Minimaal drie uur loon voor oproepkracht Zomerse stamppot rukt op in kille julimaand PZC ARBEID Hof oordeelt gunstig voor invallers Waterhozen aan de Walcherse kust Hoogerland wint DONDERDAG 28 juli 2011 - PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT - 253e jaargang nr. 179 - los nummer 1,60, zaterdag 2,40 Vl V WALCHEREN LEEUWARDEN - Oproepkrachten hebben voor elke keer dat ze wer ken recht op ten minste drie uur loon. Dat heeft het gerechtshof Leeuwarden onlangs bepaald in een zaak die was aangespannen door een taxichauffeur. Volgens de vakbond FNV Bondge noten kan de uitspraak gevolgen hebben voor duizenden andere op roepkrachten zonder vaste werktij den. „Die kunnen, met deze uit spraak in de hand, met terugwer kende kracht tot vijf jaar geleden te weinig ontvangen loon clai men", zegt bestuurder Janwillem Compaijen. Hij verwacht en hoopt dat de uitspraak er toe leidt dat werkgevers oproepkrachten voortaan beter in gaan roosteren om te voorkomen dat ze achteraf extra loon kunnen claimen. De uitspraak betreft oproepkrach ten zonder vaste werktijden met contracten van minder dan 15 uur per week. Dit soort contracten komt veel voor in het openbaar vervoer, de taxiwereld, de horeca en supermarkten. „Een werkgever die een oproepkracht na een half uur naar huis stuurt omdat er wei nig werk is, moet voortaan ten minste drie uur loon betalen", al dus de vakbondsman. De taxichauffeur die de zaak heeft aangespannen, heeft volgens hem recht op duizenden euro's achter stallig loon. Ze stapte naar de rech ter omdat haar werkgever haar ja renlang alleen betaalde voor de netto werktijd. „Soms kreeg ze vier keer 'per dag een oproep voor een ritje. Nu heeft de rechter be paald dat ze voor elke oproep 3 uur betaald moet krijgen als er meer dan 3 uur is verstreken sinds de vorige oproep", zegt Compa ijen. Hij zegt niet te weten hoeveel werknemers achterstallig loon nu kunnen claimen, maar verwacht dat het om 'heel wat mensen gaat'. DEN HAAG - De gebruikelijke zo- merkost - vlees van de barbecue met salade - moet het deze wateri ge, kille julimaand afleggen tegen de stamppot. „We verkopen meer zuurkool met spek en rookworst", zegt een woordvoerster van Albert Heijn. „Dat zou je normaal pas in de herfst verwachten." Het avond maal is wat steviger dan normaal in de zomer, signaleert ook Henrie- ke Crielaard van het Centraal Bu reau Levensmiddelenhandel. „Meer gekookte groenten. Een stamppot met rucola, want heel zwaar willen we het ook niet ma ken." Het weer heeft invloed op wat we eten, zegt supermarkton derzoeker Joop Holla van GfK. Als het warm is, drinken we meer bier en fris, gaan we barbecueën en ko pen we zo veel mogelijk alles in één keer in de supermarkt Cijfers van wat we deze zomerweken in ons winkelwagentje gooien, zijn er pas over een week of zes. Maar op basis van afgelopen jaren kan Hol la nu al de conclusie trekken dat de zomerse trekkers - ijs, fris, bier, barbecuevlees - het minder goed doen dan vorig jaar. Mensen rui len het spiesje in voor een biefstuk je en er wordt minder ijs verkocht, bevestigt AH. Bij A-Z Barbecue Gourmet Party Service hebben ze in de zomer altijd een dipje, om dat er door de vakanties minder feesten en partijen zijn. „Maar we merken wel dat we nu minder dorpsklanten hebben. Er zijn min der mensen op de camping die gaan barbecueën", zegt operatio neel directeur Wil Willems. Zodra de vakanties afgelopen zijn, neemt de vraag toe, ziet hij aan de orders. De slagers hopen op mooi weer, zegt woordvoerder Marian Lemsom van de Koninklijke Ne derlandse Slagersorganisatie. „Zo dra het weer iets beter wordt, zie je dat mensen meteen willen bar becueën", zegt Lemson. De erva ring leert, dat wie gaat barbecueën meer vlees koopt dan voor een ge wone maaltijd, en ook eerder naar de slager gaat. O zie onze website:binnenland Recepten voor een overheerlij ke zomerse stamppot VLISSINGEN - Ze komen wel vaker voor in Zeeland, maar ze blijven een indrukwekkend schouwspel van de natuur: waterhozen. Gisterochtend zijn er weer enkele gezien voor de Walcherse kust, tussen Viissingen en Westkapelle. Waterhozen zijn windhozen, maar dan bo ven het water. Het zijn slurven in de vorm van trechters en ze hangen onder een regenwolk. De slurf raakt het water en zuigt het op. Waterhozen kunnen een grote windsnelheid bereiken van soms wel enkele honderden kilometers per uur. De waterhozen ontstaan als het zee water relatief warm is en de buienlucht erboven koud is. foto Lex de Meester CHAAM - Johnny Hoogerland heeft gisteravond het criterium de Acht van Chaam gewonnen. De renner van Vacansoleil-DCM troefde de Luxemburger Frank Schleck af. Eerder op de dag werd Hooger land gehuldigd in Yerseke. pagina 2 en 3: huldiging Hooger land Het is weer voor stamppot reageer op www.pzc.nl SÜSÜ! -- reacties: 472 Nederland moet alle vuurwapens verbieden 77% oneens 23% Word ook abonnee! Zie bon op pagina 2 of bel 088 -013 99 10 8 711 88"555530"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 1