sport 125 De ideale formule: zon, strand en daarna schaken Missile Nederlandse zwemsters in finale nog sneller Wereldrecord in gewone badkleding WT; wirn-i Omonia Nicosia speelt ADO Den Haag weg in eerste ontmoeting HZ-schaaktoernooi heeft extra sterke bezetting Zwemmer Ryan Lochte heeft bewezen dat ook in gewone badkleding wereldre cords mogelijk zijn. De Amerikaan veroverde gisteren het goud op de 200 me ter wisselslag in de nieuwe mondiale toptijd van 1.54,00. Hij zwom het eerste wereldrecord op de langebaan sinds begin 2010 de supersonische zwempak ken met drijfvermogen verboden zijn. Landgenoot Michael Phelps werd tweede. vrijdag 29 juli 2011 m^mmsssmi8Bg8$®m@8a888eB®simws«®sass8ssssi8a®®aBa88HBeE - -V tl 'fit-' SS»- 'W$ fltariMr» foto Michael Sohn/AP Verschuren is Magnussen geen vlotte starter. Ook hij moet het na drukkelijk hebben van het tweede deel van. zijn race. De Australiër keerde gisteren pas als vijfde, maar had een geweldige tweede baan. Verschuren ook overigens; de Am sterdammer was op de tweede 50 maar zes honderdsten van een se conde langzamer dan de winnaar. Met 48,27 werd hij weliswaar laat ste, maar hij zwom wel opnieuw een persoonlijk record. SJANGHAI - Eén concurrent, nota bene de regerend wereld- en olym pisch kampioen Britta Steffen, viel gisteren weg. Maar o wat zijn er nog veel zwemsters over die van daag in Sjanghai een serieuze kans maken om 's werelds beste te wor den op de 100 meter vrije slag. Dat besef was er gisteren ook bij de Ne derlandse kandidaten Femke' Heemskerk en Ranomi Kromowid- jojo, nadat ze zich in de halve fina le respectievelijk als tweede en vijf de hadden geplaatst voor de eind strijd. De Britse Francesca Halsall ging als snelste door, in 53,48. Maar het gat met de Amerikaansen Natalie Coughlin en Dana Voilmer (ge deeld zesde) was maar 0,57 se conden. Daartussen staan nog Heemskerk, Alicia Coutts (Aus), Jeanette Ottesen (Den) en Kromo- widjojo. „Goed, maar niet bijzon der", noemde 'Kromo' haar race. Ze was met 53,94 voor het eerst dit seizoen onder de 54 tellen ge bleven. „Maar in de finale moet het écht harder." Heemskerk sprak soortgelijke woorden, maar was alvast wel blij dat ze zich hersteld had van de to taal mislukte finale op de 200 vrij. „Ik heb 's avonds nog heel even over die wedstrijd nagedacht, maar niet lang. Ik ben lekker gaan eten en vroeg naar bed gegaan. Punt erachter. Vandaag ging het hartstikke goed en er zit nog wel wat in het vat. Ik kan hier in de fi nale zeker een persoonlijk record zwemmen." Nick Driebergen en Lennart Steke lenburg liepen op respectievelijk de 200 rug en 200 school de fina les mis. door Koen de Vries NICOSIA - De hernieuwde kennis- making van ADO Den Haag met het Europese clubvoetbal lijkt niet lang te duren. Het elftal van trai ner Maurice Steijn had gisteren op Cyprus weinig in te brengen te gen Omonia Nicosia: 3-0. ADO, dat blij mocht zijn dat de score niet hoger uitviel, heeft vol gende week bij de return in het Kyocera Stadion een wonder no dig om de vierde en laatste kwalifi catieronde in de Europa League te bereiken. Het resultaat betekent een flinke tegenvaller voor ADO, dat 24 jaar geleden voor het laatst actief was in een Europees toernooi. Steijn ging er vooraf vanuit dat de kansen op het bereiken van de volgende fase in de Europa Lea gue ongeveer gelijk zouden zijn. Maar Omonia maakte in het eer