mam mm PZC De aanslagen van vrijdag die zeker 93 levens hebben geëist waren gericht tegen de open maatschap pij van Noorwegen. De Noren kunnen nauwelijks bevatten waarom, maar zijn strijdlustig. Muziekwereld rouwt om Winehouse MAANDAG 25 juli 2011 - PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT - 253e jaargang nr. 176 - los nummer 1,60, zaterdag 2,40 WALCHEREN Centrale Borssele opener over veiligheid 2 Cadel Evans, op zijn 34e de oudste naoorlogse Tour-winnaar 29 Buiig zomerweer, 20° Een jongen zit bij talloze kaarsjes in het Noorse plaatsje Honefoss. Overal in Noorwegen werden gisteren de doden herdacht van de aanslagen. foto Britta Pedersen/ANP Onschuld ineens weg door onze correspondent Windy Kester OSLO - Land van de Nobelprijs voor de Vrede. Wereldwijd actief in vredesonderhandelingen. Rijk ste land ter wereld. Waar klassen verschillen amper bestaan, ieder een 'je' en 'jij' is, politici zonder lijfwacht over straat lopen en voor iedereen aanspreekbaar zijn. Waar de politie ongewapend is en detec tiepoortjes alleen op het vliegveld en bij de Amerikaanse ambassade staan. In het verleden kreeg Noorwegen kritiek van de Verenigde Staten vanwege een te naïeve houding ten opzichte van internationaal ter rorisme. Het land zou niet genoeg veiligheidsmaatregelen nemen. Af gelopen vrijdag bleek die open sa- LONDEN - De plotseling dood van Amy Winehouse heeft haar fami lie, fans en collega's geschokt. De soulzangeres, die slechts 27 jaar werd, is zaterdag dood aangetrof fen in haar woning in van Londen. Winehouse kampte al jaren met drank- en drugsverslavingen, maar het is onduidelijk of die haar uit- menleving inderdaad kwetsbaar te zijn. Anders Behring Breivik liet via zijn advocaat weten dat hij de Noorse maatschappij en de ma nier waarop deze wordt bestuurd, wilde treffen. De Noren begrijpen er niets van. „Hoe is het mogelijk dat we een persoon hebben gecreëerd, die hiertoe in staat is?", vragen ze zich af op internetfora. Noorwegen is in shock. Veel mensen spreken de vrees uit dat de gebeurtenissen van vrijdag het land zullen veran deren. „Vanaf nu zullen wij Noren iets meer over de schouder kijken. We zullen elkaar met minder vertrou wen en openheid tegemoet tre den", denkt de Noorse cultu- reel-antropoloog Thomas Hylland eindelijk fataal werden. De politie waarschuwde voor voorbarige con clusies en zei dat sectie moet uit wijzen wat de doodsoorzaak was. De uitkomst daarvan wordt niet eerder dan vandaag verwacht. pagina 19: De mooiste stem van de retrosoul Eriksen, die ook verbonden is aan de Vrije Universiteit Amsterdam. „Dit land is zijn argeloosheid kwijt." En dat is juist een ontwik keling die premier Stoltenberg wil voorkomen. „Niemand mag ons tot zwijgen bombarderen", was zijn reactie toen de omvang van de catastrofe begon door te drin gen. „Het antwoord op de aansla gen is meer democratie en meer openheid, anders heeft degene die hier achter staat gewonnen." Koning Harald sprak zaterdaga vond het volk toe in dezelfde soort bewoordingen. „Vrijheid is sterker dan angst", zei hij. „Ik houd vast aan het geloof in vrijheid en veilig heid te kunnen leven in eigen land." De koning lijkt daarmee de toon te hebben gezet. Het land is welis- mmmmy, Massamoordenaar mag geen podium krijgen op internet reageer op www.pzc.nl reacties: 482 Wereld kan zich niet wapenen tegen terreur waar gedompeld in collectieve rouw, maar de gemeenschapszin is gigantisch. In het hele land stroom den de kerken vol. Condoleancere gisters die overal worden uitge legd, worden massaal getekend. Profiel-foto's* op Facebook verande ren in logo's met 'I love Oslo' en overal komen mensen samen om met elkaar over de gebeurtenissen te praten. Slachtoffers zeggen dat de steun veel betekent. „Het is overweldi gend. Ik stel het zo op prijs. Het maakt duidelijk dat we niet mo gen opgeven", zegt de Noors-Indi sche Prableen Kaur, die op Utoya aan de dood ontsnapte. pagina 3: commentaar pagina 6 tot en met 9: achter gronden drama Noorwegen. Amy Winehouse Word ook abonnee! Zie bon op pagina 2 of bel 088-013 99 10 8 "7 1688 555530

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 1