Zeeland PZC12; Zandstort Schelphoek mag van start Mobiele teams bewaken uitgaansroute Alleen naar bed SCHOUWEN-DUIVELAND 22 en 23 24 Mondragon herleeft in Zierikzee almanak Molenaarswagens van stal voor jaarlijkse Boerenlandrit Vrijdag 22 juli 2011 Lezersjury oordeelt over verzamelaar kinderporno Tip? schouwen-duiveland@pzc.nl ZEEMILIEU Mosselkwekers, kreeftenvissers en pierenstekers gecompenseerd door Ton van den Nouweiand SEROOSKERKE - Rijkswaterstaat kan vrijwel zeker in augustus be ginnen met het storten van 100.000 kubieke meter zand in de Schelphoek bij Serooskerke. De provincie heeft vergunning ver leend voor deze proef met het be strijden van zandhonger in de Oos- terschelde. De provincie gaf deze week groen licht voor de zandsuppletie. „Er is nu alleen nog vergunning nodig in het kader van de Waterwet. Die komt waarschijnlijk volgende week. Rijkswaterstaat kan in dat geval in augustus beginnen," zegt een woordvoerder van de provin cie. Bij het verstrekken van de natuur vergunning door de provincie is re kening gehouden met de bezwa ren van mosselkwekers, kreeften vissers en aasspitters in de Schelp hoek. De vissers zijn bang dat hun visgronden worden afgedekt door een dikke laag zand, dat in de proef weg dient te spoelen. Voor d"e aasspitters is een deel van het strand door de nieuwe zandlaag onbruikbaar geworden. Zij hebben een naburig stuk strand aangewe zen gekregen. De kreeftenvissers in het gebied krijgen tijdelijk een ander stuk water voor het uitzet ten van hun fuiken. „In de metingen die Rijkswater staat voor de proef doet, worden nu ook de mosselpercelen betrok ken", legt de provinciewoordvoer der uit. „Om schadeclaims te voor komen, kijkt Rijkswaterstaat regel matig of er sediment op de mossel percelen komt." Zandhonger is een onbedoeld ef fect van de Oosterscheldekering. Omdat de stroomsnelheid van de rivier sinds diens komst is afgeno men wordt er bij afgaand water wel zand weggetrokken, terwijl de zee dat bij opkomend water niet aanvult. Daardoor verdwijnen steeds meer schorren en slikken onder water. Om te kijken hoe dit proces werkt, legt Rijkswaterstaat twee kunstmatige zandplaten aan in de Schelphoek. De ene loopt vlak af, de andere in terrassen. De komende drie jaar wordt bestu deerd hoe de platen door de golf slag afkalven. De platen worden een meter hoog en driehonderd meter breed. Ze steken 150 tot 200 meter het water in. De mosselkwekers zijn ervan overtuigd dat een flink deel van die enorme hoeveelheid zand op hun percelen terecht komt. ZIERIKZEE - Oude tijden herleven aan de Oude Haven in Zierikzee. Een vrolijk licht straalt vanuit de ramen van Mondragon, het theater lonkt naar het voorbij lopende pu bliek. 'Kom binnen, geniet en drink een glas'. Maar het is slechts schone schijn; een fraaie manier om de vervallen voorgevel en de stei gers die er tegenaan staan te maskeren. Het verpauperde theater is al jaren een doorn in het oog van menig Zierikzeeënaar. Eigenaar woningbouwvereniging Zeeuwland wilde dat leed wat verzachten. Tegelijkertijd verhoogt het doek de veiligheid van voorbijgangers. Zeeuwland gaat deze locatie herontwikkelen waarbij het de bedoeling is de huidige gevel te bewaren. Wanneer begonnen wordt met de bouw is nog niet duidelijk. Tot die tijd kan de voorbijganger even teruggaan in de tijd, toen theater Mondragon nog een begrip was op Schouwen-Duiveland. foto Ronald den Dekker door Melita Lanting RENESSE - Twee mobiele beveili gingsteams zijn sinds afgelopen nacht actief op de belangrijkste routes tussen het dorp Renesse en recreatiebedrijven. De teams rij den rond met een auto om de rust te bewaken, opstootjes te sussen en vandalisme te voorkomen. De teams kunnen ook ingezet worden op campings als dat nodig is. Het mobiele team is een uitbreiding van de bestaande beveiliging. Naast politie- en cameratoezicht is in het centrum van Renesse ook een 'susteam' actief en wordt het strand bewaakt. De wens om de routes tussen de recreatiebedrijven en de uitgaans gelegenheden te beveiligen leeft al langer en past in het convenant Tip? redactie@pzc.nl veilig uitgaan dat gemeente en on dernemers gesloten hebben. De extra teams worden betaald door een groep ondernemers en de gemeente Schouwen-Duive land. De teams zijn de rest van het seizoen tussen 22.00 en 5.00 uur actief op de Hoogenboomlaan, Jan van Renesseweg, Hogezoom en de route naar Duin en Strand in Scha- rendijke. Tijdens de Visserijdagen in Bruinisse wil het nog wel eens laat worden. Zij brengt de laatste uren met vriendin nen door en vindt dat het tijd wordt voor de nachtrust. Ze wil haar man nog laten genieten van het feest. Daarom gaat ze alleen naar huis. Om de kinderen niet te storen doet ze heel zachtjes de voordeur open, kleedt zich in het donker uit en schuift stilletjes in het grote bed. Ze doet het lampje aan en leest nog wat. Na een halfuur besluit ze via een sms-je haar man te laten weten waar ze is. Als ze op verzenden drukt, hoort ze tot haar grote verba zing een signaal op het nachtkastje van haar man. Die bleek nog eerder thuis gekomen dan zij en al die tijd naast haar te hebben gelegen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 61