2 zeeland Aangeboden: huis in Zeeuws-Vlaanderen Cousteau achter orka-plan In België mag meer Andermans kind PZC De krant 6 weken voor 18 euro! Zeeuws-Vlaanderen zou veel meer Vlamingen kunnen trekken als de woningmarkt daar gericht op inspeelt, blijkt uit onderzoek. dinsdag 26 juli 2011 Vijftien jaar geleden op een warme zondagmid dag in augustus werd mijn oudste dochter ge boren. Twee jaar later op een mooie zaterdagmiddag in septem ber mijn jongste dochter. Ik was op gelucht dat ze gezond waren en kan me de eerste gedachten na hun- geboortes nog goed herinneren. De geboortes vormden het einde van de zorgeloosheid waar een twinti ger of dertiger zich zo heerlijk in kan wentelen, vaak zonder het zelf te beseffen. Alle oog-van-de-naald momenten met hen staan me dan ook nog haarscherp bij. Het moment waar op de oudste in staat bleek de stoel naar de rand van het terras te sjou wen om op die manier het hekje over te klauteren... met een sloot aan de andere kant. Het moment dat de auto met gierende banden stopte omdat ze opeens de straat opvloog. Mijn ondernemende doch ter van twee die opeens voor me stond met het scheermes van va der. Terwijl dat toch echt op een hoogte van meter 70 stond. De keer dat ze als i-jarige bijna dood werd gereden door een opgefokt brommerrijdertje. De keer dat ze geen adem meer kon krijgen of dat ze niet meer kon lopen. De keer dat ze een verkeerde afslag had ge nomen en de weg kwijt was. Een aaneenschakeling van wonderen waardoor ze nog steeds bij me zijn. Zodat we de geheugenschijf ook vol kunnen gooien met allerlei hila rische, ontroerende en intieme mo menten. Ik weet dat ik ze niet onder een stolpje kan zetten, dat het gevaar al tijd om de hoek loert In ons geval letterlijk want 100 meter van ons huis bevindt zich een dodemans- bocht. Risico's en ongelukken zijn niet uit te sluiten. Natuurrampen evenmin. Maar zouden we nou niets kunnen doen aan mensen die menen dat zij het recht hebben tientallen mensen te doden omdat zij als enige de waarheid kennen? En hoewel een psychiater vanoch tend zei dat de man niet gek was, ben ik benieuwd naar waar hij ont spoord is. Want dat dit ergens is ge beurd in zijn leven en zijn denken is zo helder als kristal. Anders neem je nooit andermans kind af. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON J PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162,4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80,4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland Merken en Diensten, Business-to-Business/ de Ondernemer, Zorg, Onderwijs, Onroerend Goed T: 0118-434070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.ni/lezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag:-08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 -12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229,4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 26,45 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 74,65 (acceptgiro €77,75) Jaar €285,25 (acceptgiro €288,35) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 71,95 per kwartaal (nai4) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 74,95 per kwartaal (nai4> ik neem een proefabonnement van 6 weken voor 18,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P6) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 9910 Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening GRENSOVERSCHRIJDEND WONEN door René Schrier V laamse woningzoeken den zijn een moeilijk te bereiken doelgroep voor Nederlandse wo ningbouwcorporaties. Belemmeringen om hen naar Zeeuws-Vlaanderen te trekken zijn op korte termijn lastig op te lossen. Toch zit er wel potentie in het experiment 'grensoverschrij dend wonen'. Dat schrijft de Stuurgroep Experi menten Volkshuisvesting (SEV) in een nota waarin de vraag naar wo ningen van Vlamingen en het aan bod in de grensstreek naast elkaar zijn gezet. De woningbouwcorpo raties Clavis, Woongoed Zeeuws-Vlaanderen, Woningstich ting Hulst, R&B Wonen uit Mid den-Zeeland en Stadlander uit West-Brabant hebben initiatief voor het onderzoek genomen. SEV ontdekte dat kandidaat-huur ders