Schuldprobleem VS dreigt ook Nederland te raken buitenland 19 Meeste Ieren zijn helemaal klaar met, katholieke kerk Wapens eenvoudig te krijgen Familie Berlijn dood door koolmonoxide Harnas executeert twee 'collaborateurs' België krijgt nieuw verkeersreglement VN-militairen Libanon gewond door explosie woensdag 27 juli 20\ door Chris van Alem DEN HAAG - Als Republikeinen en Democraten in de Verenigde Sta ten er niet in slagen hun onenig heid over verhoging van het schul denplafond snel op te lossen, zul len de gevolgen voelbaar zijn in Nederland. Dat zeggen financiële experts. In alle scenario's krijgt de beurs klappen en loopt de export van Nederland terug. Maar we kunnen ook te maken krijgen met Lehman Bank-achtige situaties, waarbij ban ken omvallen. De wereld kan op nieuw worden geconfronteerd met een financiële crisis zoals die zich in 2008 voltrok. Langzaam maar zeker bereiken de Amerikaanse overheidsschulden het wettelijke toegestane plafond van 14.300 miljard dollar. „Dat is voorzien op dinsdag 2 augustus. Maar omdat de Amerikaanse belas tinginkomsten meevallen, kan het een paar dagen langer duren voor dat het plafond is bereikt en is er dus meer tijd om een oplossing te vinden", zegt Bart van Craynest, hoofdeconoom van vermogensbe heerder Petercam. Van Craynest schetst de somberste scenario's. Komt er geen oplossing dan worden de Amerikaanse schuldpapieren - door iedereen ter wereld beschouwd als de veiligste toevluchtshaven - afgewaardeerd. Banken in binnen- en buitenland, die miljarden in Amerikaanse staatsobligaties hebben gestoken, vallen om. „Desastreus", zo vat Van Craynest de gevolgen samen. Philip Marey, Amerika-strateeg van Rabobank International is minder zwartgallig, maar hij voor ziet wel een 'hoop onrust'. „Want als Amerikaans schuldpapier niet meer het veilige toevluchtsoord is, zullen beleggers elkaar aankijken en zich afvragen waar men dan naar toe moet. Potentieel kan het een crisis worden." Marey waarschuwt voor te veel op timisme over het bereiken van een •compromis op de valreep. Vanwe ge de onwrikbare houding van de Tea Party, die elke belastingverho- DEN HAAG - Voor een semi-automa- tisch wapen als waarmee Anders Breivik zijn slachtpartij aanrichtte, worden ook in Nederland vergun ningen afgegeven door de politie. Het is niet heel ingewikkeld om aan een vergunning voor zo'n in potentie dodelijk wapen te ko men. De aspirant-koper moet een jaar lid zijn van een schietvereni ging, daar minimaal achttien keer per jaar komen schieten, vrij zijn van een strafblad en een kluis aan schaffen waarin het wapen opge borgen kan worden. Munitie moet apart worden bewaard, ook achter slot en grendel. Met een vergunning op zak kun je in een van de zestig wapenwinkels in Nederland voor een bedrag tus sen de 400 en 2000 euro een semi- automatisch wapen kopen, afhan kelijk van het type dat je wilt heb ben. Ook Tristan van der Vlis maakte bij het drama in Alphen aan den Rijn gebruik van zo'n geweer. Een semi-automaat kan tot wel 120 ko gels per minuut afvuren. ging afwijst, sluit hij niet uit dat de Republikeinen uiteindelijk hun poot stijf houden en een finan ciële crisis voor lief nemen. Teunis Brosens van ING houdt het voor mogelijk dat de Amerikaanse staatskas een paar dagen op slot gaat - waardoor ambtenaren en uitkeringstrekkers een tijdje zon der geld komen te zitten - voordat het gezonde verstand gaat zegevie ren. Dat de dollar onder de crisis lijdt - en de euro relatief sterker wordt - acht hij mogelijk. „Ze modderen voort", verwacht Maritsa Canbizes van de afdeling economische research van ABN Amro. „Ze zullen het eens worden over een kleine verhoging van het schuldenplafond. Kredietbeoorde laars zullen zeggen dat in oktober een heldere oplossing op tafel moet liggen, anders volgt afwaar dering. En zo schuiven ze het pro bleem een tijdje voor zich uit." O zie onze website:economie Lagarde: 'VS en Europa moeten schuldencrisis snel oplossen' door onze correspondent Mario Danneels DUBLIN - Karen Sweeney is zwan ger van haar tweede kind. Maar er komt geen doopplechtigheid, net zoals ze haar twee jaar oude doch tertje nooit boven een vont heeft gehouden. „Ik gun het de kerk ge woon niet om haar aantal gelovi gen op te krikken", zegt ze. Sweeneys houding is symptoma tisch voor de afkeer van en de haat tegenover de rooms-katholieke hië rarchie, in een land dat tot twintig jaar geleden het meest godvrezen de van Europa was. Maar sinds deze week het Vaticaan