Heldenontvangst voor 21 zeeland Mosselkwekers halen certificaat voor duurzame productie binnen Buurmantje PZC donderdag De krant 6 weken voor 18 euro! HULDIGING Johnny Hoogerland werd gisteren gehuldigd in zijn woonplaats Yerseke. Honderden fans kwamen naar het wielerfeest om hun Tourheid in het zonnetje te zetten. donderdag 28 juli 2011 zwsmsBomssm door Willem van Dam Het fotootje staat op pa gina 8i van het recent verschenen Van Peper- buzze tot Planketent. Dat gidsje wijst wandelaars en fiet sers de weg door een paar Beve- landse dorpen en voert hen naar plekjes die het waard zijn om er even halt te houden. De foto dateert van oktober 1992 en toont tientallen hoogbejaar den poserend voor him bejaarden huis; sommigen in een rolstoel, anderen leunend op een rollator. Boven hun hoofden, tegen de ge vel van het bejaardenhuis, is een spandoek bevestigd. Nieuw Zorg vliet moet blijven, staat daarop ge schilderd. Op de eerste rij, uiterst links, staat meneer De Leeuw. Buurmantje De Leeuw, noemden wij hem al tijd. Meneer De Leeuw woonde lange tijd naast ons. Een kleine, broze man. Bescheiden en aardig boven dien. Als onze kinderen verjaar den, kocht hij ze altijd een pre sentje. Soms, als ik des zondags het gras van onze tuin maaide, keek hij me vanboven de heg licht corrige rend aan: of ik dat nou wel zou doen, op de Dag des Heren in de tuin werken. Dat zijn we hier niet zo gewoon, Buurmantje De Leeuw was jaren lang koster van het witte kerkje, waarvan hij de toren vanuit zijn huiskamerraam kon zien. Dat uit zicht raakte hij kwijt, toen hij ver huisde naar Nieuw Zorgvliet, het bejaardenhuis in ons dorp. Zo héél lang heeft hij niet in Nieuw Zorgvliet gewoond. Want de autoriteiten beslisten dat Zorg vliet niet meer van deze tijd was, dat het moest worden gesloopt en dat buurmantje De Leeuw moest worden verplant - naar een bejaar denhuis in een dorp zes kilome ter verderop. Dat was beter voor hem, zeiden de autoriteiten. Achter in de tachtig was hij, toen hij het dorp waar hij werd gebo ren, opgroeide en oud werd, ver liet. We hebben hem, daar in dat bejaardenhuis zes kilometer ver derop, nog een paar keer bezocht. „Ach, ze zorgen hier goed voor me, Maar de pretlichtjes in zijn ogen waren gedoofd. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4t)00 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T:0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145,4530 AC Temeuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: sch0uwen-duivel3nd@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland Merken en Diensten, Business-to-Business/ de Ondernemer, Zorg, Onderwijs, Onroerend Goed T: 0118-434070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Familieberichten:. 088-0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 9910 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229,4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 26,45 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 74,65 (acceptgiro €77,75) Jaar €285,25 (acceptgiro €288,35) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 71,95 per kwartaal (nam) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 74,95 per kwartaal (nam) ik neem een proefabonnement van 6 weken voor 18,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (p6) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 9910 m/v Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om m et persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie aan. door René van Stee en Maurice Steketee YERSEKE - André en José Vanlaer- hoven zitten rustig aan een bakje koffie bij de podiumwagen aan de lulianahaven. De toerfietsers zijn deze ochtend in alle vroegte ver trokken vanuit Zundert voor een rondje Zeeland. „Het is eigenlijk puur toeval dat we hier zijn. Maar toen we in Yerseke aankwamen, ging er meteen