81 buitenland In jonge staat Kosovo nog niets opgelost Felle strijd hoofdstad Eettruck rukt op in de VS Noorwegen zoekt nog steeds naar vermisten Uruzgan Terwijl de zoektocht naar vermisten doorgaat, is de identifi catie van de slachtoffers in volle gang. Op de Noorse tv worden iedere avond de vrijgekomen namen voorgelezen. Café nu rouwpkk Leider in de dop Fervent debater vrijdag 29 juli 2011 Kal Hauge (32) was afgelopen vrij dag op het verkeerde moment op de verkeerde plek. Hij stak op het mo ment dat de autobom afging het plein voor de regeringsgebouwen over. Hij was op slag dood toen hij werd getroffen door een stalen balk. Kai had net enkele weken eerder zijn droom zien uitkomen. Samen met zijn vader opende hij het eetcafé 'Big Resept', 'blauw recept', een paar stra ten bij het regeringskwartier van daan. Hier wilden ze gezonde en be taalbare lunches serveren. „Ik zag de aanslagen op tv en stuurde Kai met een een sms", vertelt zijn moeder aan de Noorse pers. De uren verstreken en er kwam nooit antwoord. „Het leven zal nooit meer hetzelfde zijn. Het is niet de bedoeling dat ouders hün kinderen overleven." Kai studeerde voor hij zijn eetcafé opende onder andere politicologie, psychologie en economie. Hij maakte verder deel uit van de kunstenaars- scene in Oslo. Zijn café is nu enkele uren per dag open om de rouwenden een verzamelplek te bieden. KANDAHAR - Militanten hebben gis teren aanvallen uitgevoerd op over heidsgebouwen in de stad Tarin Kowt in de zuidelijke Afghaanse provincie Uruzgan. Daarbij zijn ze ker 19 mensen om het leven geko men en 37 gewonden gevallen, al dus het hoofd van de provinciale gezondheidsdienst. Onder de doden is een lokale ver slaggever van de Britse omroep BBC. Twaalf van de negentien do den waren kinderen. De radicaal is lamitische beweging Taliban heeft de verantwoordelijkheid voor de aanval Opgeëist. Het is de zwaarste in een halfjaar tijd in de regio. WASHINGTON - Amerikanen eten niet langer alleen in restaurant of fastfoodtent, maar steeds vaker uit de voedseltruck. De mobiele res taurants rukken door het hele land op. Het zijn kleurige vrachtwagentjes die door een luikje voedsel als ta co's, Indiase curry of cupcakes ser veren. „In 2009 waren het een paar wagens en dit jaar groeit het aantal sterk", zegt Mike Lenard van de DC Food Truck Associa tion, een belangengroep waarvan inmiddels 25 wagens in de hoofd stad Washington lid zijn. Op een zonnige dag in juli staat Ke vin Sizemore met zijn op maat ge maakte blauwe That Cheesecake Truck op Farragut Square, vlakbij het Witte Huis. Voor 4 dollar ver koopt hij kwarktaart. Naast hem staan vijf concurrenten die taco's en pizza's verkopen. Lange rijen met wachtend kantoorpersoneel staan voor de open luiken. OSLO - De Noorse politie zocht gis teren nog altijd naar slachtoffers in het water rond Utoya, bijna een week na het bloedbad. Hoeveel jongeren nog worden vermist, is onduidelijk. De politie zei er zeker van te zijn dat op het eiland zelf geen slachtoffers meer liggen. Tot dusver staat van 68 mensen vast dat zij het bloedbad op Utoya niet hebben overleefd. De bomaan slag, die enkele uren voor de aan val het regeringscentrum in Oslo trofj kostte acht mensen het leven. Onder de 68 doden op Utoya zijn drie buitenlanders. Woensdag meldden buitenlandse media de dood van een 43-jarige Deense en een 14-jarige Nieuw-Zeelandse. Ge orgië meldde vrijdag al dat er een Georgische vrouw is omgekomen. De vermoedelijke dader, de 32-jari- ge Anders Behring Breivik, wordt vandaag voor de tweede keer on dervraagd door de politie. Zater dag was het eerste verhoor, maar de politie heeft sindsdien veel nieuwe informatie binnengekre gen waarover agenten hem aan de tand willen voelen. De rechtszaak tegen Breivik zal ver moedelijk pas volgend jaar begin nen. De aanklacht is zo veelomvat tend dat ze op zijn vroegst tegen de jaarwisseling gereed zal zijn. In Brussel stelden terrorisme deskundigen uit de EUrlidstaten en Noorwegen dat in de strijd te gen terreur het internet beter in de gaten moet worden gehouden. De EU spreekt na het zomerreces over mogelijke beperkingen van de verkoop van chemicaliën. Sharïdyri Svebakk-Sas (14), Sissi vóór vrienden, vierde een paar dagen voordat ze naar Utoya vertrok haar veertiende verjaardag. Ze is tot nu toe het jóngste slachtoffer. „Sissi was een mooi, zorgzaam en le vendig meisje dat zich er op verheug de voor de eerste keer naar Utoya te gaan. Ze was moedig en ging uitda gingen aan. Ze was een trotse grote zus voor haar twee kleine zusjes, had een groot hart en ondernam actie waar het nodig was"; schrijven