81 buitenland KS 11 d 3 h 3 r Ste^ V00r ^oor extreme droogte getroffen Hoorn van In Somalië is geen honger, EU: 60 miljoen extra Premier: meer openheid in Noorwegen Weer leider Terwijl de Europese Unie 6o miljoen extra ter beschikking gedood Londen erkent Kaddafi niet Afrika, is WFP begonnen met een luchtbrug naar Somalië. India en Pakistan hervatten overleg donderdag 28 juli 2011 DROOGTE AFRIKA KANDAHAR - De burgemeester van de stad Kandahar in het zuiden van Afghanistan is om het leven gekomen door een aanslag. Dat meldde de politie gisteren. De radi caal-islamitische Taliban-bewe- ging heeft de verantwoordelijk heid voor de aanslag opgeëist. Burgemeester Ghulam Haidar Ha- meedi kwam om toen een zelf moordterrorist een bom liet ont ploffen die verstopt was in zijn tul band. Hameedi sprak op dat mo ment inwoners van de stad toe op de binnenplaats van het stadhuis, aldus een woordvoerder. De burge meester werd door onafhankelijke waarnemers beschouwd als een competente en betrouwbare be stuurder. Kandahar was twee weken ook al het toneel van een dodelijke aan slag op een nog hoger geplaatste bestuurder. Toen werd Ahmad Wa- li Karzai vermoord, een halfbroer van president Hamid Karzai en hoofd van de Provinciale Raad van Kandahar. Ook die aanslag is op geëist door de Taliban, die veel do delijke aanslagen hebben gepleegd in de zuidelijke provincie. De giste ren vermoorde burgemeester gold als kandidaat voor de opvolging van Ahmad Wali Karzai. NEW DELHI - De ministers van Bui tenlandse Zaken van India en Paki stan hebben gisteren weer overleg gevoerd. Het was de eerste keer dat ministers van beide landen el kaar spraken sinds de bilaterale vredesonderhandelingen eerder dit jaar werden hervat. De vredes onderhandelingen liepen spaak na de bloedige terreuraanslagen in Mumbai in 2008. Er zijn geen grote beslissingen ge nomen. Wel hebben de ministers afgesproken dat het leven van de inwoners van de door beide lan den bevochten regio Kashmir moet verbeteren. Ze moeten vaker de grens kunnen oversteken om te handelen en toeristen moeten er makkelijker kunnen reizen. OSLO - Premier lens Stoltenberg van Noorwegen heeft gezegd dat zijn land zich niet laat intimideren door de terreuraanslagen van vrij dag. Het geweld zal juist worden beantwoord met meer openheid en democratie, zei hij gisteren. „Het is absoluut mogelijk een open, democratische en allesom vattende samenleving te hebben en tegelijkertijd veiligheidsmaatre gelen te treffen en niet naïef te zijn." Ook zei hij dat een onafhan kelijke commissie wordt ingesteld die de omstandigheden rond het drama gaat onderzoeken. Er lopen ook al andere onderzoeken. Bij de aanslagen van vrijdag door Anders Behring Breivik vielen 76 doden: acht door de bomaanslag Totaalbedrag komt nu uit op 160 miljoen euro. Eurocommissaris Kristalina Ge- orgieva (Humanitaire Hulp) be zoekt rampgebied. Het Wereldvoedselprogram ma van de VN begint met noodhulp naar Somalië. BRUSSEL - Eurocommissaris Krista lina Georgieva (Humanitaire Hulp) wil nog eens 60 miljoen eu ro vrijmaken voor noodhulp aan de Hoorn van Afrika. Daarmee komt het totale bedrag dat de EU beschikbaar stelt voor het 'gebied, uit op bijna 160 miljoen. Georgie va heeft dat gisteren gezegd na te rugkeer van een reis naar Somalië en Kenia. Deze regio is getroffen door de erg ste droogte in 60 jaar, waardoor miljoenen mensen honger lijden. Georgieva noemde de situatie in het gebied 'hartverscheurend'. Het Wereldvoedselprogramma (WFP) van de Verenigde Naties is gistermiddag begonnen met het brengen van noodhulp haar Soma lië, dat lijdt onder ernstige hongers nood. Het WFP vliegt 10 ton nood hulp naar de hoofdstad Mogadis hu, aldus een woordvoerder. Het begin van de luchtbrug liep enkele dagen vertraging op door bureaucratische problemen op het vliegveld van Nairobi in Kenia. Er is de komende 12 maanden vol gens de WFP-topman zeker 1,1 mil jard euro nodig om de nood in de Hoorn van Afrika te lenigen. Extreme droogte bedreigt zeker 10 miljoen mensen, met name in So malië. O zie onze website:buitenland Animatie van ESA laat zien hoe de Afrikaanse droogte oprukt in Oslo en 68 door de schietpartij op het eiland