ste duel direct het verschil en reist met een uitstekende uitgangs positie (zonder tegendoelpunt in de thuiswedstrijd) naar Neder land. ADO had het in de hitte van Ni cosia, met temperaturen van ver boven de dertig graden, moeilijk in de eerste helft. De Hagenaars creëerden voor rust geen enkele kans. Toch bleef ADO lange tijd op de been. Een kleine tien mi nuten voor rust ging het toch mis. De Portugese scheidsrechter Carlos Xistra bestrafte een duw van Christian Kum met een straf schop. Alex profiteerde: 1-0. Ook in de tweede helft lag het ini tiatiefbij Omonia, dat via Hernan Rengifo de voorsprong na een uur verdubbelde. Dimitris Christofi zorgde er met het derde doelpunt voor dat ADO volgende week voor een haast onmogelijke opga ve staat. VUSSINGEN - De profs komen naar het HZ-schaaktoernooi om hun bo terham te verdienen. De overgrote meerderheid van de 250 schakers komt echter om een andere reden naar Vlissingen. Ze kunnen er hun grote hobby combineren met een week zon, zee en strand: overdag vakantie vieren, 's avonds schaken. Als het weergoden meewerken, ten minste. Zes van hen vinden de for mule van het toernooi zo prettig dat ze nog geen enkele van de veer tien edities gemist hebben. En ook komende week zijn ze van de par tij. Antwerpenaar Guy Baete is één van die zes. Sterker, hij heeft ook aan de drie voorlopers van het eve nement meegedaan. De Belg heeft èen stacaravan in Westkapelle. Schaken in Vlissingen brengt hem rust en inspiratie. Naar aanleiding van het HZ-toernooi heeft hij tien jaar geleden zelf een toernooi opge start in België, de Masters van Bras- schaat. „We zijn net als in Vlissin gen heel klein begonnen en heb ben nu ook internationaal mees ters en grootmeesters op de deelne merslijst. Hans GrofFen is mijn gro te voorbeeld. Ik heb altijd naar hem opgekeken." Dat werd versterkt toen Baete een keer niet had ingeschreven. „Ik zat dat jaar in een dipje en had geen zin. Een week voor het toernooi kreeg ik een mail van Groffen dat hij erop rekende dat ik toch mee zou doen. Ik ben gekomen en ben er daardoor mentaal weer bovenop gekropen." Baete (50) is er in Vlissingen nooit in geslaagd toppers te verslaan. Ooit werd hij weggevaagd door grootmeester Daniël Stellwagen. De Belg kan van die nederlaag gek genoeg nog steeds genieten. „Hij overrompelde me met een paarden spel. Het was fantastisch. Die partij kun je overal op internet terugvin den." Ondanks zijn geringe succes heeft Baete op Zeeuwse bodem veel geleerd. „Nederlanders spelen veel agressiever dan Belgen", weet hij. „En ze blijven vechten tot het uiterste. Dat spreekt mij zeer aan." Ook Anton Rosmuller uit Utrecht (65) combineert voor de vijftiende keer vakantie en schaken in Zee land. Hij logeert meestal bij zijn vriend Kees de Wolf „Het moet de hele dag gezellig zijn en dat kan in Zeeland. Overdag ga ik fietsen of wandelen of iets met Kees doen. En dan 's avonds schaken." Omdat Rossmuller een redelijk goe de speler is, trof hij in het verleden menig topper. Zonder succes. „Te- Alex Jonkheer zit niet op een grootmeester te wachten. foto Ruben Oreel gen grootmeesters scoorde ik in Vlissingen nul uit negen. Tegen in ternationale meesters ging het be ter: 6 uit 9. Maar van mij hoef je niet veel meer te verwachten. Ik ben zo langzamerhand te oud om te presteren." Middelburger Alex Jonkheer is één van de vier Zeeuwen die nog geen