Thuisblijver geniet van leeg land 7 Baas bespioneert met camera's personeel noodzender gebruiken Twijfel over D66-plan ontslagwet Last van onkruid? www.roundup.eu Een derde artsen weigert euthanasie vrijdag 29 juli 2011 hilversum - De publieke omroep wil op korte termijn een tijdelijke AM-zender in Groot-Brittannië ge bruiken om de ontvangst van Ra dio te verbeteren. De ontvangst van de publieke ra diozenders vanuit de zendmast in Lopik is nog niet op het oude ni veau sinds daar op 15 juli een brand woedde. Radio 1 wordt daar om als noodmaatregel uitgezon den op de frequentie van Radio 5. Die laatste zender kan als de Britse noodzender in de lucht is weer naar zijn eigen AM-frequentie. Vanwege de door brand geknikte zendmast bij Hoogersmilde is voor de FM-ontvangst in het noorden van Nederland een nood mast opgericht in Assen. De pro blemen met de FM-ontvangst in noord-Nederland zullen daardoor kleiner worden, maar ze zijn dan nog niet volledig verholpen. Een van de grootste brokstukken van.de door brand geknakte zend mast bij Hoogersmilde wordt maandag afgebroken. Het betreft de verankering van de mast. De zo genoemde mastvoet staat op de be tonnen constructie van de toren. Met twee kranen wordt het 10 ton wegende gevaarte van 4 bij 5 me ter naar beneden getakeld. De op- ruimploeg houdt zich op de toren vooral bezig met het verwijderen van kleinere stukken puin en het lossnijden van kabels. den haag - In de Tweede Kamer worden vraagtekens gezet bij het plan van D66 voor een initiatief wetsvoorstel over versoepeling van het ontslagrecht. Behalve dat rege ringspartijen WD en CDA wijzen op de afspraak met gedoogpartner PW niet te tomen aan het ontslag recht, hebben diverse partijen ook twijfels over wat D66-Kamerlid Fatma Koser Kaya heeft aangekon digd deze week. Zo zijn PvdA en Christenunie hui verig om een ontslag alleen nog achteraf te laten toetsen door de rechter als een werknemer be zwaar heeft gemaakt. De SP noemt het D66-plan verwerpelijk. „Het haalt de preventieve toets op ontslag zowel door de rechter als door het UWV onderuit. Het maakt van de arbeidsverhoudin gen een vechtarena", aldus SP'er Paul Ulenbelt. Koser Kaya pleit al jaren voor aan passing van het ontslagrecht. Ze waarschuwt dat werkgevers steeds meer overstappen van personeel in vaste dienst naar flexkrachten. PvdA-politica Mariëtte Hamer wil deze trend ook stoppen, maar niet door 'hapsnap zomaar het ontslag recht te versoepelen'. Volgens Ha mer dwingt een preventieve toets op ontslag werkgevers 'zorgvuldi ger personeelsbeleid te voeren'. door Mayke Galis De snelwegen zijn leeg, bij de bakker staat op zaterdag eens geen rij en in de stad kan eindelijk gewoon voor de deur worden ge parkeerd. Kon het maar altijd zo rustig zijn, verzuchten sommige thuisblijvers op internet. De komende drie weken zijn de rustigste van het jaar. De scholen in het hele land zijn dicht en vol gende week begint ook in het noorden de bouwvakvakantie als laatste regio. Van de acht miljoen Nederlanders die volgens de ANWB deze zomer op vakantie gaan, vertrekken er drie miljoen in de komende drie weken. Rijkswaterstaat speelt in op de rust door dan juist veel wegwerk zaamheden te plannen. Aan de hl wordt de hele zomer gewerkt en de A20 rondom Rotterdam wordt zelfs deels afgesloten. Jammer dus voor de mensen in die regio, die ook hoopten te profiteren van de filevrije weken. Helemaal filevrij wordt het niet, zegt^le woordvoerder van de ANWB. Veel mensen die vrij heb ben, maken dagtochtjes. Zij ver trekken laat, waardoor er 's mor gens misschien geen files zijn, maar tegen de avond als zij huis waarts keren wel. „Maar de drukte is wel minder dan normaal." Mensen zitten in Nederland veel te dicht op elkaar, denkt massa psycholoog Jaap van Ginneken, die zelfbij Nice in Frankrijk woont. „Al die Nederlanders zit ten nu bij mij in de buurt. Ik ga hier in juli en augustus vooral niet te veel naar buiten, want dan sta ik in de file, mensen zijn opgefokt en overal is het druk, in