordt dui delijk om wie het gaat. „We nemen vingerafdrukken, on derzoeken littekens, tanden, ken merken als tatoeages en sieraden en proberen op die manier zo veel mogelijk informatie te verzame len", vertelt Per Angel, leider van de identificatiegroep aan de Noor se omroep NRK. Daarnaast is er een groep die de nabestaanden interviewt over ui terlijke kenmerken, in de hoop een overeenkomst te vinden met het onderzoek van Angels groep. Zij gebruiken daarnaast informatie van tandartsen en nemen DNA af van familieleden. Volgens Leif Rune Gulli, woord voerder van de landelijke recher che Kripos waar de identificatie- groep onder valt, is dit een stan daard manier van werken vastge steld door Interpol. „Veel mensen denken dat we de familie een lijk schouwing laten doen, dat de slachtoffers op een rij liggen en door nabestaanden worden aange wezen." Dat systeem wordt echter als te belastend en niet waterdicht genoeg gezien. Met name de slacht offers van de bomaanslag op het regeringsgebouw in Oslo zouden moeilijk te herkennen zijn. Als Kripos zeker weet om wie het PARAMARIBO De Surinaamse president Bouterse eist het ontslag van onderwijsdirec- teur Robert Soentik. Bouterse en de Nationale Democratische Partij zijn niet te spreken over een foto in het herschreven geschiedenis boek voor de basisschool. Op de fo to, genomen in Nederland kort na de Decembermoorden in 1982, staat een protestbord met het op schrift 'Bouterse moordenaar'. PARIJS Carla Bruni (43), de zwangere echt genote van de Franse president Sar- kozy, moet de dreigende sluiting van een luierfabriek in het Franse Villefranche-sur-Saöne voorko men. Werknemers van het bedrijf hebben Bruni een pak met 187 luiers gestuurd, precies het aantal arbeidsplaatsen dat op het spel staat, zei een woordvoerder. gaat, worden de resultaten naar de lokale politie gestuurd. Zij lichten de familieleden persoonlijk in. Zij kunnen er dan voor kiezen het lichaam te komen bekijken of het door een begrafenisondernemer te laten afhandelen. Gulli geeft toe dat deze manier van werken arbeidsintensief is en langer duurt dan een open lijk schouwing. „Maar het is nog snel dat we binnen een week zoveel in formatie kunnen verschaffen en er honderd procent zeker van zijn om wie het gaat." Bovendien hoeven nabestaanden geen stoffelijke overschotten te be kijken, voordat ze hun eigen dier bare vinden. Verwacht wordt dat 95 procent van de slachtoffers in de loop van vandaag is geïdentifi ceerd. Op het forensisch instituut krijgt elk slachtoffer een eigen witte doos met een nummer, of als ze geïdentificeerd zijn een naam. In de doos worden de resultaten van verschillende genomen testen, rap porten en persoonlijke spullen be waard. „Af en toe rinkelt er nog een mobiele telefoon", zegt Angel over de kamer waar de dozen staan. Normaal heeft de Noorse identifi catiegroep honderdvijftig zaken per jaar, na afgelopen vrijdag kwa men er ineens 76 tegelijk binnen. Het instituut heeft daarom experts uit het hele land ingevlogen om te helpen bij de identificatie. Veel van de experts deden erva ring op in de weken na de tsuna mi in Zuid-Oost-Azië in 2004. Daarbij kwamen 84 Noren om het leven. 4^% zie onze website:uitgelicht rjn^ Europese Unie vreest voor na- V-/ volgers aanslagen Noorwegen NICOSIA Het kabinet in Cyprus heeft giste ren zijn ontslag aangeboden. De mi nistersploeg was onder druk ko men te staan door de explosie in een munitiedepot ruim twee we ken geleden. Door de ontploffing kwamen dertien mensen om het le ven en viel de belangrijkste ener giecentrale van het land uit. Veel Cyprioten verwijten de regering nalatigheid. SEOUL Door hevige regen in de Zuid-Kore- aanse hoofdstad Seoul en omge ving zijn tot nu toe zeker 53 men sen omgekomen. Twaalf mensen worden vermist. Dat meldden de autoriteiten gisteren. Bij het ergste incident raakten dinsdag drie klei ne hotels in Chuncheon bedolven door een modderstroom: dertien mensen kwamen om. SERANG - Een rechtbank in Indone sië heeft gisteren radicale moslims die in februari op het eiland Java drie leden van de islamitische Ahmadiyya-beweging doodden, tot lichte celstraffen veroordeeld. Een 17-jarige man die het hoofd van een man insloeg met een steen, kreeg 3 maanden voor dood slag. Een andere beklaagde, die een menigte van meer dan dui zend moslims aanvoerde die het op de Ahmadiyya's had voorzien, werd wegens illegaal bezit van een machete veroordeeld en moet 5 maanden en 15 dagen de cel in. De aanval op de Ahmadiyyage- meenschap schokte Indonesië en het buitenland, mede doordat er videobeelden van zijn. Daarop is te zien hoe een menigte bewa pend met kapmessen, bamboestok ken en stenen de aanval inzet op de woning van een Ahmadiyya-lei- der in het district Cikeusik op Ja va. Politieagenten grijpen niet in. Mensenrechtenorganisatie Human Rights Watch noemde het 'een trieste dag voor de gerechtigheid in Indonesië'. De organisatie vindt de aanklachten 'bijna lachwek kend' en zegt dat het vonnis uit draagt, dat aanvallen op minderhe den nauwelijks worden bestraft. WASHINGTON - De Amerikaanse re gering heeft Iran er gisteren van beschuldigd een 'geheime overeen komst' te hebben gesloten met een tak van terreurorganisatie Al Qaeda. Die tak zou zorgen voor geld en rekruten die aanslagen ple gen in Afghanistan en Pakistan. Zes leden van deze Al Q_aeda-tak zijn door het Amerikaanse ministe rie van Financiën aangemerkt als terroristen en hebben sancties op gelegd gekregen. Ondanks de bekendmaking van gisteren heerst er onenigheid bin nen de Amerikaanse inlichtingen diensten over de reikwijdte van de relatie tussen de Iraanse regering en Al Qaeda. De meeste analisten erkennen wel dat er op zijn minst een vorm van samenwerking is. Samenwerking tussen Iran en het terreurnetwerk van de in mei doodgeschoten leider Osama bin Laden zou opmerkelijk zijn. Al Qaeda bestaat uit moslims die soennitische variant van de islam aanhangen, terwijl Iran sjiitisch is. t Niet zelden plegen soennitische ex tremisten aanslagen op sjiitische moslims, die zij als ketters zien. „Dit netwerk dient als de belang rijkste pijpleiding waardoor Al Qaeda geld, mensen en leden van uit het hele Midden-Oosten naar Zuid-Azië vervoert", schrijft het ministerie in een verklaring. In Iran is een tak van Al Qaeda ac tief met de zegen van Teheran. Geld uit de Arabische wereld wordt door deze groep verzameld in Iran en vervolgens doorge speeld aan Al Qaeda in Pakistan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 9