editie gemist heben. En als het aan hem ligt, is hij ook de komende tien keer van de partij. Jonkheer (61) is ook vaste klant op toer nooien in Gent en Wijk aan Zee, maar Vlissingen is het hoogtepunt. „Iedereen speelt in één groep en dat is avontuurlijk. Nadeel is het jo jo-effect. Als je van iemand gewon nen hebt, krijg je de ronde erna een sterke spelen tegenover je en verlies je meestal. Het is de kunst dat stramien te doorbreken. Dat vind ik nog steeds een uitdaging. Je moet proberen boven je eigen ni veau uit te stijgen." Jonkheer zit in Vlissingen niet op grootmeesters te wachten. Ze zijn te sterk voor hem. „Mijn kennis van de theorie schiet tekort. Na de opening is het meestal een eind ge daan. Een jaar of drie geleden moest ik tegen Friso Nijboer. Dat ging niet zo best. Ik had al snel ver loren." Hogeschool Zeeland Schaaktoernooi Winnaars vorige edities jaar 1995 1996 1997 1998 1999 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 naam Alexei Barsov Artur Kogan Igor Giek Mikhail Gurevich Alberto David Ivan Sokolov Jeroen Piket Friso Nijboer Rustam Kasimdzhanov Krishnan Sasikiran Friso Nijboer Mikhail Krasenkow Fabiano Caruana Lazaro Bruzon Mikhail Krasenkow Krishnan Sasikiran land Oezbekistan Israël Rusland België Luxemburg Bosnië Nederland Nederland Oezbekistan India Nederland Polen Italië Cuba Polen India rating 2445 2475 2505 2610 2544 2611 2630 2567 2664 2666 2529 2635 2549 2592 2631 2679 Speelschema zaterdag 30 juli zondag 31 juli maandag 1 aug dinsdag 2 aug woensdag 3 aug donderdag 4 aug vrijdag 5 aug zaterdag 6 aug 18.00 -18.30 opening 18.30-23.30 1e ronde 11.30-16.30 2e ronde 18.30-23.30 3e ronde 18.30-23.30 4e ronde 18.30-23.30 5e ronde 18.30-23.30 6e ronde 18.30-23.30 7e ronde 18.30-23.30 8e ronde 11.30-16.30 9e ronde 17.30 prijsuitreiking De Zeeuw Koen Leenhouts doet ook dit jaar weer mee. VLISSINGEN - Omdat het HZ- schaaktoernooi aan zijn derde lus trum toe is, is het toernooi extra sterk bezet. „Zo sterk als dit jaar is het nog niet geweest", weet organi sator Hans Groffen. Het aantal van elf grootmeesters is geen record. Er hebben er ooit twaalf achter de borden gezeten. De sterkte moet vooral gezocht worden in de top pers. De Duitser Arkadij Naiditsch is met zijn rating van 2706 op pa pier de sterkste speler die ooit in Vlissingen actief is geweest. Hij is de nummer 37 van dë wereld. De nummer twee op de lijst is Yas ser Seirawan. De in Nederland woonachtige Amerikaan speelde vele jaren niet, maar maakte begin dit jaar op de Amerikaanse kam pioenschappen een herstart. Grof fen: „Ik zag op internet dat hij weer begonnen was. Ik heb hem een mail gestuurd zonder veel ver wachtingen. Hij mailde terug dat hij graag meedeed. Dat is heel bij zonder. Als hij zijn routine terug- heeft, is hij echt een wereldtop per." Een derde opmerkelijke naam is die van Evgeny Sveshnikov. De Let se grootmeester is beroemd door de variant die naar hem genoemd is. Hans Groffen: „We hebben het sterke veld te danken aan de spon sors. Ze hebben vanwege de vijf tiende editie iets extra's gedaan." Vanaf morgen komen in het atri um van de Hogeschool Zeeland 250 schakers in actie. Het toernooi wordt vanavond door grootmees ter Jan Smeets geopend. De oud- Nederlands kampioen vertelt in het Vlissingse stadhuis over zijn belevenissen op het schaakbord.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 61