81 buitenland 'Geen cel voor gestoorde Breivik Met stip de meeste korting! 80 doden bij crash in Marokko stipreizen.nl/Hi!®l£[firaflifflMft(§ StlP woensdag 27 juli 2011 Technici van de politie zoeken na de bomaan slag van vrijdag in het centrum van Oslo nog steeds naar vermisten. foto Afeksander Andersen/EPA Rozen drijven in een fon tein in Oslo ter nage dachtenis aan degenen die vrijdag omkwamen. foto Joerg Carstensen/EPA OM: Breivik pleegde misda den tegen menselijkheid. Permanent toezicht voor Brei vik uit angst voor zelfmoord. Dader zou vlak voor aanslagen drugs hebben gebruikt. Familie heeft geen verzoek in gediend om hem te bezoeken. OSLO - Anders Behring Breivik, de dader van de dubbele terreuraan slag in Noorwegen, is naar alle waarschijnlijkheid gestoord. Hij kan niet worden gestraft in een ge vangenis, maar moet behandeld moeten worden zodra psychiaters hebben vastgesteld dat hij inder daad geestesziek is. Dat heeft Geit Lippestad, de advocaat van Brei vik, gisteren gezegd. Het Openbaar Ministerie kijkt heel anders aan tegen de zaak. Jus titie overweegt Breivik aan te kla gen voor misdaden tegen de men selijkheid. Daarop staat een maxi male gevangenisstraf van 30 jaar. Op dit moment wordt Breivik ver dacht van terrorisme, waar maxi maal 21 jaar cel op staat. De 32-jari- ge rechtse extremist vermoordde vrijdag 76 mensen door aanslagen in Oslo en op het eiland Utoya. „Deze hele zaak wijst erop dat hij gestoord is", zei Lippestad gisteren tegen verslaggevers in Oslo. „Hij ziet zichzelf als een strijder. Hij is zijn oorlog begonnen en put daar trots uit", aldus Lippestad. „Hij haat alle westerse ideeën en waar den van de democratie. Hij ver wacht dat dit het begin is van een oorlog die 60 jaar duurt." Lippestad wil er in het proces te gen zijn cliënt op aandringen dat deze ontoerekeningsvatbaar wordt verklaard. De advocaat krijgt het nog moeilijk om Breivik te overtui gen van deze strategie, aangezien de verdachte zichzelf helemaal niet gestoord acht. „Hij denkt dat hij de enige is die begrijpt wat de waarheid is", aldus Lippestad. Lippestad noemde zijn cliënt een zeer koud en paranoïde persoon die in zijn eigen werkelijkheid leeft. Breivik zou geen enkel blijk van medeleven hebben getoond voor zijn slachtoffers. Hij heeft ver der tegen zijn advocaat gezegd dat hij verwachtte dat hij tijdens de aanslagen zelf gedood zou worden. Lippestad zei dat Breivik vooraf gaand aan de aanslagen drugs had genomen om 'sterk, efficiënt en alert' te zijn. De familie van Brei vik heeft geen verzoek ingediend om hem te mogen bezoeken. Breivik staat onder permanent toe zicht om te voorkomen dat hij een poging tot zelfdoding onder neemt. De politie doet geen mede delingen over de locatie van het de tentiecentrum waar Breivik ver blijft. Het is onduidelijk wanneer zijn proces begint. wssmsm ■mrrmw mm RABAT - Een ongeluk met een mili tair vliegtuig in het zuiden van Ma rokko heeft het leven geëist van al le 80 inzittenden. Twee gewonden zijn later op de dag gestorven, al dus medische bronnen. Het leger had eerder drie gewonden gemeld. Een transporttoestel van het Type C-130 Hercules vloog tegen een berg op ongeveer 10 kilometer van de stad Guelmim. Volgens de ver klaring van het leger veroorzaak ten slechte weersomstandigheden de crash. Een regeringsfunctiona ris liet echter weten dat er nog niet genoeg informatie is om de oorzaak vast te stellen. Het vliegtuig was volgens het leger opgestegen bij de stad Agadir in het zuiden van Marokko en was op weg naar Laayoune in de weste lijke Sahara. Het staatspersbureau MAP meldde dat het toestel uit Dakhla kwam in de Westelijke Sa hara en op weg was naar Kenitra, in de buurt van de hoofdstad Ra bat. Het vliegtuig zou geprobeerd hebben in Guelmim te landen. Een Noorse vrouw hangt bloemen aan een muur in Oslo, ter nagedachtenis aan .of bet met 020 - 66 w

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 8