61 binnenland Op weg naar serieuze baan BUSVAKANTIES m Minder geld voor meer slachtoffers misdrijf VAKANTIEWERK Onderhandelen over salaris loont, maar gebeurt niet vaak 15-jarigen mogen tot later werken Man ziet eigen sieraden terug bij juwelier I RIJN MOEZEL BOEK ONLINE of bel 0900-9697 vrijdag 22 juli 2011 Vakantiewerkers aan de slag bij een aardbeienteler in Oisterwijk. foto Joris Buijs/PVE Vakantiewerk als eerste stap van een carrière. Een aantal jongeren maakt er juist daar om werk van. Maar onder handelen over het uurloon gebeurt nog steeds weinig. door Bart Cotink en Mare Brink Een horecabedrijf of winkel binnengaan zonder een va kantiewerker tegen te ko men, is dezer dagen haast onmogelijk. En wat te denken van het platteland waar jongens en meisjes telers helpen met het oog sten van aardbeien? Glazen ophalen of het plukken van fruit lijkt niet meteen een be langrijke stap voor een veelbelo vende loopbaan. Toch zijn veel jon geren steeds bewuster bezig om een vakantiebaan te vinden die past bij een gewenste carrière. „Ba nen in bijvoorbeeld een kantoor zijn steeds populairder omdat daar op korte of lange termijn carrière kan worden gemaakt. Jongeren ne men het vakantiewerk steeds se rieuzer", zegt Endre Davids, mar keting manager van uitzendbureau Unique. „Over het algemeen willen vakan tiewerkers vooral leuk vakantie werk doen. Dat kan uitdraaien op een baan in de horeca. Maar er zijn ook jongeren die bijvoorbeeld tijdelijk bij een bank aan de slag gaan omdat ze juist daar carrière willen maken", aldus woordvoer der Joost Ruempoll van uitzendbu reauketen Randstad. „Studenten van een hotelschool la ten zich graag plaatsen bij grote fes tivals of evenementen", zegt een woordvoerder van ASA Student, gespecialiseerd in bemiddeling van studenten naar bijbanen. Uit onderzoek van de FNV onder ruim 500 jongeren blijkt dat 64 procent van de jongeren deze zo mer een vakantiebaantje heeft. Het gemiddelde brutoloon van een 16-jarige vakantiewerker is 6,85 euro per uur. Het minimum loon van een 16-jarige is 3,17 bruto per uur. Een op de twintig vakantiekrach ten krijgt minder dan het loon waar ze recht op hebben. Een re den zou kunnen zijn dat slechts twee op de tien jongeren weet wel ke regels er van toepassing zijn op vakantiewerk. TVvee op de drie jongeren onder handelen niet over hun uurloon. Het lijkt de moeite waard om dat toch te doen. Want ruim 20 pro cent van de geënquêteerde werkge vers zegt bereid te zijn vakantie werkers meer loon te betalen. Ruim één op de tien werkgevers geeft toe de vakantiewerker niet op de hoogte te brengen van de rechten en plichten. Dat is voor de FNV een reden de vakantiekrachten een handje hel pen. De komende weken gaan me dewerkers op pad met een busje om jongeren te informeren over hun rechten. Er wordt taart uitge deeld aan bedrijven die hun tijde lijke krachten met respect behan delen. Er zijn genoeg voorbeelden, want de taarten gaan naar tiental len bedrijven. Wat 'doen' de vakantiewerkers met hun geld? Die vraag heeft uit zendbureau Unique onlangs ge steld aan ruim 1.400 vakantiekrach- DEN HAAG - Jongeren van 15 jaar mogen binnenkort in vakantïetijd tot later op de avond werken. Van af 1 augustus mogen 15-jarigen tot 21.00 uur aan de slag in hun vakan tiebaantje, terwijl ze nu nog vol gens de wet niet na 19.00 uur mo gen werken. Volgens de Arbeidsin spectie zijn jongeren tegenwoordig 'realistischer en mondiger'. Hier door worden ze beter in staat ge acht zelf te bepalen tot hoe laat ze kunnen werken. Uit onderzoek van de Arbeidsin spectie bleek gisteren nog dat veel overtredingen met vakaritiewer- kers in de horeca vorig jaar te ma ken hadden met 15-jarigen die na 19.00 uur werkten. Werkgevers gaan sowieso vaak slordig om met regels rondom vakantiebaantjes. ten. Bijna twee derde zegt het geld op een spaarrekening te zetten. Dat is ruim een verdubbeling ten opzicht van twee jaar geleden. Bij 18 procent gaat het geld direct op aan een vakantie. Het aanschaf fen van kleding, games en aanko pen voor zichzelf staat met 12 pro cent op de derde plaats. Unique heeft onderzocht waarom werkgevers dit jaar vakantiekrach ten willen inzetten. Ruim de helft zegt dat te doen om de lage bezet ting op te vangen zodat het werk 'gewoon' door kan gaan. Het inzet ten van 'flexibele krachten tegen vrij lage kosten' vindt 19 procent 'een pluspunt'. Volgens Raymond Puts, algemeen directeur van Unique, is er sinds vorig jaar een flinke toename te zien van de inhuur van vakantie krachten. „De meeste werkgevers bedenken gedurende de zomer dat ze vakantiewerkers willen inhu ren. Dus