tegenstel ling tot de rest van het jaar." Mensen en dieren die te dicht op elkaar leven, ontwikkelen extra stress en worden daardoor prikkel baar, legt hij uit. Om zich daaraan te onttrekken gaan mensen lekker wandelen op de Veluwe, maar ook daar is volgens hem geen echte rust, omdat overal wel een snel weg te horen is en 's avonds de stadslichten te zien zijn. Daarom Terwijl half Nederland op vakantie is, gemeten thuisblijvers van lege snelwegen. archieffoto Robin Utrecht/ANP vertrekken Nederlanders in de zo mer en masse naar Frankrijk, maar daar kruipen ze tot zijn ver bazing ook weer allemaal hutje- mutje bij elkaar op de stranden. Dat begrijpt ook voorzitter Paul Gerbrands van De Club Van Tien Miljoen niet. Zoiets zou hij zelf nooit doen. Zijn club wil de ver meende overbevolking oplossen door geboortepolitiek of, in de woorden van Gerbrands, 'tenmin ste een discussie daarover'. Hij vindt de situatie in Nederland be hoorlijk ongezond. „We staan el kaar in de weg, we overvragen de natuur en op iedere vierkante me ter staan tien verkeersborden. Toch vindt iedereen dat maar heel gewoon, al wordt er wel soms om gevloekt." Eigenlijk vindt Ger brands het streefgetal van tien mil joen al te veel. „Nederland zou met drie miljoen mensen ecolo gisch verantwoord en duurzaam zijn." Maar dat is onhaalbaar, be seft hij. Gerbrands geniet van de rust nu iedereen met vakantie is. In het bos zijn de vogels weer te horen zonder het geschreeuw van te veel mensen. Eekhoorns wagen zich op straat zonder het risico te lopen te worden doodgereden. Maar het allerbelangrijkste vindt hij dat mensen nu het wat rustiger is, gewoon wat vriendelijker zijn. DEN haag - Bedrijven gebruiken ca mera's die eigenlijk bedoeld zijn voor beveiliging tegen inbraak of diefstal op grote schaal om het ei gen personeel in de gaten te hou den. Dat stelt FNV Bondgenoten. Dat kan volgens de vakbond lei den tot spanningen op de werk vloer en tot inbreuken op de priva cy van werknemers. De vakbond waarschuwde on langs de directie van bouwmarkt Hornbach dat beveiligingscamera's niet gebruikt mogen worden voor het bespieden van het eigen perso neel. Volgens de bond gebeurt dat niet alleen bij Hornbach, maar ook bij andere bedrijven. Horn bach stelt dat de camera's bedoeld zijn om diefstal te voorkomen, maar zegt de zaak te onderzoeken. Volgens de vakbond komt het steeds vaker voor dat werknemers tijdens functioneringsgesprekken geconfronteerd worden met infor matie waarover de baas alleen kan beschikken dankzij camera's. Het is wettelijk niet verboden voor een werkgever om camera's te gebruiken om het eigen perso neel in de gaten te houden, maar dat is wel aan strenge regels gebon den, stelt Jos Meekel, directeur van Hoffmann bedrijfsrecherche. Zo mag een werkgever verborgen ca mera's alleen tegen het eigen per soneel inzetten als er een ernstig vermoeden bestaat dat ze stelen van de baas. En de ondernemings raad of personeelsvertegenwoordi ging moet daar wel tevoren over worden geïnformeerd. Het aantal camera's in en rond be drijven is de afgelopen jaren explo sief gestegen. Klanten hoeven - in tegenstelling tot het personeel - niet geïnformeerd te worden over verborgen camera's. hilversum - Uit een onderzoek on der achthonderd Nederlandse huis artsen blijkt dat ruim een derde van hen de afgelopen vijf jaar een verzoek tot uitvoeren van euthana sie heeft geweigerd. Ruim de helft van de ondervraagden voelt zich wel eens onder druk gezet door pa tiënten of hun familieleden om euthanasie uit te voeren. Bijna 75 procent zegt niet bereid te zijn om mee te werken aan de euthanasie van een patiënt die angst heeft voor toekomstig on draaglijk lijden. Ook voor het mee werken aan de dood van patiënten die levensmoe zijn, zegt slechts 20 procent hiertoe bereid te zijn. Van de ondervraagden heeft iets minder dan 70 procent de afgelo pen 5 jaar actief euthanasie toege past op een patiënt. kijk voor meer informatie op

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 7