Skiken is skiën, skaten en 'Een big smile door een bagel met 2 Zomergasten vrijdag 29 juli 2011 Nog niet veel mensen hebben er al van gehoord, maar ski ken is een sport in opkomst. Sinds deze zomer kunnen mensen kennismaken met deze inspannende outdooracti- viteit bij YAK Sports in Goedereede. Zomerreporter Dyon Matulessy leert in anderhalf uur de beginselen van het ski ken. door Dyon Matulessy foto's Izaak Verkeste Wie ook maar een seconde dacht dat de sport skiken voor oude vrou wen is, heeft het helemaal mis. De lange stokken worden wel eens ge associeerd met nordic walking, een wandelsport die jonge mensen vaak wat lacherig afdoen als een 'oude mensensport'. Maar die gedachte moet je bij skiken echt loslaten. Wat is het dan precies? De naam skiken is een verbas tering van skiën, skaten én biken. Simpel gezegd is het een soort langlaufen op wieltjes. Een groot verschil met skeelers, is dat skikes luchtbanden hebben. Dit maakt het mogelijk om zowel on- als offroad te gaan. Overal waar je met een fiets of mountainbike kan ko men, kun je in principe ook skiken. Op een bankje aan de Kinderdijk in Goedereede legt instructeur Colin Hermsen van Yak Sports uit hoe het werkt. Voor iemand zonder ervaring is het noodzake lijk om les te krijgen in het skiken, want er komt veel bij kijken. We oefenen, zonder stokken, de basisbewegingen. Be langrijk is om altijd licht door je knieën te zakken en een rechte rug te houden. Door het optillen van je voe ten, in lichte V-houding, start je een beweging naar vo ren. Meer snelheid kun je maken door je gewicht naar links en naar rechts te verplaatsen, zoals een schaatser het doet. Sturen voelt nog wel wat ongemakkelijk. Het is lastig om een een zijwaartse beweging te maken, want je moet je voet optillen en plaatsen in de nieuwe rich ting. Het is vooral moeilijk om te blijven staan als je skikes te dicht bij elkaar komen. Dat maakt het moei lijk om te sturen, waardoor je snel je evenwicht ver liest. Typerend voor de skike is het remsysteem. Door een been naar voren te zetten, voel je gelijk dat je con trole hebt. Een remblokje boven het achterwiel biedt veel grip en zo oefen je makkelijk veel remkracht uit. Zoals Colin het doet ziet het er moeiteloos uit. Hij glijdt heel subtiel over het asfalt. Bij mij gaat het rede lijk, maar stuntelig. Af en toe verlies ik mijn even wicht, het kost moeite om staande te blijven. Het is be langrijk om dan snel te reageren en je voeten te ver plaatsen. De basisbeweging heb ik desondanks vrij snel onder de knie, dus we pakken de stokken erbij. Die zijn niet voor de sier, maar zorgen ervoor dat je in een mum van tijd snelheid krijgt. Je houdt de stokken in een hoek van 45 graden en zakt een beetje door je knieën. Wanneer de stokken de grond raken zet je je- Dankzij handschoenen kun je de stokken niet verliezen. 'Lees eerdere afleveringen van Zomergasten op www.pzc.nl/zomer' De familie Matla samen met Sveta. PASPOORT Naam: Robert en Monique Matla samen met hun kinderen Madeion (17) en Jozefien (14). Sveta (10) is hun Russische logee. Woonplaats: Baarn, Utrecht. Gespot: op camping Valkenisse in Biggekerke. door Karen Hagen De familie Matla zit gezellig in haar voortent aan het ontbijt. Ze vertel len meteen over hun logee Sveta. „Ze is Russische en is een paar weken bij ons op vakantie", zegt Robert. „Vandaar dat we gewoon in Nederland zijn gebleven", vult zijn vrouw Monique aan. „Sveta heeft een visumverzekering voor alleen Neder land." Het gezin is speciaal naar Zeeland ge komen om haar de zee te laten zien. „Ze was zó verbaasd. Dat is mooi." Ook de twee zussen Madeion en Jozefien vermaken zich goed op het strand. „Wij wilden graag vliege ren", zegt Madelon. Robert: „Dus hebben we een kitevlieger aangeschaft. Ze vermaken zich prima in het Zeeuwse. „We hebben al verschillende stadjes bezocht", vertelt Moni que. Ze somt op. „Vlissingen, Middelburg en Zoutelande." Vooral Vlissingen was een ervaring voor Sveta. „We zaten bij de Bagels en Beans", zegt Madelon. „En Sveta kreeg een bagel met hagelslag. Ze trok gelijk een 'big smile.' Kijk ik heb er een foto van." Robert: „Dat is goed te begrijpen, thuis heeft ze het niet breed. Ze krijgt daar maar één keer per dag te eten." Ze geniet dan ook met volle teugen. Instructeur Colin Hermsen legt uit hoe je de hak van je schoen in de skike plaatst.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 66