Dag aflossingsvrije hypotheek flt|poflieek last 261 geld werk f,;. •- dinsdag 26 juli 2011 Vanaf volgende week maandag is het niet meer mogelijk een aflossingsvrije hypotheek af te sluiten en moeten mensen minimaal 50 procent aflossen. Veel huizenbezitters hebben een lopende aflossingsvrije hypotheek die niet voldoet aan die regel. Zij krijgen te maken met de nieuwe voorschriften zodra ze willen verhuizen of geld nodig hebben voor een verbouwing. door Frank van Alphen illustratie Job van Gelder De banken en verzekeraars hebben na lang tegenstribbelen ingestemd met inperking van de aflossings vrije hypotheek. Vanaf maandag gelden de nieuwe gedragsregels voor alle hy potheken. De Vereniging Eigen Huis (VEH) merkt dat het onderwerp leeft. „We krijgen veel vra gen binnen van mensen die overwegen een huis te kopen. Door de striktere normen voor de verhouding inkomen en woonlas ten is het met name voor starters met een modaal inkomen steeds moeilijker voldoen de geld te lenen", zegt Hans André de La Porte van VEH. „Gesprekken gaan vaker over de beperkingen dan de mogelijkhe den." VEH was voorstander van het aan banden leggen van de aflossingsvrije hypo theek. De risico's zijn onderschat. Een hui zenbezitter die na tien jaar zijn woning moet verkopen en niets heeft afgelost, loopt het risico met een schuld achter te blijven als de huizenprijzen zijn gedaald. „Als maxi maal de helft aflossingsvrij is, is dat risico minder groot", stelt de VEH-woordvoerder. Een ander gevaar van de aflossingsvrije hy potheek was dat de lasten na dertig jaar om hoog vliegen. Na dertig jaar vervalt de af trekbaarheid van de rente. Meestal valt dat samen met de pensionering. „Wie niets heeft afgelost, ziet zijn maandlasten na der tig jaar flink stijgen", zegt Oscar Noorlag van adviesketen de Hypotheekshop. Als de huizenbezitter dan ook nog eens een matig pensioen heeft, kan dat problematisch uit pakken. „We adviseren mensen op de een of andere manier geld opzij te zetten om in elk geval een deel van de schuld te kunnen aflossen." De huiseigenaar kan geld reserveren via banksparen. Voordeel is dat dan onder be paalde voorwaarden geen vermogensrende- mentshefftng (1,2 procent per jaar) hoeft te worden betaald. Nadeel is dat de spaarder flexibiliteit inle vert. Het geld staat muurvast bij bankspa ren. Het is vaak ook mogelijk direct een deel, bijvoorbeeld 10 procent, van de lening af te lossen zonder extra kosten. Voor huizenbezitters die groter willen wo nen, hebben de striktere regels voor de aflos singsvrije hypotheek een flinke impact. Vooral huizenbezitters die nog een oude hy potheek hebben waarbij meer dan de helft aflossingsvrij is, zien hun mogelijkheden slinken. Ook degenen met dure verbouwingsplan nen moeten extra opletten. Wie nu een gro tendeels aflossingsvrije hypotheek heeft, moet rekenen op flink hogere maandlasten als hij verkast naar een duurdere woning. „De lasten stijgen niet alleen omdat de le ning groter is", zegt Noorlag. „Ze nemen extra toe omdat bij de nieuwe lening maxi maal de helft aflossingsvrij mag zijn." Voor huizenbezitters die dromen van een nieuwe dakkapel, keuken of badkamer gel den minder strenge regels. Het bedrag dat ze extra willen lenen, moet vaak wel hele maal worden afgelost, maar de bestaande hy potheek hoeft niet te worden aangepast aan het nieuwe regime. Een lening van 20.000 euro voor een nieu we keuken heeft niet zo'n grote invloed op de maandlasten. Dat wordt anders bij een ingrijpende verbouwing van bijvoorbeeld 80.000 euro. „Dan moet je kijken of de in greep de waarde van de woning wel vol doende verhoogt en of de hogere lasten wel te dragen zijn", zegt Noorlag. 'Overstapper' hoeft niet te voldoen aan strengere regels Veel huizenbezitters krijgen komende jaren te maken met het verstrijken van de rentevaste periode. Dan kun je meestal zonder boeterente overstappen naar een andere geldverstrekker. De strengere voorschriften voor aflossingsvrije hypotheken hebben hier geen invloed op. Wie overstapt, hoeft niet te voldoen aan de nieuwe regels. De overheid vindt het belangrijker dat consumenten kunnen kiezen voor de voordeligste bank of verzekeraar. Het einde van de rentevaste periode is een goed moment rond te kijken. Het is vaak niet eens nodig over te stappen naar een andere bank. De eigen bank is het ook wat waard als de klant voor nog eens bijtekent, zeker nu de stroom aan nieuwe hypotheken opdroogt. Onderhandelen over een lagere rente heeft dan zin. Wie heel 'scherp' is gefinancierd, kan niet zomaar overstappen naar een andere bank. Die zit niet te wachten op een klant die mógelijk de maandlasten niet meer kan opbrengen. Site om van betaalrekening te veranderen Sinds vrijdag bestaat www.vanbe- taalrekeningveranderen. Met deze site kun je makkelijk van bank veranderen. Volgens de initiatief nemers kijken consumenten te genwoordig niet alleen meer naar rentes, maar ook naar het beleid van de bank als geheel. De site ver gelijkt verschillende Nederlandse spaarpakketten, zowel qua inter- netbankieren als voor bankieren via papier. Ondernemers hebben baat bij goede mentor We zich verder wil ontwikkelen in zijn werk kan baat hebben bij een goede mentor, meldt Manage ment Team. Uit onderzoek aan de vrije Universiteit is gebleken dat ondernemers hier baat bij heb ben. Ondernemers die een men tor hebben, zijn zelfverzekerder, maken meer winst en hun bedrij ven zijn innovatiever. Een mentor is iemand die wijze raad geeft en veel ervaring heeft. Op de bres voor 'conscious capitalism' Grote bedrijven zijn invloedrijk, maar vaak worden ze niet ver trouwd door het grote publiek. Volgens Indiër Sisodia is het tijd voor 'bewust kapitalisme' aldus de Indiase managementgoeroe in Management Team. Verschil met 'maatschappelijk verantwoord on dernemen' dat in Nederland wordt beleden, is dat het niet ex tern gedreven is maar uit het be drijf zelf voortkomt. AFM en Nibud waarschuwen voor flitskredieten Zowel Nibud als AFM waarschu wen voor flitskredieten. Voor de ze kredieten gelden sinds 1 juni stengere regels, maar sommige aanbieders houden zich hier niet aan. Flitskredieten zijn kortlopen de leningen waarvoor veel rente wordt gevraagd. Sommige aanbie ders vragen te veel rente en heb ben ook geen vergunning. De AFM en het Nibud roepen consu menten op alert te zijn. Economie van Nigeria gaat hard groeien Voor economische groei moet je de komende veertig jaar niet in Europa zijn, maar in Afrika en Azië. Dat meldt de econoom Willi am Buiter in het rapport Global Growth Generators. Economieën op deze continenten zullen komende jaren het hardst groeien. De eco nomie van Nigeria gaat het hardst. Het land heeft veel olie. Ook India, Irak, Vietnam en de Fi lippijnen groeien snel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 42