—15 toekomst van Morgan 31 zeeland regen Meer puzzelen? Ga naar jMM|£É|§iV& Q www.lekkerpuzzelen.nl Strijd om Morgan commentaar Free Morgan ADRZ biedt maken van pretecho aan Controle op naleving 'groene wetten' Zeeland Werkloosheid in Zeeland gedaald vrijdag 22 juli 2011 meter diep en 2 tot 3 hectare is de afgesloten haven op Neeltje Jans waar orka Morgan in terecht kan. „Morgan leeft nu als een goudvis in een borrelglaasje, een bak die veel te klein voor haar is." Bert van der Hoef, directeur van Deltapark Neeltje Jans S VS»* Lara Pozzato mBÊÊL^i I het de bedoeling van de Free Morgan Group is om de orka na een gewenningsperiode en een training weer terug te zetten in de zee voor Noorwegen waar ze vandaan komt. De trai ning is nodig om het dier zo ver te krijgen dat ze weer voor zichzelf kan zorgen. Gisteren waren Lara Pozzato en Ingrid Visser, vertegenwoordigers van de Free Morgan Group, op Neeltje Jans aanwezig om te kijken waar de orka terecht zou komen, mochten het ministerie en de rechter besluiten dat Morgan inderdaad naar Zeeland kan komen. Ze waren enthousiast en zien het verblijf in de Delta Ex po Haven als een prima voorbereiding op de definitieve vrijlating van de orka. Hoe lang Morgan dan op Neeltje Jans verblijft is volgens Lara niet te zeggen. Dat hangt van de vorderin gen tijdens de training en hoe snel ze zelf weer op vis kan jagen. Het is absoluut niet de bedoeling van Morgan een attractie te maken, voegt Van der Hoef er aan toe. Ze gaat geen sprongen maken op com- De Free Morgan Group bestaat uit wetenschappers, biologen, on derzoekers en andere specialisten op het gebied van orka's. Op internet zijn ze te vinden op www.freemorgan.nl Hun vrijlatingsplan, met het ver blijf op Neeltje Jans, staat op www.freemorgan.nl/ Plan_Morgan_NL.pdf De Orka Coalitie is een andere groep die het opneemt voor Mor gan. Beide groepen werken samen, maar hebben elke een andere wij ze van aanpak. De Orka Coalitie is naar de rechter gestapt. (www.orkacoalitie.nl) Het Dolfinarium Harderwijk heeft op haar beurt een aantal specialis ten ingeschakeld om aan te tonen dat de orka wel degelijk naar Tene- rife kan. Hun rapport is hier te vin den: http://www.dolfinarium.nl/nl/ dolfijn/informatie/morgan.html foto Free Morgan Group mando of andere kunstjes. Het verblijf op Neel tje Jans is er puur op gericht om Morgan voor te bereiden op haar vrijlating. Wel kunnen de bezoekers van het Deltapark langs de haven lo pen om Morgan te bekijken. Ook zal uitleg wor den gegeven door de verzorgers van het dier of mensen van de Free Morgan Group over het programma dat met het dier wordt afgewerkt. Want het is nadrukkelijk de bedoeling van Van der Hoef en de Free Morgan Group om aan het tijdelijk verblijf van Morgan op Neeltje Jans een educatief karakter te verbinden. Zo wordt er bijvoorbeeld aan gedacht om Jacques-Yves Cousteau uit te nodigen voor enkele lezingen op Neeltje Jans. Lara Pozzato is niet erg te spreken over het han delen van het Dolfinarium in Harderwijk: „Ze wilden op geen enkele manier informatie met ons delen. Ze zijn duidelijk uit op een deal met Loro Parque. Het is niet ongebruikelijk dat der gelijke parken dieren met elkaar uitwisselen. En in Loro Parque hebben ze al enkele jonge or ka's van dezelfde moeder en vader, die willen met Morgan nieuw bloed binnenhalen en een kweekprogramma opzetten." Lara heeft geen goed woord over voor het Dol finarium. Dat weigerde bijvoorbeeld informa tie te delen over de gezondheid van de orka en over de staat waarin ze. zich bevond. De Twee de Kamer moest er op initiatief van de Partij voor de Dieren aan te pas komen om het Dólfi- narium te dwingen de informatie beschikbaar te stellen. Volgens Lara kan het niet anders dan dat het Dolfinarium beter wordt van de verhui zing van Morgan naar Tenerife. Van der Hoef geeft toe dat Morgan ongetwij feld ook voor Deltapark Neeltje Jans een pu bliekstrekker is: „Maar we betalen dan ook het onderhoud en faciliteren de Free Morgan Group en de begeleiders van de orka. Ze is er ook zeker van dat Morgan voortijdig aan haar eind komt. Dat is namelijk de praktijk met or