zijn nuntius (diplomatiek vertegen woordiger) terugtrok uit Ierland, zijn de Ieren helemaal klaar met 'Rome'. Het was de escalatie van een al veel langer conflict over de beoordeling van pedofilie onder geestelijken. Angela Power, een secretaresse die opgroeide in een grote, gelovige plattelandsfamilie, herinnert zich de eerste communie van haar neef je, kort nadat de resultaten van het tweede van de inmiddels vier rap porten inzake pedofiele geestelij ken waren gepubliceerd. „De kran ten hadden net bol gestaan met gruwelijke details over kindermis bruik, maar de priester vond in zijn preek dat de mensen die zon den maar moesten vergeven en vergeten. De achterste rijen ston den op en liepen gewoon de kerk uit. Ik wou de dag niet verpesten voor mijn neefje, anders had ik hetzelfde gedaan. De arrogantie van de kerk is onbegrijpelijk." Premier Enda Kenny hekelde vori ge week 'het disfunctionele, we reldvreemde elitisme en het narcis me die de cultuur van het Vati caan tot op vandaag domineren.' Zijn regering wacht twee weken na publicatie nog steeds op een reactie van de Heilige Stoel op de BERLIJN Een gezin dat dood werd gevonden in een woning in Berlijn is omgeko men door vergiftigingen door het giftige gas koolmonoxide. Dat meldde de Duitse justitie gisteren. De politie vond maandag vier kin deren van 1 tot 6 jaar, hun moeder van 27 en haar 40-jarige partner. Een bekende had de politie gealar meerd, omdat hij al lang niets meer van het gezin had vernomen. GAZA-STAD De strengislamitische beweging Harnas heeft twee 'collaborateurs' terechtgesteld. Dat meldde het mi nisterie van Binnenlandse Zaken in Gaza-Stad gisteren. Het is de tweede executie dit jaar in Gaza. In mei werd ook een Palestijn terecht gesteld die met Israël zou hebben samengewerkt. Beide mannen zou den informatie aan het Israëlische leger hebben doorgespeeld. bevindingen van het Cloyne-rap- port. Die luidden dat, ondanks eer dere pedofilieschandalen die de kerk in Ierland al onherstelbaar be- schadigd hadden, Rome het mel den van kindermisbruik door priesters tot in 2009 actief ontmoe digde. Vervolgens werkte het Vaticaan de commissie die zich over het bis dom Cloyne boog tegen. In plaats van een mea culpa te slaan, besloot paus Benedictus XVI na Kenny's speech om zijn nuntius terug te halen, wat geïnter preteerd wordt als een terechtwij zing van de overheidskritiek. „Ze denken nog steeds dat ze zich alles kunnen veroorloven, dat ze boven de mensen en de wet staan", foetert Patricia Kelly, een le rares op een katholieke school. „Ze lijken niet door te hebben dat hun macht en invloed allang en voorgoed over zijn." Het bezoek dat de kerkvader vol gende zomer aan het eiland zou brengen, lijkt nu zo goed als zeker afgelast. Dat hij gewoonweg niet langer welkom is, is even zeker. Zo'n 80 procent van alle Ierse priesters is inmiddels ouder dan 75 jaar, nieuwe roepingen komen nog nauwelijks voor. Het kerkbezoek in Dublin is de afgelopen jaren met 18 procent teruggelopen. In ar- mere buurten van de hoofdstad gaan slechts drie op honderd inwo ners nog naar de zondagsmis - een optimistische schatting. „Op het platteland is de situatie minder erg", zegt kerkspecialist Patsy McGarry. „Maar alle misgan- gers zijn er bejaard. Wij beschou wen onszelf als volk nog-steeds als katholiek, maar enkel nog als een culturele identiteit. Het geloof is weg. Jongeren zijn gewoon niet geïnteresseerd; we zijn even onver schillig geworden tegenover het ge loof als de andere katholieke lan den in West-Europa." BRUSSEL België krijgt volgend jaar zomer een nieuw verkeersreglement. Er^ komt een serie nieuwe verkeersbor den bij, onder meer een gevaren- bord voor mist, een bord dat het ge bruik van dimlichten in tunnels verplicht en een verbodsbord voor quads. Staatssecretaris Schouppe van Mobiliteit heeft dat gisteren be kendgemaakt. Het bestaande regle ment dateert uit 1975. BEIROET Zeker vijf Unifïl-militairen zijn gis teren gewond geraakt door een ex plosie in Libanon. De ontploffing deed zich voor, toen een bermbom ontplofte op het moment dat het.^. voertuig van de militairen passeer de. De gewonden hebben de Fran se nationaliteit, aldus een VN-fimc- tionaris. De explosie gebeurde ten zuiden van de zuidelijke kustplaats Sidon. Een gezin gooit bloemen in het water in de zee bij het eiland Utoya. foto Ferdinand Ostrop/AP Ie slachtoffers van Anders Behring Breivik. foto Emilio Morenatti/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 9