221 zeeland Bedreiging Leren zeilen in een Optimistje Onderzoek naar sterfte visdiefjes in Zeebrugge Kerkvrijwilligers tonen 'Kunst uit eigen Kring' Culturele kerkdienst in Sint Baafs Expositie ten goede aan onderhoud kerk Eigentijdse ansichten van betekoppenstad ZEILKAMP Zeilclub Vremdijck houdt al meer dan 25 jaar zeilkampen. Zeeuws-Vlamingen en campinggasten leren vanaf hun zevende hoe ze de wind in de zeilen moeten krijgen. Schilderijen in de Twaalf Apostelen almanak Alleen naar bed vrijdag 22 juli 2011 OOSTBURC In de RK Eligiuskerk en de Protes tantse kerk in Oostburg exposeren twaalf kerkvrijwilligers van uiteen lopende leeftijd en achtergrond zo'n vijftig eigengemaakte werken, waaronder aquarellen, schilde rijen, pastels en glas in lood. De kerkgangers exposeren onder de noemer Kunst uit eigen Kring. De kunstwerken zijn tot en met Open Monumentendag (10 septem ber) elke woensdag te bezichtigen van 10.30 uur tot 16.00 uur. AARDENBURG In de Sint Baafskerk wordt zondag vanaf 10 uur een culturele kerk dienst gehouden. Dominee Leuny de Kam van de Doopsgezinde Ge meente is één van de voorgangers. Filosoof Hein Stufkens van het Cad- zandse bezinningscentrum La Cor- delle, schrijver van diverse spiritue le boeken en gedichten, houdt een lezing. Het Vlaamse koor Schola Gregoriana Dominicana zingt gre goriaanse en andere gezangen. CADZAND In de dorpskerk van Cadzand is van 3 tot en met 31 augustus werk van de Vlaamse kunstenaar Hans Huyghebaert te zien. De PKN-kerk is een geliefd model voor Huyghe baert als hij vanaf zijn vakantie camping (De Wielewaal) wérkt. Een deel van de opbrengst van de tentoonstelling is voor onderhoud van de kerk en/of restauratie van het orgel. De kerk is dagelijks open van 14 tot 17 uur. SAS VAN GENT De laatste jaren waren nog nauwe lijks ansichtkaarten van Sas van Gent te krijgen. Er was wel vraag naar; van verzamelaars en toeris ten, aangezien de camperplaats een groot succes is. Het Sasse reclame bureau Recht door Zee heeft nu een serie van vier ansichtkaarten uitgebracht met kiekjes van het Ka naal, de pomp, Sas 'by night' en 't kerkje aan de Oostkade. De kaar ten zijn verkrijgbaar bij W&F Ho meshop en Alinda's Spirit in Sas. Runderen vreten het riet aan de waterkant, waar door oevers in snel tempo afkalven. Boten moe ten ver van de kant blijven om niet vast te varen. door René Hoonhorst Thuis hebben ze ook een zeilboot, een Vaurien. En daar heeft Indy wel mee gevaren. Maar de 9-jarige Terneuzënse heeft de afgelopen da gen van de instructeurs van Zeil club Vremdijck toch nog een hoop geleerd. „In een Optimist mag je helemaal alleen zeilen, daar leer je natuurlijk het meest van. En ik heb ook heel veel theorie geleerd." Theorie die direct in de praktijk wordt gebracht, want Indy klauter de net uit het water. Ze oefende, net als de bijna vijftig andere piep jonge zeilleerlingen, hoe ze de boot weer in moet komen als ze onverhoopt eens omslaat met haar boot. „Niet aan die kant Pepijn, dan val je weer het water in", roept een instructrice. Net te laat, Pepijn kukelt weer terug in de ha ven. Lachend komt hij weer bo ven, zwemt naar de andere kant en klimt alsnog de boot in. Wedstrijdsecretaris Fred Vergauwe kijkt vertederd en trots toe naar de verrichtingen van de juniorzeilers. „De Braakmankreek is de kweek vijver voor de Zeeuws-Vlaamse zei lers. In de haven van Breskens is het te druk en je kunt moeilijk di rect de zee op gaan." Zelfs op de Otheense Kreek is er niet genoeg ruimte, vult vereni gingssecretaris Steven Clemmens aan. „De Braakmankreek is het eni ge water in de regio dat geschikt is om te leren zeilen in een Optimist- je of, op iets latere leeftijd, in een Splash, terwijl ook volwassen zei lers nog lekker kunnen laveren in een Spanker of een andere boot." De twee Vlaamse bestuurders, woonachtig in Assenede en Brug ge, kwamen juist voor 'de prachti