haar ouders deze week in een persverkla ring. Het meisje werd geboren in Nieuw-Zeeland, maar woonde haar hele leven in Noorwegen. „Met ver driet en pijn hebben we het bericht gekregen waar we de hele week bang voor waren." Sissi was al enige tijd lid van de jongerenpartij AUF en vol gens vrienden was ze zeer verstandig en volwassen voor haar leeftijd. „Sissi had een leider kunnen worden. Ze had een hele grote kunnen zijn", ver klaart leider van de AUF-groep waar toe het meisje behoorde. „Haar lach kon een kamer doen oplichten." snc 18) uit Nes- odden was met vijf vrienden van de lokale AUF-afdeling van haar woon plaats óp Utoyg aanwezig. Slechts vier van de zes overleefden het schiet- dramaBano was niet één van hen. Het meisje was een fervent debater en schreef begin juli nog een ingezon den stuk voor de krant Aftenposten, waarin ze jongeren opriep te gaan stemmen bij de gemeenteraadsverkie zingen in september. 'Wat wil jij? Het belangrijkste is dat we anderen niet voor ons laten kiezen. Zorg dat je ook meebeslist!' Ze meldde zich een paar jaar geleden aan bij de AUF omdat ze het gevoel had niet genoeg van politiek te we ten en meer te willen leren. Afgelo pen week kwamen zo'n 450 vrienden en familieleden naar het kerkje in het dorp waar Bano vandaan kwam, om haar te gedenken. door correspondent Joost van Egmond Aanhoudende zware on lusten in het noorden van Kosovo tonen te meer aan hoe weinig vooruitgang in de richting van een oplossing het gebied de afgelopen jaren heeft gemaakt. Barricades, molotov-cocktails en hier en daar een schot. Noord-Kos- ovo is na een periode van rust te rug bij de gebruikelijke beelden van een paar jaar geleden. Navo- -troepen zijn opnieuw hard nodig om de orde te herstellen. De inzet is nog altijd dezelfde: wat heeft de Kosovaarse staat te zeg gen in het noorden, dat vrijwel ex clusief door Serviërs is bewoond? Deze mensen leven nog altijd in Servië, hoeveel landen de Kos ovaarse onafhankelijkheid ook er kennen. Dat ondervonden de autoriteiten in Pristina weer eens toen zij deze week plots politieagenten uitzon den om de grens met Servië te be waken, en vooral om hem op slot te gooien voor Servische goede ren. Dat pikten de noorderlingen niet, die de grens - in Servië stee vast 'de administratieve lijn' ge noemd - al jaren open houden. De komst van de politie werd op gevat als een buitenlandse invasie. Een agent werd doodgeschoten, de grenspost Jarinje ging in vlammen op. De Navo-vredesmacht KFOR moest versterkingen inzetten om de situatie weer enigszins onder controle te krijgen, maar de onrust slaat over naar andere delen van het land. De grote vraag is wat de regering in Pristina dacht toen ze besloot de politie naar het noorden te stu ren. Het is de regering van premier Hashim Thaci al jaren een doorn in het oog dat ze vrijwel niets te vertellen heeft in dit gebied. Het knaagt aan de legitimiteit van de jonge staat, die in februari 2008 eenzijdig de onafhankelijkheid uit riep. Liever vroeg dan laat, vinden velen binnen de regering, moet het gebied onder controle worden gebracht. Maar tot nu toe hadden alle pogin gen om dat met machtsvertoon te doen hetzelfde resultaat: rellen. Bo vendien zijn Servië en Kosovo nu juist sinds enkele maanden in dia loog om te proberen tot enige sa menwerking te komen over de si tuatie in het noorden van Kosovo. Die moeizame toenadering is na deze rellen weer terug bij af, of er ger. Aan de andere kant was de Kos ovaarse regering wel verplicht om iets te doen. Het parlement heeft vorige week besloten tot een han delsboycot van Servische goede ren. Dat was bedoeld als een ver geldingsmaatregel. Omdat Servië Kosovo niet erkent komen Kos ovaarse producten Servië niet in. Met de lekke grens in het noorden kon die boycot nooit worden afge dwongen. Door politiemensen naar de grens te sturen heeft Thaci nu in ieder geval laten zien dat het hem me nens is. Hij bezwoer om niet terug te deinzen en noemde de actie 'het moment van de waarheid voor het nieuwe Kosovo'. Hij was er snel bij om Belgrado de schuld te geven van de escalatie, wat het altijd goed doet in Kosovo. De VN-veiligheidsraad wil de si tuatie bespreken. Die besloot in het verleden meestal op te roepen tot handhaving van de status quo. Op korte termijn brengt dat rust, maar de rellen laten zien dat Noord-Kosovo daarmee de afgelo pen tien jaar niets is opgeschoten. Spanning grens Kosovo ELd Servische 3 Grensovergang meerderheid infographic CN zie onze website:buitenland Servische jongeren steken grenspost Jarinje in brand

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 8