misschien niet de meest ge schikte doelgroep vormen. Welis- Suggesties In het SEV-rapport wordt gesugge reerd huurders het recht tot koop aan te bieden. Ook zou een regeling ontwikkeld kunnen worden voor zogenaamde kluswoningen. De regels voor het naar eigen smaak aanpassen van huurwonin gen kunnen versoepeld worden. Corporaties zouden een soort koopservice kunnen ontwikkelen en aanbieden, bijvoorbeeld door klanten te voorzien van alle beno digde informatie en te assisteren bij het kopen van een woning in Nederland (van Burger Service Nummer tot hypotheek). Ook kan het koopaanbod in Zeeuws-Vlaanderen gericht onder de aandacht van Vlamingen wor den gebracht via benadering van werkgevers en winkels waar Vlamin gen komen. Verder wordt de corporaties geadvi seerd deze strijd niet alleen aan te gaan, maar partners zoals gemeen ten op te zoeken. waar zijn er in een aantal Vlaamse regio's lange wachttijden voor een huurwoning, maar deze doelgroep zit sociaal gezien vooral aan de on derzijde van de maatschappij en is vaak erg gehecht aan nauwe fami liebanden. Dat maakt een verhui zing naar Nederland, met even tueel de daarmee gepaard gaande transportkosten, niet logisch. Wel zijn er twee andere doelgroe pen interessant voor het experi ment: Vlamingen die te veel ver dienen voor een huurwoning, maar te weinig voor een (sociale) koopwoning, en werkende Vlamin gen die op zoek zijn naar een koopwoning. De eerste groep valt in Vlaanderen tussen wal en schip. Wil je de mensen uit de tweede groep interesseren, dan moeten de Nederlandse woning bouwcorporaties afstappen van een rigide regelgeving en meer in spelen op de voorkeuren van Vla mingen. Voor een deel gebeurt dat al, legt William Dircken van woning bouwcorporatie Clavis in Terneu zen uit. Het is al jaren niet meer zo dat huurders hun huis in dezelf de staat moeten achterlaten, als waarin ze het betrokken. Dat kan voor enthousiaste klussers een pro bleem zijn. „Hoeft niet", zegt Dir cken. „Het is al tien jaar zo dat we vragen het huis in 'goede' 'staat achter te laten en dat hoeft niet per sé de oorspronkelijke staat te zijn. In overleg kan er veel, maar het is wel zinvol bij wijzigingen in of aan het huis, even contact met de verhuurder op te nemen." Hij voegt er aan toe dat momen teel bekeken wordt hoe Vlaamse woningzoekenden het beste bena derd kunnen worden. Daartoe worden gesprekken gevoerd met Vlaamse makelaars. „Misschien moeten we heel concreet adverte ren. We weten bijvoorbeeld dat er in de regio Gent een grote druk op de woningmarkt is en dat woning zoekenden daar lang moeten wach ten. De vraag is nu: hoe kun je die mensen het best bereiken?" Na zoeken in de Vlaamse en Nederlandse grensstreek kozen de Belgische Kimberley Poelman en haar man voor Zuiddorpe. foto Mark Neelemans door René Schrier De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie aa neeltje jans - De Ocean Futures Society van Jean-Michel Cousteau heeft zich vierkant opgesteld ach ter het plan van de Free Morgan Group om de orka Morgan via Neeltje Jans weer in vrijheid te stel len. In een brief aan de Free Morgan Group schrijft de zoon van de we reldberoemde duiker en filmer Jac ques Cousteau, dat alles in het werk moet worden gesteld om dè orka uit de betonnen bak te halen waarin ze zich in het Dolfinarium van Harderwijk bevindt. Na Neeltje Jans zou een volgende stap kunnen zijn een beschermde plek bij Noorwegen vlakbij de plaats waar eerder orka's zijn waar genomen. Cousteau wijst er op dat programma's die gericht zijn or ka's weer de vrijheid te geven, niet zonder gevaar zijn. Als voorbeeld noemt hij de ervaringen met de or ka Keiko, die in de film 'Free Wil ly' speelde. Keiko bleef na zijn vrij lating menselijk contact zoeken. Daar moet volgens Cousteau van worden geleerd. Hij vindt het on voorstelbaar dat Morgan naar Tene- rife wordt geëxporteerd, zoals het Dolfinarium in Harderwijk wil. Dat is een gevangenis, omschrijft de Fransman. „Duidelijk de beste optie is Morgan in vrijheid te stel len volgens een plan zoals de Free Morgan Group heeft opgesteld."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 2