Zeeland PZC u Energiezuinig bouwen valt tegen Goudschat terug in dorpshart WALCHEREN 18 en 19 20 en 21 CONTROLES Gemeente constateert overtredingen voorschriften energiebesparing Jongens terecht Havenweg 4 Kamperland msmmtmm almanak In de praktijk Donderdag 28 juli 2011 'Ik wil op vakantie hele dag op Twitter en Hyves' Auto's botsen op A58 bij Nieuwland: vijf gewonden Tip? walcheren@pzc.nl door Theo Giele MIDDELBURG - Bij bouwprojecten valt de toepassing van energiebe sparende maatregelen tegen. Bij steekproeven die de gemeente Mid delburg op veertien verschillende bouwprojecten heeft uitgevoerd zijn afwijkingen van de voorschrif ten geconstateerd. Dat schrijft het Middelburgse colle ge van burgemeester en wethou ders in antwoord op vragen van door Annemarie Zevenbergen SEROOSKERKE - Het was de sensa tie van het jaar 1966. Een echte gouden muntenvondst. Gewoon in een preiveldje in Serooskerke. Maar liefst 1040 munten uit de 15e, 16 en 17e eeuw werden uit de Zeeuwse klei gehaald. Totale waar de: bijna 300.000 euro omgere kend. Die schat is gisteravond aan de vergetelheid ontrukt met de onthulling van een plaquette aan de gevel van drukkerij Van Keulen aan de Torenstraat in het dorp. De grond waarop de drukkerij is ge bouwd, was destijds het preiveldje waarin de munten werden gevon den door boer Christiaanse. Op die grond stond ooit een huisje, waar de voorvaderen van Mart Olieslager woonden. Mart heeft nu nog een curiosawinkeltje in het dorp en hij kreeg het eerste exemplaar van het boekje 'De goudschat van Serooskerke' over handigd. Het boekje, geschreven door Frans van den Driest, is sa mengesteld door de dorpsraad van Serooskerke. Voorafgaand aan ont hulling en overhandiging, werd de kunstroute Midden Walcheren ge opend. De route door Serooskerke en Grijpskerke, met beeldende kunst, muziek en poëzie, is vanaf vandaag tot en met zaterdag te be zoeken tussen 10.00 en 17.00 uur. MIDDELHARNIS - De twee verstande lijk beperkte jongens uit Middel- hamis, naar wie de politie sinds dinsdagmorgen op zoek was, zijn terecht. Het tweetal was weggelopen uit het centrum voor geestelijk gehan dicapten Hemesseroord in Middel- hamis. Zij werden gisterenoch tend ongedeerd aangetroffen in Dordrecht. Hoe ze daar kwamen en wat ze daar deden wordt nu uit gezocht. Waarom de jongens er op uit zijn getrokken wordt ook on derzocht. GroenLinks raadslid Adrie van 't Westeinde over overtredingen van de bouwvoorschriften op het gebied van energiezuinigheid. Bij de controles kwamen de vol gende afwijkingen aan het licht: onvoldoende of slecht aangebrach te isolatie, koudebruggen, afwijken de types HR-ketel, mindere kwali teit isolerende buitenbeglazing en afwijkingen in de uitvoering van het ventilatiesysteem. Een com pleet overzicht van alle rappor tages is er nog niet, aldus B en W. De gemeente heeft de bouwers geen boetes opgelegd. „Vooralsnog zijn de geconstateerde overtredin gen in overleg met de aannemer op de bouwplaats opgelost", aldus het college. Als bouwers in gebreke blijven volgt schriftelijke verzoe ken en kunnen ook dwangsom men worden opgelegd. Volgend jaar zal het project, waar binnen de controles plaatsvinden, worden afgerond. Dan zal het col lege van B en W bezien hoe de ge meente de handhaving van ener gienormen bij nieuwbouw wil aan pakken. De beschikbare man kracht binnen de gemeente richt zich nu vooral op controles op de constructieve en brandveiligheid van nieuwbouw. Nieuwbouwwoningen mogen vol gens het Bouwbesluit niet boven een EPC van 0,6 uitkomen. Hoe la ger de EPC, hoe minder energie een woning gebruikt. De letters EPC staan voor Energie Prestatie Coëfficiënt. De gemeente Middel burg heeft als beleid dat nieuw bouw 5 tot 10 procent energiezui niger moet zijn dan wettelijk ver eist. In 2020 zouden nieuwbouw woningen zelfs op een EPC van nul, dus energieneutraal moeten uitkomen. Om dit te bereiken is op Walcher- se schaal een project in voorberei ding om particulieren energiezui niger te laten bouwen. Samen met de Hogeschool Zeeland wordt een project opgezet om in de gemeen te Middelburg vijftig monumen ten energiezuiniger te maken. Mart Olieslager toont het eerste exemplaar van het boekje De goudschat van Serooskerke. foto Ruben Oreel zaterdag 30 juli 10.00-17.00 uur Tip? redactie@pzc.nl Ze is import, dat wil zeggen geen ech te Zeeuwse maar ze voelt zich al wel zo. Ze is ook geen echte plattelands vrouw, maar voelt zich wel zo. Kippen heeft ze en fruitbomen. Ze leert daarover nog dagelijks bij, in theorie en in de praktijk. De trouwe broedkip die al bijna drie weken op u eieren had gezeten, kreeg deze week hulp van een andere kip uit de toom. Samen zouden ze de laatste week de kippen verder uit broeden. Wat mooi, vertelde ze tegen iedereen die het wilde weten. Een paar dagen later hoorde ze het eerste gepiep. Ze keek toch nog even na op een kippensite of twee broed- kippen tegelijk de eieren mogen uit broeden. Geen probleem, stond er, maar wel goed in de gaten houden. De volgende ochtend had de bijmoe der het jong doodgepikt. De vrouw moet nog veel leren. In de praktijk dan wei

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 17