zeeland |2i Vlissingen houdt veel geheim zitten allerlei soorten mensen Zeeuwse kantorenmarkt is niet zo heel dramatisch Geld voor broodnodige restauratie van Nieuwe Kerk in Zierikzee woensdag 27 juli 2011 B het schrijven van haar boek. „Ik vroeg me af of mijn belevenissen wel interessant waren." foto Mark Neelemans Ervaringen en verhalen die de Vo- gelwaardse graag deelt met en ver telt aan anderen. Omdat ze er wat van kunnen leren en vooral omdat ze er plezier aan kunnen heieven. Dat veel mensen de zaken die ze opschrijft leuk vinden, ervoer An- gèle eerder. Ze schreef altijd lange verslagen van haar vakantiebeleve nissen en stuurde die op naar vrienden en kennissen. „Leuk. Daar moet je eens een boek van maken", kreeg ze vaak te horen. „Het duurde een tijdje voor ik dat advies opvolgde, want ik bleef toch lang onzeker of mijn beleve nissen wel interessant genoeg wa ren voor een ander en of ik ze goed op kon schrijven", zegt Ren- sink. Omdat ze zo'n plezier in het schrij ven heeft, trok ze de stoute schoe nen toch maar aan en maakte een verhalenbundel, waarin ze 25 wis selende ervaringen met passagiers en mede-weggebruikers beschrijft. Haar passagiers leerden haar dat wijsheid niet altijd met de jaren komt. Sommige oude besjes, die de acht kruisjes al lang passeerden, maken ruzie om niks, laten niets over hun kant gaan en zijn jaloers op andermans geluk. De taxichauf- feuse kijkt het aan en denkt er het hare van. Maar, zeker als het om 'vaste klan ten' gaat, durft ze oude zeurpieten ook de waarheid te zeggen. Dat wordt niet altijd in dank aanvaard, maar sommige aangesprokenen be kennen schuld en komen tot in keer. Angèle Rensink hoeft niet altijd het vingertje te hef fen. Ze is ook vaak ge roerd door dankbaarheid en goed geefsheid van cliënten en leert da gelijks van hen. De politie is niet haar beste vriend. Ze gelooft best dat er goeie agenten zijn 'maar ik moet ze nog leren kennen'. Als die renvriend is ze immer zeer ge roerd door slachtoffers op de weg en haar grootste angst is haar lieve lingsdier - een poes - aanrijden. De verhalen in Taxi op het platte land gaan echter vooral over men sen. Gulle, gelovige, goedgeefse mensen; eenkennige, onbeschei den, veeleisende mensen; zeuren de, zagende en onredelijke men sen; dankbare, lieve en aardige mensen. In de verhalen van al die mensen komt ook hun gesprekspartner - Angèle de taxichauffeuse - tot le ven. Als constante aanwezige komt haar karakter in het boek het meest tot leven. Maar ze speelt in de meeste verhalen een bijrol, de hoofdrol is weggelegd voor de passagier. Taxi op het platteland; Angèle Ren- sink-Ongenae; uitgever Calbona, Rotter dam www.calbona.nl; ISBN 978-94-91254-05-5; 19,95 euro. Het boek ligt in drie Zeeuws-Vlaamse boek handels: Van Aken in Terneuzen, Car- pentier en Basting (Bruna) in Oostburg. door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Nergens op Walche ren wordt publiek in de raadszaal zo vaak de deur gewezen als in Vlissingen. Daar vonden de afgelo pen vier jaar twintig vergaderin gen achter gesloten deuren plaats, tegenover 'een enkele' in Veere en in Middelburg zelfs maar twee. Sinds het aantreden van burge meester Wim Dijkstra, eind 2007, is het in Vlissingen geen verras sing meer als pers en publiek hal verwege een raads- of commissie vergadering worden verzocht de zaal te verlaten. Opvolger René Roep lijkt die trend voort te zet ten. Maar liefst twintig keer ging de deur van de raadszaal dicht, sinds het begin van 2008. Opval lend vaak gebeurde dat wanneer het Scheldekwartier aan de orde kwam. De grondexploitatie daar van werd twee keer per jaar beslo ten besproken, dus in totaal acht keer, en in 2008 ging bij nog twee economiecommissies de deur dicht. Koploper is echter het jaar erop, toen er bovenop de begro ting van het Scheldekwartier nog vijf geheime vergaderingen waren: over de Fonteyne nadeelcompensa tie, Britannia, de Cruiseterminal en tweemaal over de Stichting Kunst 8c Cultuur. Vorig jaar bleef wat meer openbaar; toen