EP: ban op landbouwgif 81 buitenland LAST MINUTES EUROPA Graf van Rudolf Hess geruimd Laatste landing VOORZORGSMAATREGEL Den Haag wil onderzoek, Brussel zit op lijn Frankrijk en Italië Levenslang voor Japanner die vermoorde lerares op balkon begroef KRAS.NL BOEK ONLINE of bel 0900-9697 cPm vrijdag 22 juli 2011 door onze correspondent Oene van der Wal BERLIJN - Een bruine vlek. Dat is wat rest van het graf van topnazi Rudolf Hess in het Duitse Wunsie- del. De grijze, marmeren grafsteen is weg. Woensdagochtend tussen 04.00 en 06.00 uur werd de laatste rustplaats van Hitiers 'plaatsver vanger' in stilte geruimd. Neona zi's verliezen daarmee één van hun belangrijkste pelgrimsoorden. „Een verheugende ontwikkeling", zegt burgemeester Karl-Willi Beek (CSU). „Extreemrechts heeft nu geen reden meer om in Wunsiedel te komen." Vooral de laatste jaren was de noord-Beierse stad het to neel van confrontaties tussen neo nazi's en tegendemonstranten. Ex treemrechts toog jaarlijks op Hess' sterfdag, 17 augustus, naar Wunsie del. Sinds een wetswijziging in 2005 waren de demonstraties verboden. Maar de neonazi's kwamen dank zij een juridisch truq'e terug. Niet Hess stond voortaan centraal bij hun 'herdenkingsmars', maar zoge naamd de extreemrechtse voor man Jürgen Rieger. Deze fanatieke Hess-vereerder, die jaren de de monstraties in Wunsiedel organi seerde, stierf in 2009. De gemeen te reageerde met de dagenlange af sluiting van de begraafplaats. Bur gers hielden herdenkingen voor joodse nazi-slachtoffers en de slachtoffers van extreemrechts ge weld. Hess, die zichzelf op 17 augustus 1987 in een Berlijnse Spandauge- vangenis op 93-jarige leeftijd van het leven beroofde, werd in 1988 bij zijn familie begraven met toe stemming van de evangelische kerk. Aanvankelijk kwamen zo'n honderd (neo)nazi's naar zijn graf. Maar in 2004 kwamen bijna 4000 Duitse en buitenlandse neonazi's opdagen. Voor extreemrechts is Hess een martelaar, omdat hij in 1941 eigen handig naar Groot-Brittannië vloog 'om vrede aan te bieden', een bewijs van de goede bedoelin1 gen van Hitier, menen neonazi's. Volgens Wolf Rüdiger heeft zijn vader ook geen zelfmoord ge pleegd maar is hij door de Britse geheime dienst vermoord. In oktober lopen de pachtrechten van de familie-Hess op het graf af. De kerk weigerde een nieuwe over eenkomst te sluiten. Hess' over blijfselen worden met instemming van de familie verbrand. De as wordt in open zee uitgestrooid. CAPE CANAVERAL - Het ruimteveer Atlantis tijdens de landing gisteren op ding gisterochtend was praktisch onzichtbaar voor publiek, omdat het nog Cape Canaveral. Het tijdperk van de spaceshuttles is voorbij. Atlantis heeft zeer donker was op het vliegveld om 6 uur plaatselijke tijd. Bij de vlucht in de laatste reis gemaakt van het NASA-program ma met de veren. De lan- de voorbije 13 dagen heeft de spaceshuttle voedsel, kleren en andere voor- Commissie wil verbod op imi- dacloprid en andere neonicotinoïden. Frankrijk en Italië hebben mid del al taboe verklaard voor be paalde gewassen. Drie producten in Nederland tot september niet te koop. BRUSSEL - Het landbouwgif imida- cloprid en andere neonicotinoïden moeten in heel Europa in de ban. Dat bepleit de commissie milieu, volksgezondheid en voedselveilig heid van het Europees Parlement. De ban geldt als voorzorgsmaatre gel tot onderzoek duidelijk maakt dat het gif veilig is voor bijenvol ken, milieu en volksgezondheid. Overal ter wereld