Waar grote groepen samenkomen i8l zeeland VAKANTIEGELD! EXTRA SUSTEAMS Mobiele teams bewaken sinds kort de wegen buiten het centrum van Renesse Gemeentegeld voor kustcampagne /7\AutoTeam Zaterdag 30 juli NACHTMARKT van 19.00 t/m 24.00 uur KAMPERLAND-UITHAVEN vrijdag 29 juli 2011 Het susteam van Renesse is uit gebreid met een mobiel team. Sinds een week patrouilleren beveiligers ook op de routes van en naar de camping. Een reporta ge vanuit nachtelijk Renesse. door Melita Lanting Het is rond een uur of elf 's avonds als de 'wisse ling van de wacht' goed doorzet. De laatste ge zinnen vertrekken met de armen vol knuffels en lekkers van de ker mis en op het transferium komen de bussen vol jongeren aan die wil len gaan stappen. Luidruchtig en vol bravour trekken de groepen richting dorp. De speciale plaszui- len bewijzen al goede diensten en meiden in dunne, hippe jurken lo pen arm in arm. Op het transfe rium worden ze opgewacht door twee mannen van het susteam. Meegebrachte flessen met drank moeten ingeleverd en al te luid ruchtige types worden gemaand rustiger aan te doen. De twee le den van het team weten dan al of de rit van de camping naar het dorp rustig was. Ze staan in direct contact met de beveiliging op de bus. Derk Valstar, eigenaar van Roxy security (wat het susteam levert) stapt in de auto voor een rondje buitenge bied. We zijn nog niet weg of hij krijgt een melding. Op een par keerplaats bij de voetbalvelden is een verdachte auto gezien. Deze wagen was waarschijnlijk ook be trokken bij de diefstal van elektri sche fietsen, eerder deze week. Val star roept via de portofoon de poli tie op en vraagt of ze er willen gaan kijken. „We staan allemaal met elkaar in verbinding", legt hij uit. „Het susteam, de beveiligers- van de bedrijven, maar ook de po litie kan ons horen." Hij zet koers richting Hogezoom. „Het is heel rustig op straat", zegt hij terwijl slechts een paar wande laars worden gepasseerd. Hij stopt, rijdt een klein stukje terug en een jongen voelt gelijk aan zijn theewa ter dat hij het doelwit is. Hij gooit snel een fles drank weg in een bos je. Valstar glimlacht, roept 'pretti ge avond' en gaat verder. Bij cam ping Elzenhof stopt hij even voor een praatje met de bewaking. „Hoe gaat het hier?" „Rustig", zegt de nachtwaker. We gaan verder naar de Hoogeboomlaan. Ook daar is een rustig beeld. Kleine groepjes lopen naar het dorp. Het is uitkijken, dat wel. Met de donke re spijkerbroeken, donkere jassen en fietsen zonder licht zijn de groepjes slecht te zien. De portofoon kraakt. Een beveili ger van een bedrijf meldt dat een groepje jongeren nogal luidruchtig op weg naar het centrum is. Val star rijdt er naar toe, maar de groep is al in het dorp. Actie is niet nodig, het geeft de kans om eens door te praten over de nood zaak van deze mobiele teams. „Er gebeurt natuurlijk wel het nodi ge", zegt Valstar. Want, waar grote groepen mensen bij elkaar komen ontstaan nu een maal opstootjes. „De maatschappij verhardt en dat merk je hier ook." Hij vertelt dat de avond daarvoor een van zijn medewerkers klappen kreeg op het strand, dat onlangs een groepje is beroofd en dat het afgelopen weekend iemand in het dorp zwaar is mishandeld. „Die had botbreuken in het gezicht." Maar er zijn ook vernielingen. Over auto's lopen op het transfe rium, paaltjes langs wegen uit de grond trekken, verkeersborden om ver trekken, fikkie stoken op het strand. Het zijn allemaal zaken waar het (mobiele) susteam mee te maken krijgt. Valstar rijdt bij Scharendijke een parkeerplaats op. Op dit moment staat daar een circus, maar nor maal gesproken is deze plek door de bosjes rondom een ideale loca tie voor