ging de deur alleen dicht toen het ging over Solland/Delta en toen de Raad van Bestuur van het zieken huis kwam spreken. Dit jaar ble ven tot nu toe commissies over cul tuur, de aandelentransactie van Delta en de bibliotheek besloten. De volledigheid van de lijst van ne gentien besloten vergaderingen is niet gegarandeerd, aldus de Vlis- singse griffie, 'omdat de verslagleg ging niet altijd optimaal is ge weest'. Meestal blijft een bijeenkomst ge heim omdat de vergadertijgers pra ten over personen, zoals in het ge val van Britannia, of over geld of over andere bedrijfsgevoelige infor matie, zoals het integriteitsonder- zoek naar ambtenaren rond het Scheldekwartier. En soms omdat de commissie eerst een inkijkje krijgt in een dossier voordat dat de openbaarheid in gaat, onder em bargo dus. Het tellen vergt in Middelburg niet zo veel moeite. Daar is de afge lopen zes jaar maar twee keer be sloten vergaderd. Eén keer omdat personen aan de orde kwamen, in een vergadering over de boks school, en één keer omdat het col lege eerste even 'met de benen op tafel' de raad wilde vertellen dat de Giro d'Italia eraan zat te ko men. In Veere kwam de raad één keer in het geheim samen, toen ze het hadden over de toepassing van het voorkeursrecht. Verder, laat de voorlichter weten, is 'een enkele keer' de deur tijdens een commis sievergadering dicht gegaan. „Maar dat is hier echt een zeldzaamheid." MIDDELBURG - In de rest van Neder land staat een recordaantal vierkan te meters kantoor leeg, maar in Zeeland valt het mee. Dat komt doordat investeerders hier nauwe lijks voor eigen risico kantoren bouwen. „In Zeeland hebben we in verhou ding meer eigenaar-gebruikers", zegt Mark Faasse van de Zeeuwse afdeling van makelaarsorganisatie NVM. „Als ik belegger was, inves teerde ik ook liever in Amsterdam of Nijmegen dan in Vlissingen, om maar een voorbeeld te noe men. Bovendien hebben we in Zeeland minder echt grote bedrij ven en minder kantoorruimte dan in de meer stedelijke gebieden." In Nederland staat bijna vijftien procent van alle kantoorruimte te huur. Vooral in Noord-Brabant en Limburg is het probleem groot. Dat komt niet door nieuwbouw, maar vooral doordat bestaande be drijven verdwijnen of inkrimpen. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - 'Cultureel erfgoed dat niet aan achterstallig onderhoud teloor mag gaan'. Zo omschrijft de gemeente Schouwen-Duiveland de Nieuwe Kerk in Zierikzee. De gemeente heeft daarom besloten 260.000 bij te dragen aan de brood nodige restauratie van het monu ment. De totale kosten zijn ge raamd op ruim 2.2 miljoen euro. Het Godshuis, eigendom van de Stichting Oude Zeeuwse Kerken, vertoont al jaren serieuze tekenen van verval, een paar jaar geleden kwam vanaf de noordelijke zij muur een van de voluten - krulvor- mige zuilversieringen - naar bene den. Naar aanleiding van een in spectie werden ook andere 'ver dachte' voluten vastgezet met ban den en ingepakt in steigerdoek. In 2009 werden om de veiligheid van bezoekers te kunnen garanderen netten aangebracht dat eventueel vallend stucwerk op kan vangen. Ondertussen werden ook plannen gesmeed voor restauratie van het monumentale kerkgebouw, een restauratie die in de visie van de gemeente niet langer uitgesteld kan worden. „De gemeente is wel iswaar geen eigenaar van de kerk, maar de uitstraling en het cultu reel gebruik van deze kerk schept een duidelijke verantwoording voor de gemeente om instandhou ding te waarborgen." Het rijk neemt ruim anderhalf mil joen, zeventig procent van de res tauratiekosten, voor haar rekening. De provincie Zeeland legt 220.00 euro op tafel en eigenaar Stichting Oude Zeeuwse Kerken (SOZK) draagt 75.000 euro bij. Bij het Euro pese fonds voor plattelandsontwik keling is (POP2) is subsidie aange vraagd. Als die aanvraag gehono reerd wordt levert dat maximaal 150.000 euro op. Samen met eer dergenoemde 260.000 euro van de gemeente levert dat een sluitende begroting op.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 37