waarschuwen onderzoekers voor de relatie tus sen het gebruik van het zenuwgif en massale sterfte onder bijen en andere insecten. Frankrijk en Italië hebben het middel al verboden voor bepaalde gewassen. Het gif wordt gebruikt om insec ten zoals engerlingen en emelten, larven van bepaalde kevers en van de langpootmug te doden. Het doodt volgens insectendeskundige Henk Vlug echter ook natuurlijke vijanden zoals de dolkwesp. Ook de bij heeft last van het gif Ande re wetenschappers zeggen dat er 'overduidelijke aanwijzingen' zijn dat de jaarlijkse sterfte van de bij envolken een gevolg is van gebruik van neonicotinoïden in land- en tuinbouw. Het middel heeft een verlammend effect op het zenuw gestel. Insecten zijn vaak binnen een of twee dagen dood. Honingbijen krijgen via nectar en stuifmeel van vergiftigde planten het gif binnen en brengen het naar hun korven. Hun larven heb ben zo last van een tragere ontwik keling. Dat maakt ze langer prooi voor de varroamijt (parasiet) en de Nozemaschimmel. Volgens onderzoeker dr. Blacquie- re doen imkers onvoldoende aan bestrijding van de varroamijt. Imi- dacloprid zou geen factor zijn. Me de op grond van die adviezen heeft het College voor de toelating van gewasbeschermingsmiddelen tot nu toe gezegd dat er onvoldoen de bewijs is voor het effect van neonicotinoïden. Den Haag twij felt daaraan. Staatssecretaris Bleker heeft daarom extra onderzoek ge last. Tuincentra is het tot septem ber verboden drie producten met imidacloprid te verkopen. TOKIO - Een rechtbank in Japan heeft gisteren de dader van de ge ruchtmakend badkuipmoord ver oordeeld tot een levenslange ge vangenisstraf De 32-jarige Tat'suya Ichihashi ver krachtte en vermoordde in 2007 een tien jaar jongere Britse lerares. Het slachtoffer werd naakt gevon den in een met zand gevulde bad kuip, op het balkon van het appar tement van de verdachte in Tokio. De ouders van het slachtoffer, Lindsay Ann Hawker, hoopten dat de moordenaar de doodstraf zou krijgen. In Japan wordt de dood straf alleen in bepaalde gevallen opgelegd aan seriemoordenaars. Na de moord sloeg Ichihashi op de vlucht en onderging hij plasti sche chirurgie. Eind 2009 werd hij toch nog gearresteerd na een tip van een burger. De dader schreef een boek over zijn leven als voort vluchtige. Hij bood de ouders van zijn slachtoffer de inkomsten uit de boekverkoop aan, maar die wil den daar niets van weten. Zonvakantie Four Views Oasis 8 t/m 22 dgn Funchal incl. ontbijt Vertrek: van 21/8/11 t/m 29/3/12 luxe 4-sterren hotel met uitzicht op zee en op ca. 300 m van het centrum van Canico de Baixo beschikt o.a. over 2 restaurants, een zoutwater zwembad met kinderbad en een poolbar Zie www.kras.nl/23721 waarom zou je meer betalen Zonvakantie The Riviera Resort****^£^W 8 t/m 22 dgn Meliieha incl. ontbijt Vertrek: van 10/8/11 t/m 22/10/11 modern 4-sterren hotel met uitzicht op de zuster- eilanden van Malta: Gozo en Comino beschikt o.a. over een restaurant, buitenzwembad met ligweide en een wellnesscentrum Zie www.kras.nl/73166 Zonvakantie Catalonia Consul*** 8 t/m 22 dgn Cala Bona incl. ontbijt en diner Vertrek: van 31/7/11 t/m 23/10/11 direct aan de promenade van Cala Bona en op ca. 50 m van het zandstrand beschikt o.a. over 2 buitenzwembaden, een zonne terras, jacuzzi's en een poolbar Voor de meest actuele p a naar KRAS.NL P i t MP" cl I e e osten en Cal 'te ten/onds vliegreis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 8