'Den Haag houdt meer rekening met grensregio's' 'Van mijn geld 201 zeeland Oesterputten in worden ere hersteld showroom en bouwshop Campagne voor kust ook in de zomer geopend FRAUDE ZORCCELD Afkickkliniek In de Vrijheid in Wemeldinge misbruikt geld dat voor zorg bestemd is, zeggen (ex-) cliënten. In de Vrijheid Slang van twee meter gezien in Middelburg raab vrijdag 29 juli 2011 door Jeffrey Kutterink den haag - Wim van Gelder, oud-commissaris van de Koningin van Zeeland, is grensmakelaar af Het kabinet heft de functie op. Commissarissen van de Koningin nemen zijn rol over. Het is 1999 als minister Guusje ter Horst en staatssecretaris Frans Timmermans Van Gelder benoe men tot grensmakelaar. Hij moet de problemen aanpakken die men sen ondervinden als zij in grensge bieden werken en wonen. „Een tij delijke functie", reageert Van Gel der. „Aanvankelijk voor een jaar. Verlengd met nog een jaar." De benoeming roept direct nega tieve reacties op. Johan Robesin, Zeeuws Statenlid en lid van de Scheldemondraad (de motor ach ter de samenwerking tussen Vlaan deren en Zeeland) zag toen al geen taak voor Van Gelder wegge legd. „Hij loopt de Euregio voor de voeten", zegt hij nu. „Het is goed dat de Commissaris van de Konin gin het overneemt. Zij weet wat er speelt. Ik heb de indruk dat Van Gelder meer in Duitsland dan in België was." Volgens Van Gelder is het een denkfout dat hij er was om grens overschrijdende problemen op te lossen. „Dat moet in de regio zelf gebeuren. De grensmakelaar moest zorgen dat Haagse regels en wetten die oplossingen in de weg stonden, werden geslecht." Dat is naar zijn eigen zeggen ge lukt. „Op ministeries hoorde ik steevast: is dat een probleem dan? En ook: de oplossing is voor zo weinig mensen, wat is het belang voor Nederland? Nu is er wel oog voor de problemen en staan grens regio's op de politieke agenda. De grensmakelaar sterft dus geen stil le dood. Zo is op het ministerie van Buitenlandse Zaken een am bassadeur van naburige landen be noemd. Dat is iemand die het niet heeft over Duitsland en België, maar over Nordreihn-Westfalen en Vlaanderen. En bij het schrij ven van wetten wordt meer dan ooit gelet op hoe zaken in het bui tenland zijn geregeld." Van Gelder erkent dat aan de oost grens meer resultaat is bereikt dan aan de zuidgrens. „Zeeland was al verder dan de oostelijke provin cies. En het Westerscheldedossier heeft het zuiden parten gespeeld. Zolang Nederland de discussie rond de Westerschelde frustreert, hoeft u niet op ons *te rekenen, was het antwoord uit Brussel." door Luc Oggei YERSEKE - Vijf oesterputten en -loodsen in Yerseke die al vijftien jaar leeg stonden, worden momen teel in oude glorie hersteld. Ze krij gen niet alleen hun functie terug, maar zullen tevens dienst gaan doen als toeristische attractie. Initiatiefnemer is mosselkweek- bedrijf Dhooge BV in Yerseke, dat de putten en gebouwen vorig jaar heeft gekocht. „We knappen ze he lemaal op en gaan er straks weer oesters verhandelen en inpakken", zegt Jean Dhooge. Bovendien krij gen mensen de kans om te komen kijken hoe het hele proces in zijn werk gaat, vervolgt hij. „We heb ben de afgelopen tijd heel goed ge keken hoe we de twee stromen, goederen en bezoekers, goed kun nen scheiden." De verbouwing vergt uiteraard een forse investering (ook provin cie en gemeente leveren een klei ne bijdrage), maar Dhooge heeft vertrouwen in het concept. „Het door Nadia Berkelder zal misschien niet heel lucratief zijn, maar het is gewoon bijzonder cultuurhistorisch erfgoed dat be houden moeten blijven. We wil len de oesterkweek vanuit een po sitieve hoek belichten en hopen dat andere eigenaren van oester putten een voorbeeld aan ons ne men." Dhooge verwacht dat het opknap pen van de putten en loodsen eind oktober klaar zal zijn, de acti viteiten kunnen dan vanaf het ein de van dit jaar beginnen. Tonnen moet de stich ting In de Vrijheid aan zorggeld hebben ont vangen, maar waar het aan is besteed? Niet aan zorg in ieder geval, zeggen (ex-)cliënten van de afkickkliniek in Wemeldinge. De stichting zelf ontkent dat er gefraudeerd is. Verslaafden die willen afkicken moesten een blanco formulier teke nen, vertelt een ex-cliënt van In de Vrijheid. „Of je even een krabbel wilde zetten. Die formulieren wer den later ingevuld en aan