81 buitenland Onderzoek naar n Kippenvel tussen honderden Noren in een stad in rouw Moordenaar Hrant Dink krijgt 23 jaar Malta legaliseert echtscheiding Elk jaar 500 boetes voor 'trage' Belgen Politie vindt zes lijken in woning Berlijn Oprichter invriesclub nu zelf ingevroren dinsdag 26 juli 2011 Honderden mensen staan aan de achter van Anders Breivik, die daar gisteren we PZC-verslaggeefster Comelleke Blok geeft haar indruk van het Oslo na de bomaanslag en het bloedbad. door Cornelleke Blok Ineens staan we er midden in. Het leek zo rustig en kalm in het centrum van Oslo, maar voor de kerk dromt een grote mensenmassa samen. Ik ga op mijn tenen staan en zie de zee van bloemen, briefjes en kaarsen, fk krijg er kippenvel van en voel me tegelijkertijd schuldig dat ik een half uur daarvoor blij op het grote, zachte bed sprong van de luxe hotelkamer op de bovenste verdieping van het vijfsterrenhotel met uitzicht op het Oslofjord. Het budgethotel waar we een kamer geboekt hadden, bleek gesloten te zijn. De gevel heeft veel schade op gelopen na de bomaanslag van af gelopen vrijdag. De kozijnen zijn bespijkerd met houten platen. Ge lukkig raakte niemand van de gas ten gewond, vertelt een medewerk ster ons. We lopen in de richting van het paleis van de koninklijke familie, één van de bezienswaardigheden van de stad. Terwijl we weer even stilstaan bij een gedenkplek valt al les om ons heen stil. Bussen en au to's stoppen. Mensen blijven staan, hun hoofden gebogen. De kerkklokken slaan twaalf keer. We realiseren ons dat dit een minuut stilte moet zijn voor de slachtof fers van het drama. Weer krijg ik kippenvel. Halverwege de lange brede straat drommen honderden mensen sa men voor de universiteit van Oslo. We kunnen er niet langs, zo druk is het. Iedereen kijkt reikhalzend naar de statige ingang. Mensen in zwarte kleding lopen naar buiten en stappen in grote zwarte auto's die in de richting van het paleis weg rijden. Er wordt luid geklapt. Een Noorse man naast ons vertelt Cornelleke Blok dat enkele leden van de koninklij ke familie het condoleanceregister in de universiteit hebben gete kend. We staan aanvankelijk achteraan, maar de menigte splitst zich plot seling. Voor onze neus loopt een jongen die ik herken van de voor pagina's van de Noorse kranten. Hij is de leider van de jongerenaf deling van de Arbeiderspartij. Hij was vrijdag op het eiland, maar overleefde. De meisjes die achter hem lopen, houden elkaar zo ste vig vast dat het pijn moet doen. Trillend en huilend lopen ze door de haag van mensen. Zouden zij ook op het eiland zijn geweest? Ik weet het niet, maar ik krijg een brok in mijn keel van hun blikken. De stad is in rouw. Aan het eind van de middag zien we een grote stroom mensen naar het centrum trekken om bij de plechtigheid te zijn voor de slachtoffers, ledereen draagt bloemen bij zich. Mensen zijn verdrietig, maar ze lijken ook vastberaden te zijn om te laten zien dat terreur niet bij Noorwe gen hoort. „We hebben zoveel steun gekregen van mensen. Het is geweldig", zegt de medewerkster van het beschadigde hotel, als ik haar sterkte wens. „Het laat zien dat Oslo een stad is vol liefde en niet van haat." Breivik blijft acht weken in voorlopige hechtenis. Hij kan maximaal 21 jaar krij gen plus tbs. Rechter weert pers en publiek uit rechtszaal. 