wildkamperen, maar ook drugsdealers. „De auto's komen overal vandaan. Uit Rotterdam, Hellevoetsluis, maar ook uit Vlis- singen en Middelburg. Die men sen zoeken vaak juist dit soort afge legen plekken op, uit het zicht." Valstar stuurt behendig door wat hopen opgewaaid zand en rijdt naar het strand. Daar is rond half twee nog geen kip te zien. De jongeren zit ten waarschijnlijk nog in de disco theek op de camping. „Je hebt best kans dat ze zometeen ineens alle maal tegelijkertijd komen." Het is vervolgens aan de strandbewakers om het strandbezoek in goede ba nen te leiden. „En dus geen kamp vuren dichtbij de duinen en na af loop zelf de rotzooi opruimen." Al les op een zo ontspannen mogelij ke manier duidelijk gemaakt. „De toon is heel belangrijk", zegt Val star. Want het team heet niet voor niets susteam. De medewerkers zijn er vooral om zaken te sussen, overlast tegen te gaan, wangedrag op te sporen en - als daar om ge vraagd wordt - de politie te assiste ren. „Maar wij zijn nadrukkelijk geen politie", zegt Valstar. Links: Jongeren komen met de bus aan op het transferium in Renesse. Leden van het susteam vangen de jongeren al bij de bus op. Rechts: Door de reflecterende jas sen zijn de leden van het susteam goed herkenbaar. Derk Valstar wordt door iemand aangesproken op straat. foto Izaak Verkeste BSgSKeSSSSaSSSB mtyuuiHwnwinii Autoteam trakteert IJI_O^Jkortmc[_^g_riie^we_aLito^ui^^oorrQad_é^_ nu 1.000,- cash retour op uw rekening. LJLA voel je v r i j Ondtrdeel van de Automolions Gtoep Bergen op Zoom, Roosendaal, Steenbergen, Goes, Vlissingen www.autoteam.nl 10io voordeel geldig met registratie uiterlijk 30 september 2011 Alleen op voorroodmodellen en niet in combinatie met andere acties. De 1.000 cosh wordt rechtstreeks door Generol Motors Nederland B V. uitgekeerd op de bonk/girorekening von de koper, no aflevering/registrotie von een nieuwe Opel. Dit oonbod geldt voor nieuwe klontenorders (porticulier/KZM) von 1 juli t/m 30 september 2011 met een uiterlijke kentekenregistrotiedotum von 30 november 2011Kijk voor de voorwoorden op www.opel.nl. Wijzigingen voorbehouden. ZIERIKZEE - De gemeente Schou- wen-Duiveland betaalt ruim 3800 euro mee aan de landelijke en in ternationale kustcampagne van het Nederlands Bureau voor Toe risme Congressen (NBTC). Dat heeft het college van burgemeester en wethouders besloten. Doel van de NBTC-campagne is om meer bezoekers naar de Neder landse kust te trekken. Voor Zee land is in het kader van de campag- Susteam In het hoogseizoen zijn 's nachts gemiddeld 16 beveiligers actief, in het weekeinde ongeveer 20. De beveiligers bewaken het strand bij Scharendijke, het centrum van Renesse, het transferium, het nach telijk busvervoer en twee mobiele teams bewaken de routes naar de campings. Naast het susteam is ook de politie aanwezig met gemiddeld 5 tot 7 agenten in de nacht. In het week einde zijn dat er meer. De bedrijven (horeca, hotels en campings) hebben daarnaast nog eigen bewaking. ne gekozen voor de slogan: 'Fiet sen aan de kust in Zeeland'. Door de landelijke aanpak kan gebruik worden gemaakt van het netwerk van de NBTC en dat geeft de cam pagne een groot bereik. De cam pagne heeft een looptijd van drie jaar. Om deelname aan de campag ne te kunnen bekostigen doet de gemeente dit jaar niet mee aan de Schoonste Strandencampagne van de Zeeuwse kustgemeenten. MEEST GELEZEN 1.Dierenambulance stopt. 2.Studie windmolens op waterkering. 3.Havenmeesters zijn overlast beu UW MENING TELT Schouwen-Duiveland ontbeert goede slechtweervoorzieningen. Reageer: www.pzc.nl/schouwen-duiveland TIPS NAAR schouwen-duiveland@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 46