ik verwacht dat deze stij ging nog verder door zal zetten. Er zijn meer vakantiewerkers dan be schikbaar werk. Dit is een jaarlijks terugkerende trend.". DEN HAAG - Slachtoffers van ver krachting of mishandeling doen vaker dan voorheen een beroep op het Schadefonds Geweldsmisdrij ven. Vorig jaar kwamen daar bijna 9200 aanvragen binnen, zo'n tien procent meer dan in 2009. Daaren tegen daalde het uitgekeerde be drag van 13,4 miljoen naar 10,7 mil joen euro, blijkt uit het jaarverslag van het fonds. Slachtoffers met emotionele en li chamelijke schade kunnen naar het Schadefonds stappen wanneer de dader onbekend is of de schade niet wordt vergoed door bijvoor beeld de verzekering. Niet iedere aanvraag wordt automatisch geho noreerd. Vorig jaar daalde het aan tal toegekende uitkeringen met twintig procent naar ruim 4300. De belangrijkste reden hiervoor is dat meer mensen een aanvraag in dienen die niet binnen de criteria valt. „We zullen moeten werken aan meer betere informatieverstrek king", aldus directeur Nina Huy- gen. Daarnaast wordt ook kritisch gelet op 'medeschuld'. „Het letsel moet echt zijn opgelo pen buiten de schuld van het slachtoffer om", zegt Huygen. Vooral slachtoffers van diefstal met geweld en mishandeling die nen een aanvraag in. Verreweg het meeste geld wordt uitgekeerd als smartengeld aan slachtoffers. Het gaat dan vooral om relatief kleine bedragen van 550 euro tot 2750 eu ro. Zelden krijgt iemand het maxi male bedrag van 9100 euro. De meesten indieners van een ver zoek tot schadevergoeding van hen wonen in de provincies Noord-Holland, Zuid-Holland en Noord-Brabant, zo blijkt uit het jaarverslag. Vanaf januari 2012 kunnen nabe staanden ook smartengeld krijgen voor emotioneel leed. Voorheen kregen ze alleen een bijdrage aan bijvoorbeeld de begrafeniskosten. UTRECHT - Het moment waarop een man gisteren gestolen siera den wilde verkopen aan een juwe lier in Utrecht, was achteraf wel heel. slecht gekozen. In de winkel stond juist op dat moment de man bij wie de spullen waren ge stolen. Die herkende de aangebo den waar als zijn eigendom. Dat meldde de politie in Utrecht. Na een schermutseling in de zaak kon de politie de verdachte uitein delijk enkele straten verderop aan houden. De man had tijdens het handgemeen een mes gebruikt. De juwelier raakte lichtgewond. De eigenaar van de sieraden had gisterochtend aangifte gedaan van inbraak in zijn woning. Hem werd aangeraden op internet en in win kels in de buurt naspeuring te doen naar zijn gestolen spullen. Zo kwam hij bij de juwelierszaak terecht. Vertrek: 5 aug. t/nt 28 okt. 4-daagse stedenreis Duitsland veel data met vertrekgarantie! verblijf in een 4-sterren hotel {beoordeling 8.2) inclusief ontbijt ontdek alle highlights van deze bruisende stad zelf of kies voor onze voordelige excursies met Nederlandssprekende gids Zie www.kras.nl/39044 'li* Vertrek: 22 aug. en 5 sep. 5-daagse excursiereis Duitsland vertrek 22/8 10 in prijs verlaagd! 100% vertrekgarantie! ontdek in deze bekende streken o.a. de Lorelei en wijnstadjes als Cochem en Koblenz inclusief excursies en 4 x ontbijt en diner föÜÜ 1 Zie www.kras.nl/39229 kjf*!, LONDEN ggjj Vertrek: 16 sep. t/m 16 dec. 4-daagse stedenreis Engeland profiteer van het lage Britse Pond incl. overtocht Calais-Dover v.v.en verblijf o.b.v. logies en ontbijt boek uw excursies o.l.v. een officiële Ned.sprekende gids naar 0.9. Westminster Abbey of ga voordelig naar de Musical Thriller Zie www.kras.nl/39043 ELZAS EN VOGEZEN Vertrek: 20 aug. en 17 sep. 8-daagse excursiereis Frankrijk vertrek 17/9 20 in prijs verlaagd! deze mooie streken staan bekend om hun wijnen, leuke stadjes als Colmar en Straatsburg en routes j over bergpassen. Beleef het zelf! t g"~ incl. excursies, verblijf in een familiehotel en 7 x ontbijt en diner ■Mim.n-.uu, iiuLi.il LEIPZIG, DRESDEN SAKSEN Vertrek: 26 sep. en 17-24 okt. 5-daagse excursiereis Duitsland wegens succes extra ingekocht! profiteer nu van deze prijsknaller met verblijf in een 4-sterren hotel (beoordeling 7.8) naar o.a. de unieke natuur van het Ertsgebergte en Dresden incl. excursies en 4 x ontbijt en diner Zie www.kras.nl/39285 ROEMENIE Vertrek: 29 augustus 12-daagse rondreis Roemenië nü 40 in prijs verlaagd! 100% vertrekgarantie! langs alle hoogtepunten: o.a. het kasteel van Graaf Dracula, Boekarest, Transsylvanië en Sibiu incl. excursies, verblijf in hotels en 11 x ontbijt en diner Zie www.kras.nl/39020 Prijzen zijn per persoon tenzij anders vermeld. Prijzen zijn exclosief reserveringskosten eri Calamiteitènfonds.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 6