41 binnenland Crisissysteem hulpdiensten blijft kwetsbaar Kastje VERRE RONDREIS TOPPERS! Ziekenhuis vermoedt uitbraak van mrsa Brandweer, ambulancepersoneel en meldkamers in Rotterdam konden gisteren niet met elkaar communiceren. Een storing legde het systeem plat. Opera Soestdijk trekt 42.000 mensen Echtpaar laat kinderen alleen op boot in Rio SRI LANKA donderdag 28 juli 2011 ARNHEM - Het Rijnstateziekenhuis in Arnhem roept honderden oud patiënten van de afdelingen chirur gie en traumatologie op zich te la ten testen op een mogelijke be smetting met de mrsa-bacterie. Het ziekenhuis doet dat, omdat er dit jaar al twaalf patiënten besmet zijn geraakt, wat meer is dan nor maal, aldus het ziekenhuis giste ren. Het gaat om patiënten die dit jaar in bepaalde periodes opgeno men zijn geweest op de twee afde lingen. Donderdag werd opnieuw mrsa ge constateerd bij een patiënt op de chirurgische afdeling. Deze patiënt wordt sindsdien geïsoleerd ver pleegd. Het Arnhemse ziekenhuis denkt een 'vrij besmettelijke va riant van mrsa' in huis te hebben en heeft daarom de oud-patiënten opgeroepen een kweek te laten ma ken bij de huisarts. Binnen vier tot vijf dagen is bekend of iemand een besmetting heeft opgelopen. De ziekenhuisbacterie is ongevaar lijk voor gezonde mensen, maar mensen met een verminderde weerstand kunnen er erg ziek van worden. Mrsa is moeilijk te behandelen, omdat de ziekenhuisbacterie resis tent is tegen gewone antibiotica. Het Rijnstateziekenhuis is van plan om alleen besmette personen die ook een infectie hebben te be handelen met speciale antibiotica. Wie wel een besmetting heeft op gelopen, maar geen mrsa-infectie heeft, krijgt speciale zeep, sham poo, neus- en huidzalf om te voor komen dat anderen besmet raken. Gewoonlijk verdwijnt de bacterie binnen een paar dagen bij mensen die niet in het ziekenhuis liggen. BAARN - De openluchtopera Orfeo ed Euridice in en op de vijver van Paleis Soestdijk heeft de afgelopen twee maanden ruim 42.000 bezoe kers getrokken. Dat meldde het STORING KPN theatergezelschap De Utrechtse Spelen gisteren. Wegens de popu lariteit wordt de opera van Chris- toph Willibald von Gluck volgend jaar opnieuw opgevoerd. Opnieuw bleek gisteren dat het communicatienetwerk voor hulpdiensten gevoelig is voor storingen. Het pro bleem lag bij de infrastruc tuur. door Bastiaan Sondervan C2000, het landelijke com municatiesysteem voor hulpdiensten, lag giste ren deels plat in Zuid- Holland. Werkzaamheden van KPN bij een belangrijk knooppunt voor het systeem in Rotterdam zorgden voor een storing. Nood nummer 112 was een aantal uren slecht bereikbaar en brandalarmen functioneerden niet. Sinds de invoering van C2000 in 2004 zijn er al verscheidene keren problemen opgetreden. Bij de crash met een vliegtuig van Tur kish Airlines in 2009 raakte het sys teem overbelast, net als tijdens de Strandrellen bij Hoek van Holland, in hetzelfde jaar. Toen waren on volkomenheden in C2000 zelf het probleem. Nu was het een kapot kastje, waar 6200 communicatielij nen bij elkaar komen. Het voorval werpt de vraag op hoe kwetsbaar het systeem is en hoe zoiets is te voorkomen. „Geen enkel systeem is honderd procent veilig", zegt Bert Garlich van Tetra- Ned, het bedrijf dat de infrastruc tuur destijds bouwde. TetraNed is nu verantwoordelijk voor het in de lucht houden van het netwerk. KPN beheert de infrastructuur. Het ministerie van Justitie is eige naar en eindverantwoordelijke van C2000. Volgens een woord voerder heeft het systeem een drie dubbele back-up, met een beschik baarheidsgarantie van 98 procent. „Bij een controle