241 sport Alles gaat ineens snel bij The Kitesurfster Roose AZ neemt pas laat nieuwe nummer een op wereldranglijst afstand van FK Jablonec Toivonen wil versterkingen bij PSV WK ZWEMMEN Het koningsnummer, de 100 meter vrije slag, wordt gewonnen door de relatief onbekende Australiër James Magnussen. Rabo: oud-winnaars mee naar Baskenland Onderhandelingen NBA worden hervat vrijdag 29 juli 2011 EINDHOVEN Of Ola Toivonen (25) dit seizoen bij PSV blijft, hangt mede af van het toekomstperspectief dat de club kan bieden. Dat heeft de Zweedse international aan de leiding van PSV laten weten. Toivonen vindt het noodzakelijk dat PSV snel op twee of drie posities versterking zoekt. „Ik wil kampioen worden en,pas met aanwinsten is er een duidelijk perspectief op een titel." Voor Toivonen ligt een contract tot het midden van 2014 klaar, nu ligt hij nog vast tot het einde van dit seizoen. Hij kan bij interesse, waar zijn zaakwaarnemer Dahlin mee schermt, zomaar vertrekken. UTRECHT De wielerploeg van Rabobank komt zaterdag in de Clasica San Se bastian met de twee vorige win naars van die koers aan de start Zo wel de Spanjaard Luis Leon Sanchez (winnaar 2010) als zijn landgenoot Carlos Barredo (win naar 2009) rijdt in Baskenland mee. Dat maakte Rabobank giste ren bekend. De selectie wordt gecompleteerd door de Spanjaard Oscar Freire, de Deen Matti Breschel, de Belg Maar ten Wynants en de Nederlanders Laurens ten Dam, Bram Tankink en Pieter Weening. NEW YORK Vertegenwoordigers van de clubs en spelers uit de Noord-Amerikaan se basketbalcompetitie NBA hervat ten volgende week de onderhande lingen over een nieuwe cao. Begin deze maand liepen de gesprekken op niets uit, waarna een zogenoem de lock-out inging. Een dergelijke blokkade leidde in 1999 tot een ver kort NBA-seizoen. Veel clubs in de NBA hebben finan ciële problemen: 22 van de 30 clubs schreven afgelopen jaar rode cij fers. Door de afgekondigde lock out krijgen spelers op dit moment geen salaris en kunnen clubs geen transfers doen. Diverse topspelers overwegen daarom over de grens aan de slag te gaan. door Rob de Bruyn SJANGHAI - Michael Klim lukte het niet, Ian Thorpe niet en Eamon Sullivan niet. Nog geen énkele Au stralische zwemmer slaagde er in het verleden in wereldkampioen te worden op de 100 meter vrije slag. De pas twintigjarige James Magnussen deed het gisteren wel. Hij schoot in Sjanghai naar een tijd van 47,63 seconden en ont troonde de Braziliaan César Cielo Filho, die vierde werd. „Dit is heel mooi voor mij en voor het Austra lische zwemmen", sprak de win naar. Magnussen was voor velen nog een grote onbekende toen hij zon dag met zijn landgenoten Targett, Abood en Sullivan het goud vero verde op de 4x100 meter vrije slag. De machtsgreep van Australië was een verrassing, de tijd van de start- zwemmer evenzeer. Met 47,49 se conden bleef Magnussen sterren als Michael Phelps en Alain Ber nard ruim voor en verbeterde hij de bijna elf jaar oude wereldbest- tijd in textiel van Pieter van den Hoogenband (47,84; Olympische Spelen 2000). Ondanks die magnifieke prestatie kon Magnussen ook de voorbije dagen nog ongestoord rondwande len in het Shanghai Oriental Sports Center. „Ik geloof niet dat iemand me kende, maar dat zal na vandaag wel anders zijn", conclu deerde hij. Zijn naam werd giste ren gevestigd, want wat de 100 me ter sprint is in de atletiek, is de 100 vrij in het zwemmen. Magnussen (bijnaam: 'The Missile'; de Raket) was nog wat beduusd. „Als ie mand me een jaar geleden gezegd zou hebben dat ik nu hier zou staan, zou ik het niet hebben ge loofd." Het gaat nochtans in elk opzicht snel met Magnussen. Hij is pas twintig en verscheen nog geen De pas twintigjarige James Magnussen verbaast de zwemwereld met zijn titel op het koningsnummer. jaar geleden voor het eerst op het internationale podium. Dat was tij dens de Pan-Pacificische Spelen (Pan-Pacs) in Irvine, Californië. Hij werd er tiende op de 100 vrij. Daarna vond - hij de sleutel naar prestaties van wereldklasse. Tij dens de Australische trials deed hij dit voorjaar 48,29 tellen over de 100 vrij. Die tijd