een lichtje bran den. Vandaar dat we even zijn ge stopt voor de huldiging van John ny Hoogerland", vertelt André. Rond 11.45 uur moeten ze aan de kant voor drie politiemotoren die met loeiende sirenes komen aanrij den. Met daarachter een witte Cor vette, voorzien van tientallen rode bolletjes. Al snel vormt zich een erehaag waar de wagen zich tus sendoor moet manoeuvreren. Tientallen camera's flitsen. Niet al leen van fans, maar ook de landelij ke media willen een glimp van de kersverse Tourheid opvangen. NOS, Hart van Nederland, Tele graaf; allemaal zijn ze naar Yerseke afgereisd. „Een betere ambassadeur voor on ze provincie kunnen we ons niet wensen", zegt gedeputeerde Ben de Reu in zijn speech. „Compli menten voor zijn doorzettingsver mogen." Wethouder Knuit, die de burge meester vervangt tijdens de huldi ging, is maar wat blij dat Johnny in zijn gemeente woont. Hij komt superlatieven tekort. „De Zeeuwse leeuw komt uit Yerseke. Johriny heeft een echt sporthart. Hij toon de lef viel en kwam als een echte Zeeuw weer boven. We waarderen zijn strijdlust. Yerseke kleurt van daag wit met rode bolletjes en daar zijn we trots op." Hoogerland krijgt van de wethou der een beeldje van de Mossel man, uiteraard gehuld in de bolle tjestrui. „Ik had niet verwacht dat er zoveel mensen zouden zijn", zegt de man die door zijn val in het prikkeldraad wereldberoemd werd. Vader Cees, die de huldiging aan elkaar praat, glimt van trots. Hij heeft het liever over de bolle tjestrui dan over de val. „Jongens, vergeet die val nou eens, maar denk vooral aan die bolletjestrui." „Want die had ik denk ik wel naar Parijs kunnen brengen", vult zoon Johnny aan. „Voeckler pakte ook geel in die etappe en kon die trui tien dagen vasthouden." Daarna is het de beurt aan Torres Blues, de zanger die landelijk bekend werd door het nummer Go Johnny Go. De ruim achthonderd wielerfans zingen uit volle borst mee met het nummer dat een bewerking is van Johnny B. Goode van Chuck Ber ry- Torres Blues, wiens echte naam Gerard van den Helder is, was aan dachtig toeschouwer van de voor bije Tour. De vreselijke val van Hoogerland inspireerde hem tot zijn rock-'n-rollbewerking. „Diep respect", zegt de Woerdenaar over zijn nieuwe held. „Ieder ander mens had er allang de brui aan ge geven. Met zo'n bron van inspira tie is het schrijven van een tekst echt een fluitje van een cent." André en lose Vanlaerhoven genie ten met volle teugen van de huldi ging. „Zo'n feestje kun je niet aan je voorbij laten. We hebben intens genoten van Johnny's prestaties in de Tour", vertelt José. Niet veel la ter gaat het koppel weet op pad om hun tocht van ruim 260 kilo meter te vervolgen. pagina 26: Gert Jakobs over Hoo gerland door René Schrier YERSEKE - Mosselen uit de Wad denzee zijn voortaan voorzien van de zogenaamde MSC-certificering. Dat wil zeggen dat ze op duurza me wijze geproduceerd worden. Dat geldt ook voor vier van de ze ven bedrijven die mosselen met behulp van zogenaamde hangcul- tures kweken. Als onderdeel van de certificering moeten de mosselkwekers in 2014 de resultaten van lopende onder zoeken presenteren. Onder de loep ligt de invloed van mossel zaadvisserij op de langetermijnont- wikkeling van onder water gele gen habitats. En er wordt onder zocht wat de effecten zijn van mos- selzaadinvanginstallaties op de draagkracht van het ecosysteem. Dit onderzoek is afgesproken als onderdeel van het Mosselconve nant tussen sector, natuurorganisa ties en overheid. De mosselsector is van plan tij dens de Mosseldag op 20 augustus uitgebreid stil te staan bij het beha len van het MSC-certificaat. De consument kan het certificaat her kennen aan het blauwe ovaalvor mige MSC-logo. Johnny Hoogerland wordt in een witte Corvette met rode bollen door Yerseke gereden. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 2