Zeeland PZCIr Studie naar molens op waterkeringen Bruinisse hoeft zich niet langer te schamen Dancefeest in Terneuzen afgelast In de praktijk SCHOUWEN-DUiVELAND 18 en 19 20 en 21 WINDENERGIE Rijkswaterstaat overweegt om bouw windturbines op dammen en sluizen toe te staan almanak Bediening nummer één ergernis bij gasten in de horeca Donderdag 28 juli 2011 Auto's botsen op A58 bij Nieuwland: vijf gewonden Tip? schouwen-duiveland@pzc.nl door Joeri Wisse BRUINISSE - In de toekomst mogen er wellicht windmolens gebouwd worden op dijken, dammen en sluizen. Momenteel vindt er een verkennend onderzoek plaats naar de technische haalbaarheid van plaatsing van windturbines op de Krammersluizen en op de nieuwe dijk om de Tweede Maasvlakte. De resultaten van dit onderzoek, dat half oktober klaar is, worden meegenomen in een evaluatie van de beleidsregels van Rijkswater staat. Nu schrijven die regels nog voor dat er in de kernzone van de primaire waterkering (de dijk, duin of dam zelf) geen windturbi nes mogen staan. In het gebied daaromheen mag dat alleen als dit geen negatief effect heeft; op de 'waterkerende functie'. Een voorbeeld daarvan zijn de windparken die op de voormalige werkeilanden. van de Oosterschel- dekering gebouwd zijn of momen teel in aanbouw zijn. Aanleiding om te onderzoeken of er ook in de kernzone mag wor-. den gebouwd, is een verzoek van projectontwikkelaars Zeeuwind en Deltawind. Die hebben plan nen om op de Krammersluizen een windpark te stichten. Ambte naren van de gemeente Schou- wen-Duiveland, waartoe het slui- zencomplex op de Philipsdam be hoort, zijn momenteel bezig met een voorbereidende notitie. Het plan heeft echter alleen kans van slagen als het beleid bij Rijkswater staat wordt aangepast. Het verkennend onderzoek richt zich vooral op de mogelijke effec ten op de water- en verkeersveilig heid. Zo wordt berekend of de krachten die vrijkomen door de draaiende molens de dijk niet ver zwakken. Ook zullen de onderzoe kers maatregelen voorstellen de eventuele negatieve effecten op wegverkeer en scheepvaart weg te nemen of aanvaardbaar te maken. De resultaten van het verkennend onderzoek op de Krammersluizen en de Tweede Maasvlakte zijn niet alleen van belang voor de projec ten die daar mogelijk worden ge realiseerd. Mochten de regels wor den aangepast, dan kunnen ook op andere rijkswaterstaatwerken mogelijk windmolens worden ge bouwd. door Joeri Wisse bruinisse - Het is een heel ver schil. Een paar weken geleden lie pen Bruënaren en toeristen nog zo snel mogelijk voorbij de lelijke schuttingen en verkrotte pandjes in het centrum. Nu staan mensen er stil om in de Nieuwstraat te po seren naast de oude mannetjes die decennia geleden vereeuwigd zijn op de haven. Om met de mobiele telefoon de QR-codes te scannen en zo meer van mosselen of van de ondernemers in het vissers dorp te weten te komen. Of om zich te verbazen over het feit dat de deuren en ramen van de oude bakkerswoning aan de Lange Ring hartstikke nep zijn. De opzet van 'Pimp de Panden', een initiatief van de dorpsraad, is geslaagd te noemen. Het idee om verpauperde plekken in het cen trum tijdelijk op te knappen met afbeeldingen die bij de identiteit van het dorp horen, werd door ie dereen enthousiast ontvangen. „Het enige probleem was: wie gaat het betalen? Niet de pandeigena- ren, anders zouden ze er nu niet zo uit zien. En de dorpsraad heeft ook geen geld", zegt Henk Mol van de dorpsraad. De oplossing kwam na overleg met ]oeri de Zeeuw en Cees Bo- lijn. Met beide Bruse ondernemers werd een concept bedacht, waarbij De Zeeuw een ontwerp maakt en Bolijn de enorme platen bedrukt. Ondernemers kunnen voor 45 eu ro per vierkante meter een (deel van) een pand voor minimaal een halfjaar sponsoren. De gezamenlij Joeri de Zeeuw, Heieen Duinhouwer (ondernemersvereniging), Ronic Weijenberg en Henk Mol (dorpsraad) bekijken het resultaat. foto Izaak Verkeste ke mosselproducenten en de on dernemersvereniging namen het voortouw. Maar ook individuele ondernemers maken van de moge lijkheid gebruik om subtiel recla me te maken. „Het moeten geen advertenties worden", tekent Mol aan. Zo heeft de Rabobank een pand in oude stijl gepimpt, waar bij het logo als een oud aanplakbil jet achter het raam zit. Wethouder Ad Verseput is tevre den met het resultaa't. „Dit is een voorbeeld voor plaatsen als Zierik- zee, Renesse en zelfs Middelburg waar ook verschillende panden leeg staan", stelt hij. Ondertussen verzekerde hij dat er 'achter de schermen' druk gewerkt wordt aan een definitieve invulling van de verpauperde plekken in Bruinis se. „De borden zijn prachtig, maar moeten eigenlijk zo snel mogelijk weer weg." Tip? redactie@pzc.nl door Paul Begijn terneuzen - Het dancefeest dat op zaterdag 13 augustus op het Arse naalplein in Terneuzen zou wor den gehouden, gaat niet door. Bur gemeester en wethouders verle nen geen vergunning omdat de openbare orde en veiligheid niet gegarandeerd kan worden. De politie heeft niet genoeg agen ten beschikbaar. Volgens waarne mend burgemeester Pim Broek- huysen kan de politie geen extra mensen vrijmaken omdat er nog drie grote evenementen zijn in de provincie. „De vergunningaan vraag is te laat binnengekomen. Het wordt helaas steeds moeilijker om dit soort evenementen op kor te termijn te regelen. De politie zit ook met een planning en dit soort feesten kunnen daar niet ineens nog eens bijkomen." De organisatie, de stichting Live Stage Terneuzen, betreurt het af ketsen van het dancefeest, maar heeft ook wel begrip voor de beslis sing van het dagelijks gemeentebe stuur. Volgens organisator Cindy van der Zalm is de aanvraag voor het evenement drie maanden gele den ingediend. Kippen heeft ze en fruitbomen. En ze leert daarover nog dagelijks bij, in theorie en in de praktijk. De trouwe broedkip die al bijna drie weken op 11 eieren had gezeten, kreeg deze week hulp van een andere kip uit de toom. Samen zouden ze de laatste week de kippen verder uit broeden. Wat mooi, vertelde ze tegen iedereen die het wilde weten. Een paar dagen later hoorde ze het eerste gepiep. Ze keek toch nog even na op een kippensite of twee broed- kippen tegelijk de eieren mogen uit broeden. Geen probleem, stond er, maar wel goed in de gaten houden. De volgende ochtend had de bijmoe der het jong doodgepikt. De vrouw moet nog veel leren. In de praktijk dan wel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 45