41 binnenland Nederland speelde het hard, volgens TO0S 'Chemie-Pack legde sluier' Parlement heeft weinig invloed op miljardenspel rond Griekenland EUROCRISIS De hele dag werd er verwoed vergaderd in Brussel om tot een akkoord te komen over steun aan Griekenland. Dat lukte uiteindelijk, maar de vraag blijft of het genoeg is. 'We zullen deze crisis temmen, maar dat gebeurt niet in een dag' vrijdag 22 juli 2011 dan Kees de Jagerminister van Financiën Het Europese noodfonds krijgt nieuwe, belangrijker rol. Barroso spreekt van een zweer ambitieus pakket dat vertrouwen in euro herstelt. Minister De Jager van Financi ën twijfelt eraan of er nu echt rust komt. door Hans Gertsen BRUSSEL - Premier Rutte zei giste ren na de Europese top dat Neder land gisteren 'stevig onderhan deld' heeft over een aantal punten rond het steunpakket voor Grie kenland. Nederland stelde zich tot het laatste moment zeer hard op. „Ik zit hier niet voor de gezellig heid", zo verklaarde de Nderland- se minister-president. Het pakket heeft een waarde van 109 miljard euro. Daarnaast krijgt het Europese noodfonds van 750 miljard een nieuwe, veel belangrij kere rol. Het kan in de toekomst soepeler en eerder worden ingezet om te voorkomen dat nog meer eurolanden in de problemen ko men. José Manuel Barroso, de voorzitter van de Europese Commissie sprak gisteravond van 'een zeer ambiti eus pakket maatregelen dat het ver trouwen in de euro zal herstellen'. De top werd gehouden in een po ging de al weken durende onrust op de financiële markten te bezwe ren. Na Griekenland, Ierland en Portugal belandde ook Italië on langs in de vuurlinie van speculan ten. De leiders van de eurolanden hopen dat aan die onrust met dit pakket maatregelen nu een einde komt. Het noodfonds kan straks obliga ties opkopen van zwakke eurolan den en de looptijd van bestaande leningen verlengen. De rente die door Frits Bloemendaal DEN HAAG - En wéér zaten de Ka merleden gisterochtend bij elkaar om met minister van Financiën Jan Kees de Jager over de eurocri sis te praten. Een maand geleden nog hadden ze ferm scherpe krijt lijnen getrokken waarbinnen het kabinet in de Brusselse onderhan delingen mocht opereren. Sinds dien was weinig veranderd, behal ve dat er gisterochtend sprake was van een akkoord tussen Duitsland en Frankrijk waarvan hoogstens de contouren bekend waren. Althans, voor de Kamer. Minister De Jager wist ongetwijfeld meer. Want, zo zei hij in de Kamer, Ne derland (premier Rutte en hij) wa ren de avond en nacht ervóór van uur tot uur door Duitsland op de hoogte gebracht. Maar om speculaties op de finan ciële markten te voorkomen en omwille van de breekbaarheid van het conceptakkoord kon hij niet te veel vertellen. Dat tekent gelijk de positie van Ne derland in deze crisis: op zijn best zijn we een bijwagen van het gro te Duitsland. Wat heeft het parle ment dan eigenlijk in de melk te brokkelen in deze crisis, waarin honderden miljarden belasting geld van Europese burgers op het spel staan? Weinig, erkent Ronald Plasterk, financieel woordvoerder van de Partij van de Arbeid. „Allereerst is de Griekse schulden crisis door de financiële markten op gang gebracht. Daar loop je als regeringen achteraan. Vervolgens ben je als Nederland maar één van de zeventien landen in de eurozo ne. En daarin nemen Duitsland en Frankrijk een centrale positie in, waarbij Duitsland de steun van Ne derland nodig heeft. Als Neder lands parlement heb je weinig in vloed, en als partij binnen dat par lement helemaal weinig." Maar dat is geen reden om de za ken dan maar op zijn beloop te la ten, vindt Plasterk. „Daar is het on derwerp te belangrijk voor." Bovendien is zijn invloed mis schien klein, maar niet verwaar loosbaar, vindt hij. Zeker niet nu de Christenunie zich tegen extra steun aan Griekenland heeft ge keerd en het kabinet niet zonder de steun van