het zorg kantoor gestuurd. Natuurlijk teken de ik. Omdat ik wilde afkicken en omdat ik vertrouwen had in een christelijke organisatie." Voor de twintig cliënten die in de kliniek terecht kunnen, ontving Stichting In de Vrijheid vangt ver slaafden op in het oude schippers- internaat aan de Beatrixweg in We meldinge. De stichting zit daar al ruim vijftién jaar, zonder al te grote problemen, In de Vrijheid werkt op christelij ke grondslag. Er kunnen - volgens de stichting - ruim twintig verslaafden worden opgevangen. De stichting heeft in 2009 444.000 euro omgezet. Daar stond, volgens de jaarrekening, 250.000 euro aan personeelskos ten tegenover. In de boeken staat een bedrag van ruim twee ton ge boekt onder 'overige kosten'. Uit de jaarrekening blijkt dat daar van bijna dertigduizend euro gedo neerd is aan derden en dat er geld van In de Vrijheid wordt gebruikt voor evangelisatie. Verder gaat het geld volgens de boeken op aan huisvestingskosten: kosten voor de panden in Wemeldinge en Wolphaartsdijk en huur voor ande re gebouwen. de instelling duizenden euro's per maand, denken de (ex-)cliënten zelf Dat kwam van het zorgkan toor, de instantie die de persoons gebonden budgetten (pgb's) uit keert. Met zo'n budget kunnen mensen zelf zorg inkopen. Bij In de Vrijheid beschikte de instelling zelf over het geld. Zorg heeft hij niet of nauwelijks ge kregen, zegt de ex-cliënt, die niet met zijn naam in de krant wil, uit angst dat het zorgkantoor het onte recht uitgekeerde geld op hem ver haalt. „Het was meer een zelfhulp- programma. Er was één betaalde kracht in dienst. En twee keer in de week kwam er een verpleeg kundige langs. De vrijwilligers die voor de stichting werken verzetten wel heel veel werk. Daar heb ik het meeste aan gehad. Zij werken echt onder het mom van het chris tendom, zij werken met de Heer." De diagnose die volgens de cliën ten door een geschorste psychiater of de verpleegkundige werd ge steld is nooit gecontroleerd, zegt hij. Daardoor kon de stichting het geld blijven innen. Hij heeft ander half jaar in de kliniek gezeten, en moest zelf nog zeshonderd euro in de maand betalen voor kost en in woning. „Terwijl er maar 350 euro in de week beschikbaar was voor boodschappen. Voor twintig man. Ik at oud brood met kaas. Op het moment dat je vragen had over het geld, werd je afgebekt." Wat er wel met het zorggeld ge beurde? „De directeur rijdt niet in een dikke auto, dat niet, maar hij heeft wel een andere stichting. Die helpt mensen in Roemenië en Hongarije. En er werd geld uitgege ven aan evangelisatie. De stichting gaat bijvoorbeeld met een bus naar Antwerpen. Van geld dat voor mij bestemd was werden ziel tjes gewonnen." „Ik denk dat hij denkt dat hij niets verkeerds doet", zegt een andere cliënt. „Het geld gebruikt hij voor goede doe len." Vorige week zijn de cliënten naar het zorgkantoor gestapt om de fraude te melden. „Ze vertelden j Aangepaste openingstijden gelden van 23 juli t/m 13 augustus 2011 BouwShop magazijn: ma t/m vr 08.00 - 16.00 uur zaterdag gesloten Showroom: maandag gesloten di t/m vr 09.00 - 17.00 uur za 09.00 - 16.00 uur ZIER1KZEE - De gemeente Schou- wen-Duiveland betaalt ruim 3800 euro mee aan de landelijke en in ternationale kustcampagne van het Nederlands Bureau voor Toe risme Congressen (NBTC). Doel van de campagne is meer be zoekers naar de Nederlandse kust te trekken. Voor Zeeland is gekozen voor de slogan: 'Fietsen aan de kust in Zee land'. De campagne heeft een loop tijd van drie jaar. Om deelname aan de campagne te kunnen bekos tigen doet de gemeente dit jaar niet mee aan de Schoonste Stran- dencampagne van de Zeeuwse kustgemeenten. MIDDELBURG - In Middelburg kruipt een onbekende slang rond. Het beest werd gisteren gezien in de omgeving van de Prins Willem Alexanderstraat en achter flatge bouwen aan de Nassaulaan. De politie heeft naar het beest ge zocht, maar kon de slang nergens vinden. Volgens getuigen gaat het om een groen-geel exemplaar van onge veer twee meter lang. De politie roept mensen in de om geving op alert te zijn en zich via 0900 - 8844 te melden als ze de slang signaleren. Ook de eigenaar van de slang wordt gevraagd contact op te ne men. Adres: Waldammeweg 2 Middelburg Tel: 0118 - 62 50 55

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 20