'Van mijn geld 2oI zeeland Dit is een boek voor en Afkickkliniek In de Vrijheid in over mensen met passie zorg bestemd is, zeggen (ex-)cliënten. showroom en bouwshop ook in de zomer geopend FRAUDE ZORCCELD Wemeldinge misbruikt geld dat voor In de Vrijheid Vismarkt in Veere lijkt te zijn gered Weer stapje op weg naar openstellen A4 raab vrijdag 29 juli 2011 smsmsem mm 11 rRMUUE 4VI\UUCLI/ door Nadia Berkelder Tonnen moet de stich ting In de Vrijheid aan zorggeld hebben ont vangen, maar waar het aan is besteed? Niet aan zorg in ieder geval, zeggen (ex-) cliënten van de afkickkliniek in Wemeldinge. De stichting zelf ontkent dat er gefraudeerd is. Verslaafden die willen afkicken moesten een blanco formulier teke nen, vertelt een ex-cliënt van In de Vrijheid. „Of je even een krabbel wilde zetten. Die formulieren wer den later ingevuld en aan het zorg kantoor gestuurd. Natuurlijk teken de ik. Omdat ik wilde afkicken en omdat ik vertrouwen had in een christelijke organisatie." Voor de twintig cliënten die in de kliniek terecht kunnen, ontving Stichting In de Vrijheid vangt ver slaafden op in het oude schippers- internaat aan de Beatrixweg in We meldinge. De stichting zit daar al ruim vijftien jaar, zonder al té grote problemen. In de Vrijheid werkt op christelij ke grondslag. Er kunnen - volgens de stichting - ruim twintig verslaafden worden opgevangen. De stichting heeft in 2009 444.000 euro omgezet. Daar stond, volgens de jaarrekening, 250.000 euro aan personeelskos ten tegenover. In de boeken staat een bedrag van ruim twee ton ge boekt onder 'overige kosten'. Uit de jaarrekening blijkt dat daar van bijna dertigduizend euro gedo neerd is aan derden en dat er geld van In de Vrijheid wordt gebruikt voor evangelisatie. Verder gaat het geld volgens de boeken op aan huisvestingskosten: kosten voor de panden in Wemeldinge en Wolphaartsdijk en huur voor ande re gebouwen. de instelling duizenden euro's per maand, denken de (ex-) cliënten zelf. Dat kwam van het zorgkan toor, de instantie die de persoons gebonden budgetten (pgb's) uit keert. Met zo'n budget kunnen mensen zelf zorg inkopen. Bij In de Vrijheid beschikte de instelling zelf over het geld. Zorg heeft hij niet of nauwelijks ge kregen, zegt de ex-cliënt, die niet met zijn naam in de krant wil, uit angst dat het zorgkantoor het onte recht uitgekeerde geld op hem ver haalt. „Het was meer een zelfhulp programma. Er was één betaalde kracht in dienst. En twee keer in de week kwam er een verpleeg kundige langs. De vrijwilligers die voor de stichting werken verzetten wel heel veel werk. Daar heb ik het meeste aan gehad. Zij werken echt onder het mom van het chris tendom, zij werken met de Heer." De diagnose die volgens de cliën ten door een geschorste psychiater of de verpleegkundige werd ge steld is nooit gecontroleerd, zegt hij. Daardoor kon de stichting het geld blijven innen. Hij heeft ander half jaar in de kliniek gezeten, en moest zelf nog zeshonderd euro in de maand betalen voor kost en in woning. „Terwijl er maar 350 euro in de week beschikbaar was voor boodschappen. Voor twintig man. Ik at oud brood met kaas. Op het moment dat je vragen had over het geld, werd je afgebekt." Wat er wel met het zorggeld ge beurde? „De directeur rijdt niet in een dikke auto, dat niet, maar hij heeft wel een andere stichting. Die helpt mensen in Roemenië en Hongarije. En er werd geld uitgege ven aan evangelisatie. De stichting gaat bijvoorbeeld met een bus naar Antwerpen. Van geld dat voor mij bestemd was werden ziel tjes gewonnen." „Ik denk dat hij denkt dat hij niets verkeerds doet", zegt een andere cliënt. „Het geld gebruikt hij voor goede doe len." Vorige week zijn de cliënten naar het zorgkantoor gestapt om de fraude te melden. „Ze vertelden VEERE - Niets lijkt de vismarkt in Veere nog te kunnen bedreigen. Nadat een maand geleden de rech ter al de bezwaren van een omwo nende had afgewezen, heeft nu ook de gemeente Veere alle be zwaarschriften tegen de vismarkt afgewezen. Het college neemt een advies van de bezwaarcommisie