'Deskundigen onderzoeken of hij toerekeningsvatbaar is. OSLO - De Noorse politie en het Openbaar Ministerie onderzoeken of terreurverdachte Anders Be- hring Breivik samenwerkte met twee andere cellen in zijn 'organi satie', zoals hij gisteren in de recht bank tijdens een besloten zitting beweerde. Breivik (32) wordt verantwoorde lijk gehouden voor de bomaanslag op regeringsgebouwen in Oslo en de schietpartij op het eilandje Utoya van vrijdag, waarbij in to taal zeker 76 doden vielen. De eerste voorgeleiding van Brei vik ging gisteren gepaard met een opstootje bij de rechtbank in Oslo. Honderden mensen schreeuwden 'vuile verrader' en 'moordenaar' naar de verdachte, toen deze on der zware bewaking arriveerde bij het gerechtsgebouw. Enkele jongeren sloegen met hun vuisten op het voertuig waarin hij zat. „Iedereen wil hem dood", zei een van deze betogers. De politie greep in, waarna de zitting achter gesloten deuren alsnog kon begin nen. Tegenover een rechter heeft Brei vik zijn verantwoordelijkheid er kend, maar hij zei desondanks on schuldig te zijn. Breivik noemde zijn daden eerder 'noodzakelijk'. Hij zei dat hij het Westen wilde be hoeden voor een overname door moslims en dat hij de regerende Arbeiderspartij wilde laten boeten voor het 'laten mislukken van het land'. De verdachte blijft acht weken in voorlopige hechtenis zitten, een verdubbeling van de normale ter mijn. Hij verblijft de komende vier weken in Volledige isolatie. De rechter weerde pers en publiek in de rechtszaal, om te voorkomen dat Breivik een nog groter podium zou krijgen om zijn gedachtegoed te verspreiden. De verdachte plaatste voor zijn ar restatie een video en een 1500 pagi na's tellend document op internet, met uitleg over zijn extreem-recht se en anti-islamitische denkbeel den. Tijdens de eerste politieverhoren zou Breivik hebben gezegd dat hij erop is voorbereid de rest van zijn leven in de gevangenis door te brengen. Hij zou een kalme en on aangedane indruk hebben ge maakt op zijn verhoorders. Des kundigen onderzoeken of, en zo ja in hoeverre de_32-jarige Breivik toe rekeningsvatbaar is voor zijn da den. Veel Noren reageerden opgelucht dat Breivik levend gepakt werd en zijn straf niet ontloopt. Maar het woïdt nog een uitdaging om ieder een het gevoel te geven dat de straf in verhouding staat tot zijn daden, denkt psychiater Randi Rosen- qvist. Zelfs als hij veroordeeld wordt tot tbs, kan het in theorie zo zijn dat er op een gegeven mo ment geen grond meer is om hem vast te houden. „Dat zou voor veel mensen het rechtsgevoel aantasten", zegt Ro- senqvist. Noorwegen schafte de doodstraf in 1979 af De laatste keer dat iemand ter dood veroor deeld werd was in 1948, wegens oorlogsmisdaden tijdens de Twee de Wereldoorlog. Juristen gaan er van uit dat Breivik de zwaarste straf van 21 jaar plus tbs krijgt. Tbs kan telkens met vijf jaar worden verlengd waardoor hij in de praktijk levenslang achter de tralies komt. Tbs wordt in Noorwegen toege kend als er gevaar voor herhaling bestaat of als de verdachte een ge vaar voor de samenleving vormt. Mensen die tijdens hun misdaad ontoerekeningsvatbaar zijn, krij gen geen tbs maar gedwongen psy chiatrische behandeling. Het kan nog een jaar duren voor dat het proces-Breivik start. VALETTA Vaticaanstad en de Filipijnen zijn vanaf oktober de enige landen op aarde waar stellen niet officieel kunnen scheiden. Het parlement op Malta nam gisteren een wets voorstel aan waardoor stellen hun relatie vanaf oktober formeel mo gen beëindigen. Circa 95 procent van de ruim 400.000 Maltezen staat te boek als aanhanger van het katholieke geloof. BRUSSEL In België worden jaarlijks zo'n 500 automobilisten bekeurd omdat ze te traag rijden. Dat blijkt uit schrif