stond tot begin deze week als beste mondiale sei- zoenstijd. In de halve finale op de WK dook hij als eerste en enige onder de 48 seconden: 47,90. „De belangrijkste stap heb ik buiten het zwembad gezet", verklaarde Magnussen zijn opmerkelijk rappe opmars. „Ik ben volwassen gewor den. Als dat gebeurt, als je fysiek én mentaal eenmaal sterk genoeg bent, doet leeftijd er niet meer toe." Magnussen was negen jaar oud toen hij op tv zag hoe Ian Thorpe Australië in eigen land in een nieuw wereldrecord de olympi sche titel op de 4x100 vrij bezorg de. „Mijn hele familie zat thuis op de bank te schreeuwen: 'Thorpy, bring it home! Bring it home!' Die race heeft mij zo enorm geïnspi reerd. Ik hoop dat ik nu op mijn beurt iets kan betekenen voor het Australische zwemmen. Met name op de korte afstanden heeft de vrije slag de laatste jaren behoor lijk in een dip gezeten." Net als bijvoorbeeld Pieter van den Hoogenband en Sebastiaan MIDDELBURG - De Vlissingse kite surfster Katja Roose is opgeklom men tot de eerste plaats op de we reldranglijst. Dat liet de nummer twee van het recente wereldkampi oenschap gisteren op haar Twit- ter-pagina weten. De dertigjarige Roose, die al jaren tot de mondiale top behoort op de nog jonge discipline 'course ra cing', kwam op kop van de ran king door uitstekende resultaten in Italië en Puerto Rico. In Italië won ze een week géleden elf van de elf races. Op het Caribische eiland deed ze dat nog eens dun netjes over: tijdens het North American Kite Racing Cham pionship won ze er deze week acht van de negen. „Er stond een goede wind", zegt Roose op haar eigen website. „Niet te veel, wat juist goed is voor het racen. Ik heb heel mooi gesurft en af en toe zag je de zeeschildpadden wegdui ken." Zowel in Italië als Puerto Rico pak te Roose de eindzege en veroverde ze veel punten voor de wereld ranglijst. De Walcherse, die al eni ge tijd in Scheveningen woont, heeft nu een totaal van 2234,35. De Franchise Caroline Adrien (2133,55) en de Britse wereldkam pioene Steph Bridge (2045,00) vol gen op plaats twee en drie. Het volgende toernooi van Roose is half augustus in Polen. ALKMAAR - Kansen kreeg AZ giste ren genoeg om FK lablonec op een grote nederlaag te trakteren in de derde voorronde van de Europa League. De aanvallers van de Alk- maarders weigerden echter de Tsje chen al in de eerste wedstrijd op ruime achterstand te zetten. In het eigen AFAS Stadion won het elftal van coach Gertjan Verbeek 'slechts' met 2-0. AZ mag desondanks de re turn met vertrouwen tegemoet zien. De thuisploeg hoopte op een vroe ge voorsprong en maakte daar in de eerste helft zeker aanspraak op. Doelman Michal Spit van lablonec bleek echter een lastige hindernis voor de Noord-Hollanders. Na rust maakte AZ minder indruk, maar kwam het toch op 1-0 door een treffer van Pontus Wern- bloom. Het lukte niet om door te drukken, maar in de slotfase maak te invaller Johann Berg Gudmunds- son alsnog het belangrijke tweede doelpunt. In Kolbeinn Sigthorsson zag AZ de ze zomer een echte afmaker ver trekken. Zijn scorend vermogen werd duidelijk gemist. Vervanger Ruud Boymans, overgekomen van VW-Venlo, was nog niet echt drei gend als nieuwe spits. De impulsen moesten vooral komen van Maar ten Martens en Bret Holman, maar dat zijn geen erkende doelpunten makers. Achterin stond het vorig seizoen al goed bij de formatie van Verbeek. Niklas Moisander leidt nu als aan voerder de defensie en de vervan ger voor de vertrokken Hector Mo reno was met Nick Viergever al in huis. AZ gaf dan ook weinig kan sen weg, al werd lablonec een aan tal keer gevaarlijk in de counter. Na de pauze leek de thuisploeg het even kwijt. Een dood spelmoment bracht echter redding. In de 63e mi nuut kopte de Zweed Wernbloom raak uit een corner van zijn landge noot Rasmus Elm. Het leek er even op dat AZ voor een halfvol stadion de geest kreeg, maar het spel was in de tweede helft een stuk min der. Gudmundsson maakte met wat geluk toch nog de 2-0, waar door de uitgangspositie voor de re turn een stuk rooskleuriger werd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 24