over. Het be stemmingsplan staat de markt toe, de organisatie houdt zich aan de regels, alle belangen zijn voldoen de afgewogen en, brengt het colle ge in herinnering: de rechter heeft onlangs uitgesproken dat bewo ners van de Kaai in Veere 'enige overlast' moeten dulden. STEENBERGEN - De definitieve af ronding van de A4 tussen Bergen op Zoom en Dinteloord is weer een stap dichterbij. Rijkswater staat en aannemerscombinatie A4 Steenbergen zijn begonnen met de aanleg van tijdelijke wegen om het bouwverkeer uit de kern Steen bergen te houden. Deze tijdelijke wegen blijven in gebruik totdat de A4 over enkele jaren wordt open gesteld. Op dit moment loopt de beroepsprocedure met betrekking tot het tracébesluit van de A4 om Steenbergen bij de Raad van State. Naar verwachting dit najaar wordt een uitspraak van de Raad van Sta te verwacht. j Aangepaste openingstijden geiden van 23 juïi t/m 13 augustus 2011 door Wilma Valk SLIJKPLAAT - Na het grote succes van zijn eerste kookboek 'Uit Zeeuwse Wateren' presenteert Edwin Vinke van sterrenrestau rant De Kromme Watergang in Slijkplaat zondag zijn tweede boek 'Zilte Klei'. Het is geen traditioneel kookboek dat enkel boordevol staat met re cepten en foto's van perfect opge maakte borden die doen watertan den. Zilte Klei is zoveel meer. Vin ke: „Het is een boek over authen tieke mensen, onze eigen vrucht bare natuur en mijn eigen creatie ve geest. Ik wil met dit boek men sen kennis laten maken met din gen rondom ons, die we kunnen voelen, ruiken en proeven; in ver halen en in recepten." In het boek staan portretten en verhalen over hardwerkende mensen, puur, met liefde voor de natuur en een pas sie voor hun vak. 'Zilte Klei' gaat over mensen die het mogelijk ma ken de speciale gerechten van Vin ke op tafel te brengen. Over boe ren, vissers, herboristen, slagers en kunstenaars. Vinke: „Die mannen en vrouwen rondom ons die deze passie delen. Zo vertelt in het boek een kreeftenboer zijn verhaal. Over zichzelf en zijn familie. Als hij er straks niet meer is en al die anderen ook niet, is dan ook de passie weg? Zijn er later voldoen de opvolgers? Hebben we hier over twintig jaar Amerikaanse tafe relen met alleen maar junkfood en gekweekte producten? Waarom eten we gekweekte vis terwijl het met onze eigen verse zeevis goed Edwin Vinke schreef een nieuw boek. foto Peter Nicolai gaat en ook de goedkopere soor ten zoals wijting, poon en makreel nog altijd te verkiezen zijn boven een exotische pangasiusfilet?" Edwin en Blanche Vinke vinden het belangrijk dat we onze eigen natuur koesteren en straks aan on ze kinderen kunnen doorgeven. Met zijn tweede culinaire boek wil Vinke zijn gasten en lezers op een positieve manier aan het praten krijgen. „Er is hier zoveel goeds en dat moeten we koesteren. We moe ten ervoor waken dat er hier straks geen boeren en vissers meer zijn. Onze kinderen moeten we ten hoe een ui groeit en dat prei niet gesneden in een plastic zak van het land komt. Daarom staan er verhalen in van onze buurman Arjan, van bure Madeleine en van Marianne Heijboer, die vertelt over bruine bonensoep. Paul en Rudi Cammaert vertellen over het oogsten van deze bonen. De Bres- kense vissers Albregtse en Fenijn komen aan het woord evenals Wil ly Versprille, voor mij de koning van de vissers van Bresjes. Door al deze verhalen werd ik weer geïn spireerd voor weer veel, heel veel, nieuwe recepten." Over de recepten in het boek zegt Vinke: „Benodigdheden, een dosis gezond verstand, een keuken met goed materiaal, een dosis rust en geduld, een goed glas wijn en een slager of visboer uit de buurt." Valt over smaak te twisten? Vinke: „Het mooie van smaak is, dat je hem kunt aanleren, trainen, ont wikkelen, verfijnen en uitbreiden, maar nooit voor een ander kunt bepalen." BouwShop magazijn: ma t/m vr 08.00 -16.00 uur zaterdag gesloten Showroom: maandag gesloten di t/m vr 09.00 - 17.00 uur za 09.00 - 16.00 uur Adres: Waldammeweg 2 Middelburg Tel: 0118 - 62 50 55 fccifCffOf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 58