Utoya. Inmiddels is de eerste buitenlandse dode beves tigd: een 43-jarige Deense. De commandant van de poli- tie-eenheid die op Utoya ingreep, pareerde gisteren kritiek dat het in grijpen aan de late kant zou zijn geweest. „Ze waren extreem stand vastig en toonden veel moed", zei Haavard Gaasbakk tegen journalis ten. Door een probleem met de motor van de politieboot werd de missie wel tien minuten vertraagd, zei hij. De politie heeft toegegeven door geldgebrek niet altijd snel te kun nen reageren op incidenten direct buiten de hoofdstad. „We hebben vandaag niet langer de capaciteit door Carel Geseling DEN HAAG - De helft van Somalië is volgens de VN-organisatie WFP, die voedselhulp geeft aan de meest hongerigen, een gebied waar ze niet gewenst is. Toegang krijgt WPF alleen door het op een ak koord te gooien met de militant is lamitische beweging al-Shabaab. Een club gelieerd aan terreurorga nisatie Al Qaeda, die al jaren prak tisch het gezag uitoefent in dit Oost-Afrikaanse land. De overgangsregering heeft feite lijk niets te vertellen. Ook niet in die we enige jaren geleden had den", zei Anstein Gjengedal, de chef van het politiedistrict Oslo. Politionele luchtsteun, volgens ex perts essentieel om in een groot land met weinig politiedichtheid toch snel ter plekke te zijn, ont brak tijdens de aanslagen geheel. De enige politiehelikopter van Noorwegen was niet luchtwaar dig. De Noorse regering reageerde snel op de kritiek door de politie van het land per direct 20 miljoen kroon (circa 3 miljoen euro) extra te geven. Het geld is bedoeld om honderd nieuwe agenten in dienst te nemen, 95 in Oslo en vijf in Nordre Buskërud waar Utoya ligt. Terrorisme-experts van de EU pra- Mogadishu, dat grotendeels in puin ligt en beheerst wordt door al-Shabaab. WFP voert nu voedsel aan voor 1,5 miljoen Somaliërs, 20 procent van de bevolking. De orga nisatie moet de toevoer echter ver hogen zodat 2,2 miljoen inwoners van het straatarme land bediend kunnen worden. Dagelijks komen meer dan dui zend Somaliërs in Mogadishu aan, op zoek naar eten, drinken en on derdak. In de eerste helft van dit jaar stond de teller al op 40.000. Nog eens 30.000 anderen zitten in een cirkel van vijftig kilometer ten vandaag in Brussel met Noor se deskundigen over maatregelen om aanslagen als deze te voorko men. Noorwegen is geen lid van de EU, maar maakt wel deel uit van de Schengenzone, waarbin nen burgers vrij kunnen reizen. Huidig EU-voorzitter Polen heeft de bijeenkomst belegd. Het doel is vooral het uitwisselen van infor matie, onder meer over mogelijke Europese contacten van Breivik. Noren zijn in de greep van angst voor nieuwe aanslagen. Zo gaf de politie een waarschuwing af voor een gevaarlijke en labiele man, die zich zou identificeren met Breivik. Dit bericht werd later ingetrokken. Het centraal station van Oslo werd ontruimd na een loos bomalarm. honger rond de hoofdstad. Ze komen uit de districten ten noorden en ten zuiden van Mogadishu. Regio's waaruit de internationale hulpor ganisaties zich in 2009 terugtrok ken vanwege de onveiligheid en de eisen die al-Shabaab aan hun werk stelde. Al-Shabaab laat ze ook nu niet terugkeren. De mili tante beweging beweert dat er geen hongersnood in het land is. En als er al problemen zijn wil ze daar geen westerse 'spionnen' bij om ze op te lossen. Dus moet WFP door deals te slui ten proberen de noodlijdenden BENGHAZI - De Britse regering er kent niet langer het regime van Muammar Kaddafi als legitieme vertegenwoordiger van Libië. De diplomaten van Kaddafi in Lon den worden het land uitgezet. Minister Hague van Buitenlandse Zaken zei dat de Nationale Over- gangsraad van de rebellen in Ben ghazi nu als 'enige regeringsautori teit' wordt beschouwd. Hague zal de opstandelingen vragen eën nieuwe diplomatieke vertegen woordiger te sturen naar Londen. Volgens Hague hebben de opstan delingen bewezen een 'opener en democratischer Libië' na te stre ven dan Kaddafi. Hij voegde eraan toe dat die laatste alle legitimiteit heeft verloren. Vrouwen in Mogadishu scheppen drinkwater uit tonnen die door de Afrikaanse Unie ter beschikking zijn gesteld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 8