onlangs was de dekking zelfs 99,3 procent. Als al les het begeeft, is er nog het nood- net. Dat werkt altijd, maar is afhan kelijk van vaste lijnen en dus niet erg bruikbaar bij noodsituaties." Het probleem lag bij de infrastruc tuur, benadrukt Gerrit van de Kamp van politievakbond ACP. „KPN is verantwoordelijk voor het draagsysteem van C2000. De vraag is of KPN daar wel een back-up van heeft." Die backup is er, maar niet voor het volledige netwerk, reageert Garlich. „Op het hoogste niveau natuurlijk wel. Destijds is een afweging gemaakt welke ver bindingen dubbel moesten zijn en welke niet. Dat was een kosten- technische afweging van het minis terie. Hoeveel geld is er en welke ri sico's zijn acceptabel? Het ont werp is van 1998. We kijken an ders tegen communicatiemiddelen aan dan toen. Als nu een netwerk een paar uur uit de lucht is, heeft dat enorme gevolgen. Daarom zou je af en toe je afwegingen moeten actualiseren, al denk ik niet dat we het nu anders hadden gedaan." ROTTERDAM - Een kapot 'cross-con- nectkastje' was de oorzaak van de storing in het communicatienet werk van de hulpdiensten in Rot terdam-Rijnmond en Zuid-Hol land Zuid van gisterochtend. Dat heeft telecommaatschappij KPN gemeld. Het kastje maakt deel uit van de KPN-centrale in de Rotter damse Waalhaven. Op dit knoop- AMSTERDAM - Een Nederlandse man en vrouw zijn in Brazilië aan gehouden omdat zij hun drie jon ge kinderen alleen op een zeilboot voor de kust van Rio de Janeiro hadden achtergelaten. Het stel was een hapje gaan eten bij vrienden op een andere boot. De ouders hadden hun kinderen dinsdagavond op de boot zo'n drie honderd meter van de Yacht Club in de Baai van Guanabara alleen gelaten. Een visser zag een huilend kind op de boot, waarna de hulp diensten werd ingeschakeld. Zij haalden een baby van zeven maan den, een meisje van twee en een jongen van vier jaar oud van het schip. De kinderen waren bang, melden de media. Het stel verklaar de dat het oudste kind radiocon tact met de ouders kon maken als dit nodig was. Het stel is op borg tocht vrijgelaten. ■jffjy Rondreis Highlights of Ceylon 9 dagen incl. 7 x ontbijt 7 x diner Vertrek: van 5/10/11 f/m 18/4/12 met o.a. Negombo, Polonnaruwa, de Dambulla Cave Tempel, Kandy en het olifantenweeshuis in Pinnawela inclusief vlucht, verblijf, ontbijt, diner, NL-sprekende reisleiding en excursies Zie www.kras.nl/36280 Gegarandeerd vertrek op 12/9 17/10! Gegarandeerd vertrek in aug, sep okt! Rondreis Fantastic Florida 16 dagen o.b.v. 14 x logies Vertrek: van 12/9/11 t/m 19/3/12 met o.a. Miami, Key West, Everglades, Naples, Fort Myers, vrije dagen in Orlando, St. Augustine en Fort Lauderdale inclusief vlucht, verblijf, NL-sprekende reisleiding en excursies Zie www.kras.nl/36331 Rondreis Sensational South Africa 16 dagen inci. 13 x ontbijt Vertrek: van 30/8/11 t/m 20/3/12 met o.a. Pretoria, de Panoramaroute, het Kruger Park, Swaziland, St. Lucia, Durban en de Drakensbergen inclusief vlucht, verblijf, ontbijt, NL-sprekende reisleiding en excursies Zie www.kras.nl/25990 Rondreis Grand Tour Borneo 16 dgn incl. 13 x ontbijt, 7 x lunch en 3 x diner Vertrek: van 26/9/11 t/m 23/4/12 inclusief entreegelden! bezoek o.a. Bako NP, de Iban-stam, Kota Kinabalu NP, Sapi, Manukan en Sandakan inclusief vluchten, verblijf, vele maaltijden, NL-sprekende reisleiding en excursies i Zie www.kras.nl/36376 BOEK ONLINE of bel 0900-9697 I5cpm of ga naar de dichtstbijzijnde Vakantiewinkel van \s Arke of -reizen Prijzen zijn per persoon tenzij anders vermeld. Prijzen zijn exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 4