421 Ze nemen zo een loopje 'De natuurcampmg is favoriet bij de Zomergasten^ vrijdag 22 juli 2011 Zo dom als een ezel, een ezel stoot zich niet twee keer aan dezelfde steen en zo koppig als een ezel. Wie kent de spreekwoorden over ezels niet? Zomerverslaggeefster Maartje Geels ging stappen met een kudde ezels en testte of er een kern van waarheid zit in deze gezegden. door Maartje Geels foto's Ronald den Dekker Romeo, lopen, hup!", roept Bianca Plu- ne terwijl ze de ezel een ferme tik geeft. „)e moet ze meteen laten mer ken dat jij de baas bent", roept ze over haar schouder. „Anders nemen ze dè hele rit een loopje met je." De kudde Catalaanse ezels waarmee we op stap gaan bestaat uit Sanne, schuw maar gemoede lijk, Rafke, de stoïcijnse wandelaar, Romeo, de puberende mini-ezel, en tot slot Saartje, de gebo ren leider van het stel. „Ze hebben allemaal een eigen karakter, dat zul je tijdens de rit wel mer ken", lacht Bianca. „Bovendien kiest de ezel jou", zei ze al eerder, toen we eerder die morgen de dieren klaar maakten voor de tocht. In 2008 verhuisde Bianca met haar gezin naar Stroodorp in Noord-Beveland. „Ik wilde het wer ken met mensen combineren met mijn liefde voor het buitenleven. Zo is het Ezelhuis ont staan." Inmiddels krijgt Bianca hulp van Con stance Uijtdehaag. Samen verzorgen zij de ezels en begeleiden de tochten. Als de ezels keurig staan opgesteld kan het grote onderhoud beginnen: de dieren worden gebor steld en krijgen een tuigje om. Twee ezels heb ben vandaag een speciale functie binnen de groep. Rafke draagt uitgeputte wandelaars en Saartje krijgt een oude posttas, gevuld met ver snaperingen, op haar rug. Saartje zal tijdens de tocht ook de leidende ezel zijn: „We hebben haar speciaal getraind om voorop te lopen", zegt Contance trots. „Ezels zijn kuddedieren. Ze blij ven het liefst dicht bij elkaar in dezelfde opstel ling", legt Constance uit. Naast Bianca en Constance lopen Anna, Bian- ca's dochter, en twee van haar vrienden mee: Rink en Felix. Saartje, een flinke ezelin van vijfjaar oud, wordt mij toegewezen. Als we de pas inzetten wordt di rect duidelijk waar de bekende vergelijking 'zo koppig als een ezel' vandaan komt. Het eerste kwartier doen we tevergeefs pogingen om onze ezel in bedwang te houden. De dieren duwen ondertussen koppig met hun neus in de berm, op zoek naar gras en andere lekkernijen. „Duide lijk zijn", spoort Bianca ons nog een keer aan. Aanvankelijk ben ik nog een beetje terughou dend en Saartje lijkt dat feilloos aan te voelen. Stappen met de ezels en genieten van het uitzicht op het Veerse Meer. 'Lees eerdere afleveringen van Zomergasten op www.pzc.nl/zomer' Odi, Astrid, Neo en Eric Hartwich. PASPOORT Naam: Eric en Astrid Hartwich, samen met hun zoontjes Neo(6) en Odi(2). Woonplaats: Eindhoven. Gespot: camping Het Veerse Gat in Veere. door Karen Hagen De familie Hartwich zit 's ochtends vroeg al voor hun tent aan het ont bijt. Zoontje Odi propt net een boterham in zijn mond. Zijn grote broer Neo is al druk in de weer met het plukken van bramen. „Kijk, de ze is goed", wijst hij. Zijn ouders kijken la chend toe. „Op deze natuurcajmping hebben ze de ruimte om rond te rennen", zegt Eric. Astrid knikt en zegt: „Ze zijn hier eigenlijk gedwongen om vriendjes te maken. Als er al lerlei speeltoestellen zijn doen ze dat toch minder snel. Ze moeten het een beetje zelf uitvissen." Neo draait zich om en roept dat hij al één vriendje heeft. De familie vertrekt vandaag van de camping. Eric: „Dan gaan we naar Noordwijk in Noord-Holland." Ze hebben het erg naar hun zin gehad in Zee land. „We hebben familie in Vlissingen en Middelburg bezocht." Net als speelparadijs Bambini. Ze houden ook van fietsen. „We zijn naar Breezand gefietst en Veere. Met de fiets kom je echt overal. Over leuke paadjes, dat vinden we het fijnst." De Zeeuwse kust is ook favoriet. „Normaal zitten we niet vaak

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 68