de Partij van de Ar beid kan. Minister De Jager moet het fonds voor leningen in reke ning brengt, gaat omlaag. Dat is niet alleen in het voordeel van Griekenland dat minder geld kwijt is aan aflossingen, maar ook van landen als Ierland en Portugal die ook al steun van het noodfonds ontvangen. Of met het akkoord nu een defini tief einde komt aan de onrust op de financiële markten is de vraag. Minister De Jager van Financiën twijfelde daar voorafgaand aan de top blijkbaar ook aan. „We zullen deze crisis weten te temmen, maar dat gebeurt niet in een dag", zo zei hij na overleg met de Tweede Ka mer over het steunpakket. Een meerderheid van de Kamer stemt onder strenge voorwaarden in met het nieuwe steunpakket voor Grie kenland. PAUL KUSTERS TOOS EN HENK. ZIJN OP VAKANTIE trek. je ftaopak maar op Toos, c>e serie saat sewooki taOOR TOOS EN HENK.NL. dus rekening houden met zijn standpunten om op een Kamer meerderheid te kunnen rekenen. De Jager benadrukte dat ook tij dens het debat. „Ik moet werken met een meerderheid van CDA, WD en PvdA", zei hij, waarbij hij GroenLinks en D66 (die hem ook steunen maar getalsmatig niet no dig zijn) even op hun plaats zette. Door gebrek aan nieuwe informa tie kon de Kamer gisteren niet veel meer dan steun uitspreken voor de inzet van de regering en de randvoorwaarden van vier weken geleden herhalen (WD, D66, CDA, PvdA en GroenLinks), of op nieuw 'njet' zeggen (PW, CU en SP). Minister De Jager kon dus ook niet garanderen dat dat resultaat helemaal binnen de krijtlijnen van het parlement valt. Hij nam de steun voor zijn inzet dankbaar in ontvangst. Ook hij weet dat hij uit eindelijk maar beperkte invloed heeft op het eindresultaat. Hoe zwaar de Kamer daaraan tilt, moet blijken in een nieuw debat, na afloop van de Europese top. Maar de kans dat het Nederlandse parlement het resultaat afwijst, lijkt verwaarloosbaar. Premier Papandreou (L), voorzitter van de Europese Raad Van Rompuy (M) feliciteren elkaar. BREDA/MOERDIJK - De leiding van Chemie-Pack in Moerdijk lijkt na de verwoestende brand op 5 janua ri te hebben geprobeerd te voorko men dat er over de oorzaak zou worden gesproken. De rechtbank in Breda noemde dit gisteren echter onvoldoende om directeur Gerard Spiering en de productieleider en milieucoördina tor aansprakelijk te houden voor de brand. Zij hoeven niet terug naar de cel. Dat bepaalde de recht bank in hoger beroep dat het Openbaar Ministerie aanspande te gen de beslissing van de rech-, ter-commissaris. Die oordeelde dat hun aanhouding op 3 juli onrecht matig was. De mannen werden op zondag 3 juli voor de tweede keer aangehouden juist op het moment dat ze hun politiecel mochten ver laten. Justitie verzwaarde de be schuldiging op dat moment tot zo danig 'roekeloos handelen', dat sprake kon zijn van opzettelijke brandstichting. Een dag later moes ten ze worden vrijgelaten nadat de verdediging de aanhouding had aangevochten. Volgens de recht bank kwam de mogelijke poging van de leiding de oorzaak te ver zwijgen naar voren uit een pro- ces-verbaal dat het Openbaar Mi nisterie in het hoger beroep pre senteerde. Advocaat Ronald Drenth van de verdachten noem de dit gisteren 'een veronderstel ling'. „Chemie-Pack heeft tegen zijn werknemers gezegd terughou dend te zijn met uitlatingen over de oorzaak, omdat er in het begin veel verhalen rondgaan die snel als feiten worden beschouwd. Pas la ter kreeg het verhaal meer funda ment en is het door de politie als feit gepresenteerd." De rechter bevestigde gisteren nog maals dat de conclusie gerechtvaar digd is dat de brand ontstond toen een werknemer in de buurt van brandbare stoffen met een gasbran der poogde een membraanpomp te ontdooien. De verklaring veran dert niets aan het oordeel dat de aanhoudingen wegens roekeloos gedrag onrechtmatig waren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 4