Megaklus brengt oud Concurrentie te groot voor 18I zeeland Bezwaren tegen nieuwe frietkraam afgewezen RESTAURATIE Januari 2010 is begonnen met de restauratie van het historische stadhuis van Zierikzee. Na anderhalfjaar is deze in de laatste fase beland. Voorjaar 2012 moet de klus geklaard zijn. Goesenaar (17) aangehouden na een ruzie Verrassingen Spectaculaire sprongen Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto dinsdag 26 juli 2011 RENESSE - De bezwaren van onder nemers tegen de nieuwe friet kraam op het evenemententerrein aan de Hogezoom in Renesse zijn afgewezen. De bezwaren waren (deels) gegrond, maar het college heeft de vergunning op dat punt aangepast. De vergunning is strijdig met het bestemmingsplan, maar omdat het terrein in het gemeentelijke standplaatsenbeleid wel is aange wezen als plaats waar dit soort ka rnen mogen staan, ziet het college geen reden de vergunning te wei geren. De vergunning is op dit punt aangepast. De bezwaarma kers spreken ook over concurren tievervalsing. Dat is volgens het col lege geen wettelijke reden om de vergunning te weigeren. Eerder was er ook al gedoe om de kraam. De vergunning was voor het hele jaar verleend, maar de ei genaar kwam niet opdagen en dat mag niet. De frietbakker is daarop aangesproken en heeft vervolgens een andere vergunning aange vraagd, nu voor een deel van het jaar. door Carla van de Merbel NEELTjE JANS - Sprongen van grote hoogte in een piepklein zwembadje. Del tapark Neeltje Jans heeft er deze zomerweken een extra publiekstrekker bij. Vijf schoonspringers van de High Diving Show maken ingewikkelde sprongen vanaf 25 meter hoogte in een zwembad van twee meter diep en acht meter breed. Stunts die een grote concentratie vergen van de sprin gers en vaak bewondering wekken bij het publiek. De leden van het stunt team zijn afkomstig uit Frankrijk. foto Ronald den Dekker door Piet Kleemans Het grote hak- en breek werk is gedaan. De tijd is gekomen om in het historische stadhuis van Zierikzee de puntjes op de i te zetten. De restauratie van het eeu wenoude monumentale gebouw - ooit ambtelijk centrum en straks hét gemeentelijk museum - is in de laatste fase beland. Maar nu al is de metamorfose compleet. De goudkleurige schilderingen in combinatie met de uitbundig ge kleurde textiele wandbekleding in de vroegere raadszaal heeft plaats gemaakt voor bescheiden groen en wit. Alleen al daardoor hangt in de voorheen wat protserige ruimte - duidelijk bedoeld om in druk te maken - nu een ingetogen sfeer. In de trouwzaal met zijn rijk versierde stucplafond is het harde tl-licht vervangen door veel war mere indirecte led-verlichting. Het effect is verbazingwekkend. Details die vroeger verdronken in de gouden gloed komen nu pas goed tot hun recht. Museumcon servator Peter Priester wijst op de grisaille (grauwschilderingboven de deur van de raadszaal. „Ik heb nu pas ontdekt dat er een draakje in verwerkt zit." Ook in de andere ruimten zijn de gouden versierselen verdwenen en zijn - na grondig onderzoek van de verflagen - de kleuren uit de 18e eeuw teruggebracht. Het brengt rust en nodigt de bezoeker uit op het gemak het gebouw te be kijken. Want dat is, weet Priester, op zich al een attractie en daar mee onderdeel van het verhaal over Zierikzee dat het historische stadhuis en de museumcollectie sa men moeten gaan vertellen. Om dat verhaal te vertellen komen er stijlkamers en taferelen. De the saurierruimte wordt pronkkamer en in de vroegere waag wordt de oorspronkelijke weegschaal - een loodzwaar gietijzeren gevaarte - te ruggeplaatst. Priester: „Daar wer den vroeger de balen meekrap Bottelarij op de hoek van de Wal-Stroopoortgang, ca. 1930. foto uit boek Hop en gerst veredeld Bijna 200 pagina's en ruim 270 illustraties telt Hop en gerst veredeld, het nieuwe Middelburg se bierboek van Eric Ha- geman en Toon Franken. Binnen kort ligt het in de winkel. Eigenlijk is Hop en gerst veredeld niet het 'nieuwe' bierboek van Middelburg, maar het eerste 'ech te'. Sinds 1986 is er al wel het 'Wal- chers bierboek'. Bij de presentatie daarvan zei medeauteur Peter Sijn- ke dat er nog veel niet bekend is over de geschiedenis van de bier brouwerijen in Middelburg. Het onderwerp stond dan ook jaren op de 'Lijst van leemten' van het MEEST GELEZEN -Brand bij 't Dolfijntje Haamstede -klaar voor een weekje feest -vandalen aangehouden op N57 CULTUUR DICHTBIJ In de weblog cultuur dichtbij maakt Ali Pankow een uitstapje naar het ei land Madeira TIPS:schouwen-duiveland@pzc.nl GOES - Een ruzie in de relationele sfeer zorgde in de nacht van zon dag op maandag voor veel commo tie in een woning in de Spaak straat in Goes. Rond 1.15 uur kreeg de politie de melding dat in de woning een ruit was vernield. Ter plaatse bleek daar een ruzie tussen de bewoon ster en een 17-jarige jongen aan vooraf te zijn gegaan. Die laatste gooit op een gegeven moment de ruit in en rende weg. Niet veel la ter werd hij door een agent aange houden. Het vermoeden bestaat dat de jongen uit de woning een mobiele telefoon heeft meegeno men. Bij restauraties stuiten bouwers vaak op - soms onaangename - ver rassingen. Zo werd op meerdere plaatsen bruinrot aangetroffen. Ook moest op verschillende plek ken asbest verwijderd worden. Leuke verrassingen zijn er ook. Zo kwam bij het weghalen van voor zetwanden een meterslang muuranker tevoorschijn. Bij het schoonmaken van de grisail les kwamen veel onopgemerkte details naar boven. Ook werd een vroegere doorgang tussen raadszaal en burgemeesters kamer ontdekt. mee gewogen en in die ruimte werden ook monsters van de mee krap genomen om de kwaliteit te controleren." Om museum en museumcollectie optimaal tot zijn recht te laten ko men worden geavanceerde technie ken gebruikt. Overal in het stad huismuseum komt zuinige ledver lichting. De collectie komt veilig achter speciaal - en uiteraard ont- spiegeld - glas van vloer tot pla fond. Maatwerk, weet Priester. Het 'klimaat' in de vitrines wordt volle dig gecontroleerd. Overdruk in de hermetisch afgesloten ruimten zorgt ervoor dat stof er geen kans krijgt. Priester: „Alleen jammer dat brandveiligheidsvoorschriften verbieden dat we de buizen voor de klimaatbehandeling weg wer ken. Maar bij dit soort restauraties moet je nu eenmaal altijd compro missen sluiten." Folie op de ramen moet het dag licht filteren en een lift maakt het stadhuismuseum ook voor zij die slecht ter been zijn toeganke lijk. Over een nieuwe naam voor het museum wordt nog nage dacht. 'Zierixeum' is één van de suggesties. 'Stedelijk musuem' een andere. „Maar misschien blijft het wel gewoon stadhuismuseum", al dus Priester. „We zijn er nog niet uit."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 44