ge plas', die de Braakmankreek is naar zeilvereniging Vremdijck. „Bij ons heb je alleen wat van die snel- wegplasjes._Leuk om te roeien, maar niks om te zeilen." De Braak mankreek biedt niet alleen vol doende ruim sop, maar ligt boven dien nog midden in een 'echt prachtig natuurgebied', vindt Clemmens. Evenals Freddy Vergauwe is Clem mens bang dat het eldorado van de Zeeuws-Vlaamse zeiler snel een kopje kleiner wordt gemaakt. De noordkant van de Braakmankreek verliest tientallen meters als rijks weg N61 wordt aangepast. De kreek wordt bovendien snel kleiner door afkalven de oevers, zowel op het re creatie-eiland als langs grote dejen van het natuurgebied. Voor be schoeiingen is al jaren weinig aan dacht. Maar runderen zijn nog een grotere bedreiging, weten Freddy en Steven. De grote grazers heb ben een voorkeur voor het riet aan de waterkant. Met het verdwijnen van de rietkragen vallen delen van de walkant pardoes het water in. Beide secretarissen wijzen op de gele waarschuwingspalen die op veel plekken middenin de kreek staan. „Je moet niet tussen zo'n paal en de oever varen, want je loopt gegarandeerd vast. Zelfs met een Optimist al vaak." Zo ver mag het niet komen, want de jeugd moet toch kunnen leren zeilen, stellen beide Belgen. sluis - Van zaterdag 6 augustus tot en met zaterdag 11 september zijn in de Sluise Galerie de Twaalf Apostelen schilderijen van Gerda Muizebelt en Gabriel van dijk te zien. De galerie is van zondag tot en met woensdag van 11 tot 17 uur open. De vernissage is zaterdag 6 augustus vanaf 18.30 uur voor ie dereen gratis toegankelijk. door Wout Bareman Tip? redactie@pzc.nl Tijdens de Visserijdagen in Bruinisse wil het nog wel eens laat worden. Zij brengt de laatste uren met vriendin nen door en vindt dat het tijd wordt voor de nachtrust. Ze wil haar man nog laten genieten van het feest. Daarom gaat ze alleen naar huis. Om de kinderen niet te storen doet ze heel zachtjes de voordeur open, kleedt zich in het donker uit en schuift stilletjes in het grote bed. Ze doet het lampje aan en leest nog wat. Na een half uur besluit ze via een sms-je haar man te laten weten waar zeis. Als ze op'verzenden drukt, hoort ze tot haar grote verba zing een signaal op het nachtkastje van haar man. Die bleek nog eerder thuis gekomen dan zij en al die tijd naast haar te hebben gelegen. zeebrugge - Vogeldeskundigen zijn een onderzoek begonnen naar de plotselinge sterfte onder de ko lonie visdiefjes op het Sternenei land bij de oostelijke havendam in Zeebrugge. Eerder deze week werden op de kunstmatig aangelegde broed plaats verschillende dode en ver lamde vogels aangetroffen. Vol gens ornithologen, die de vogels aan een eerste onderzoekje onder wierpen, ging het om duidelijke symptomen van de blauwwierziek- te of botulisme. Een aantal van de verlamde vogels is overgebracht Twee jonge zeilertjes laten zien dat ze na een paar dagen al een aardig stukje wegzeilen in hun met kleurige zeilen getooide Optimistjes. www.pzc.nl naar het Vlaamse vogelopvangcen trum in Oostende om er te herstel len. De kadavers van de dode vo gels zijn meegenomen door weten schappers van de Universiteit Gent, die ze nader zullen onder zoeken. Ook medewerkers van het Instituut voor Natuur- en Boson- derzoek houden de situatie nauw lettend in het oog. Gevreesd wordt namelijk dat botulisme ook de rest van de kolonie heeft aangetast. Het Sterneneiland werd een klei ne tien jaar geleden aangelegd. Het is inmiddels 14 hectare groot en herbergt de grootste Europese ko lonie visdiefjes, grote sternen en dwergsternen. MEEST CELEZEN 1Zeeuws-Vlaanderen is jarig, 2. Hinder van vrachtwagens, 3. Verpleegzorg Stelle niet op orde. WEBLOG Redacteuren van de PZC houden een weblog bij over kunst, sport en ande re zaken. Zie: www.pzc.nl/blogs STUUR UW TIPS NAAR redtern@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 42