telijke antwoorden die minister Turtelboom (Binnenlandse Zaken) gisteren heeft gegeven op Kamer vragen. Het aantal automobilisten in België dat een boete krijgt voor te snel rijden, is overigens veel gro ter en groeit jaarlijks. BERLIJN In een woning in Berlijn zijn giste ren zes lijken gevonden. Volgens de politie gaat het om een volwas sen vrouw, een volwassen man en vier kinderen. De kinderen zouden 1, 4,5 en 6 jaar oud zijn. Een politie woordvoerder kon geen verdere de tails geven. Het is niet duidelijk of de mensen een gewelddadige dood zijn gestorven of dat het om een ongeluk gaat. DETROIT Robert Ettinger, de Amerikaanse oprichter van de 'invriesbewe- ging', is overleden en zijn lichaam is ingevroren. Dat meldde zijn fami lie gisteren in de Amerikaanse me dia. Ettinger, die wereldberoemd werd door zijn ideeën over het be waren en mogelijk later weer tot le ven wekken van stoffelijke over schotten, werd 92 jaar. door Fréderike Geerdink en Hans Heyt ISTANBUL - Een rechtbank in Istan bul heeft een jonge Turk gisteren tot bijna 23 jaar cel veroordeeld voor de moord op de Turks-Ar meense journalist Hrant Dink in 2007 en illegaal wapenbezit. Dink was bij nationalistische Tur ken omstreden, omdat hij de Turk se agressie tegen Armeniërs op het einde van de Eerste Wereldoorlog genocide noemde. De veroordeel de Ogün Samast was 17 jaar oud toen hij Dink ombracht. Hij beken de al eerder dat hij Dink heeft neergeschoten. De dader noemde de journalist in dertijd 'een vijand van de Turkse staat'. Hij zei gisteren voor de rechtbank dat zijn gebrekkige op leiding en de kritiek in Turkse me dia op Hrant Dink ertoe hebben bijgedragen dat hij de moord pleeg de. Dink gaf leiding aan het blad Agos. Hij werd in januari 2007 op straat doodgeschoten, voor het kantoor van Agos in Istanbul. Vorig jaar september bepaalde het Europees Hof voor de Rechten van de Mens dat Turkije een scha devergoeding van 100.000 euro aan de vrouw en kinderen van Dink en 5000 euro aan zijn broer moest betalen. De Turkse autoritei ten hadden geen actie onderno men, nadat zij waren getipt over de op handen zijnde moordaan slag op Dink. Met de veroordeling van Samast is de zaak echter nog niet gesloten. De achtergronden van. de moord blijven onopgelost en belangrijke verantwoordelijken buiten schot. AI snel na de moord rees het ver moeden dat er duistere krachten achter de moord zaten. Het feit dat Dink zich uitsprak over de Ar meense genocide en pleitte voor debat en verzoening tussen Arme niërs en Turken maakte hem ge haat onder Turkse nationalisten. De opdrachtgevers van de moord zouden volgens velen in die krin gen gezocht moeten worden. De rechter legde Samast 22 jaar en tien maanden gevangenisstraf op. Waarschijnlijk komt hij na twaalf jaar vrij: het voorarrest wordt afge trokken en na twee derde van de straf te hebben uitgezeten, komt hij voor vrijlating in aanmerking. De veroordeling van Samast komt op een moment dat Turkije en Ar menië heel voorzichtig werken aan het herstel van hun onderlin ge relatie die al bijna honderd jaar volkomen vertroebeld zijn. Dat komt door de moord op honderd duizenden Armeniërs in 1915, ge pleegd door Osmaanse Turken. Volgens Armenië zijn ze systema tisch uitgeroeid. Turkije ontkent dat nog altijd en zegt dat de Arme niërs slachtoffer zijn geworden van een burgeroorlog die in het ge bied woedde in de nadagen van het Osmaanse Rijk. Daarbij zijn ook veel Turken omgekomen, zo luidt de officiële Turkse versie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 8