ka's in gevangenschap. Meestal worden dergelij ke dieren niet ouder dan een jaar of 15. Terugkeer van Morgan naar de natuur is geen reële optie. Dat consta teert een groep weten schappers, die in opdracht van het Dolfinarium Harderwijk een rapport heeft opgesteld. On zin, constateren wetenschap pers die op verzoek van de Free Morgan Group een onderzoek instelden. Zij zien mogelijkhe den om de orka terug te breng en naar haar leefgebied. Zoals wel vaker het geval is als het om het welzijn van dieren gaat, lopen de emoties hoog op. Van een afstand bezien is het onbegrijpelijk dat zoveel weten schappers en geïnteresseerden zich verdiepen in het lot van de ze ene orka. Binnenkort zal ook de rechter zich nog over het lot van Morgan moeten buigen. On dertussen handelt Bert van der Hoef, directeur van Neeltje Jans, slim. Hij biedt de Delta Ex po Haven aan als tijdelijk ver blijf. Morgan heeft daar in ieder geval de ruimte en Neeltje Jans zou de beschikking krijgen over een publiekstrekker van formaat. Letterlijk en figuurlijk. aWWWfeMfeWY.Iltf-WMMM VLISSINGEN - Aanstaande ouders kunnen in echocentrum Middel tje, onderdeel van het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis (ADRZ) in Vlissingen, een pretecho laten ma ken. Dat kost tussen de 25 en 105 euro. Ouders kunnen zonder verwijzing van een arts of een verloskundige een pretecho van hun kind laten maken. Dat kan in 2D (zwart/wit), 3D driedimensionaal in kleuren plaatjes en 4D-echografie. Dat laastste wordt ook wel 'live 3D' ge noemd. 4D-beelden zijn bewegen de 3D-beelden in kleur. De echo kan het beste gemaakt worden tussen de 17 en 25 weken. weer geweldig. Soms denken we: volgende keer proberen we de 50 kilometer." Mentaal heeft ze het wel lastig. „Een vriend ligt op ster ven. En dan is het heel dubbel om de Vierdaagse te lopen. Daar heb ik het moeilijk mee. Maar ik loop hem uit. Voor hem." Marjolein van Deurzen uit Terneu- zen heeft het op een andere ma nier zwaar. Soms heeft ze tranen in de ogen van de pijn. „Als ik haar even geen duwtje in de rug kan ge ven, doet het publiek dat", zegt va der Theo trots. „Dan komen wild vreemden aanmoedigen. Dat is de Vierdaagse ten voeten uit. Maar als er geen gekke dingen gebeuren, dan gaan we het halen." Vandaag: de laatste dag, de dag van Cuijk. www.pzc.nl UIT Avondje uit? Kijk op onze website en vindt in de agenda's alles over films, exposities, theater en andere uitjes. www.pzc.nl/uit Z2-joumaal Zeeland in twee minuten, het video journaal van de PZC is tweemaal daags te zien om 12.00 en 20.00 uur. Kijk voor meer journaals op z2.nl STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw zomerfoto in ons album Zomer2011 op www.pzc.nl/foto MIDDELBURG - De provincie Zee land controleert in augustus en september extra streng op het ver storen van natuurgebieden, met name in de Voordelta. Deze maand houden ambtenaren in de gaten of duikers het onder waterleven in Zeeland met rust la ten. Die controle werd ook vorige maand gehouden. Extra aandacht is er deze maand ook voor het be treden van natuurgebieden. In de maanden april en mei wer den tientallen controles uitge voerd op het snijden van zeegroen ten en het illegaal crossen in na tuurgebieden. Opvallend toen was dat de papieren van de meeste zee groentesnijders in orde waren. 53 £11 EU ClEI Wonen aan het water in het centrum van Vlissingen Prachtige appartementen vanaf 289.000,- v.o.n. en riante herenhuizen vanaf 384.900,- v.o.n. www.woneninbestevaer.nl msztmmmmmwMmmsms, MIDDELBURG - Het aantal werklo zen in Zeeland is in juni gedaald met 241 mensen. Op dit moment zijn er nog 7t42 werklozen in de provincie. De afname van de werk loosheid was het sterkst in Vlissin gen en Goes. Ten opzichte vari een jaar geleden zijn er 664 mensen minder werkloos. Het aantal jongeren dat zonder baan zit, nam af met vijftien pro cent. Eind juni zaten nog 839 jon geren zonder werk. Ook het aantal werkloosheidsuitkeringen daalde. De afname was procentueel het grootst in de gemeenten Middel burg en Tholen. Bijna 4500 Zeeuw en hebben een ww-uitkering.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 3