Ouder lijf, jonge psychologie 137 geest Volg je hart, ook als het stormt denkwijzer Depressie en ongemak vrijdag 22 juli 2011 door René Diekstra De overgang, voor veel vrouwen een lastige periode vol lichamelijk en emotioneel ongemak, biedt 'een doorgang naar een nieuw, beter en spiritueler leven'. door Dora Rovers illustratie Helen van Vliet In ons land zijn 1,2 miljoen vrouwen tus sen de 45 en 55 jaar. Dat betekent dat het vrouwelijk deel van de babyboomge neratie in de overgang is. Kommer en kwel moet het voor ze zijn, afgaand op het enorme aanbod aan voedingssupplementen en advertenties voor, bijvoorbeeld, verkoe lende sjaals bij opvliegers. „Er doen ongelooflijk veel angstverhalen de ronde over de overgang. Je krijgt niet alleen opvliegers, je wordt ook incontinent en je zou bovendien niet meer in staat zijn te vrijen", aldus publiciste Lisette Thooft (58). Om tegenwicht te bieden aan de 'grauw sluier' waarmee de menopauze over het al gemeen wordt geassocieerd, schreef zij Spiri tueel door de overgang. Nu ligt er een dubbel dikke herdruk in de winkel. Ook al raakt de menopauze uit de taboesfeer, de aanpak er van is volgens Thooft nog steeds eenzijdig. „De overgang vraagt iets van je. Als je daar niets mee doet, gaat het moeizaam. Dan be land je bij de dokter voor een hormoon- kuur. Dat is geen spirituele benadering maar een zeer materialistische. In de trant van 'de hormonen werken niet meer zoals ik wil. Ik stop er nieuwe in'. Dan laat je het proces niet z'n gang gaan en zijn er kracht toeren van buitenaf nodig." De schrijfster ging er zelf ook doorheen. Voor een spiegel in een pashok, een afge prijsde grijze pyjama aan, dacht ze ineens; dat ben ik, die grijze pyjama. Ze realiseerde zich plotsklaps dat het voorbij was, het le ven als jonge aantrekkelijke vrouw. Ze was, samen met haar vruchtbaarheid, haar marktwaarde verloren. Aanvankelijke benardheid veranderde in be vrijding toen Thooft zich realiseerde dat een druk was weggevallen. „De winst van de overgang is dat je oké bent. Je zelfbeeld wordt niet beter of slechter, het wordt ge woon minder bepaald door anderen en daardoor ook minder een bron van zorg." Ze onderbreekt het gesprek om achter een vlieg aan te gaan. Het lukt haar het insect in Ooit las ik ergens dat glorie, ech te glorie maar op één plaats is te vinden. Dat is bij mensen die ooit volledig onderuit zijn ge schoffeld en vroeg of laat op eigen kracht toch weer recht overeind komen. Enige tijd geleden ging een vriend die een bedrijf had, mede door eigen schuld, fail liet. Van vrijwel het ene op het andere mo ment zat hij, al ruim voorbij de 50, finan cieel, emotioneel en sociaal aan de grond. Mensen die eerder maar al te graag met hem omgingen, meden hem nu zoveel mo gelijk of lieten eenvoudigweg niets meer van zich horen. Vanwege een aantal verve lende, en voor een belangrijk deel onjuiste krantenberichten, waarin hij van fraude werd beticht, was hij opeens ook niet meer welkom in clubs waarvan hij jarenlang lid was geweest Zijn vrouw, gewend aan een luxe leven en altijd royaal geld om handen, besloot eveneens haar heil elders te zoe ken. Ze liet zich van hem scheiden. Hij was op een gegeven moment letterlijk en fi guurlijk als Job op de mestvaalt Uit schaamte over zijn sociale en relationele af gang en uit zelfmedelijden was hij een tijd lang vrijwel onbereikbaar voor anderen, ook voor degenen die zich bij hem betrok ken bleven voelen. Hij voelde zich zo onrechtvaardig behan deld en was daar zo boos over dat hij beslo ten had te wachten op de dag dat de 'bui tenwereld' uit zichzelf naar hem toe zou ko men en zou zeggen dat ze hem inderdaad niet goed behandeld had en het goed wilde maken. In een gesprek dat we hadden, pro beerde ik hem duidelijk te maken dat hij kon wachten tot Sint Juttemis, maar dat de ervaring mij geleerd had dat dat niet zou gebeuren. Ik probeerde ook duidelijk te maken dat wat hij aan doen doen was, wachten op re habilitatie door anderen, psychologisch ge zien het domste was wat hij kon doen. In praktische ellende je ook nog eens emotio neel en sociaal afhankelijk maken van ande ren, is funest voor je zelfbeeld. Bovendien, zo laat psychologisch onderzoek zien, men sen die op de een of andere manier actief aan je afgang hebben bij gedragen, zullen hun oordeel over jou vrijwel nooit meer veranderen. Daarmee zouden ze immers hun eigen zelfbeeld ter discussie stellen en dat is het laatste wat de meeste mensen in staat zijn te doen. Daarom is de enige reha bilitatie die er echt toedoet zelf-rehabilita- tie. Het je zelf weer voorzien van dat le vensperspectief en die mogelijkheden die er voor jou, en niet voor anderen, echt toe doen. „Wat zou je het liefst willen", vroeg ik hem op een bepaald moment. Hij antwoordde: „Wat ik het liefst zou willen, kan niet meer. Een aantal mensen heeft me ook aangera den iets anders te gaan doen en daar goed in te worden. 'Want', zeggen ze, 'ga niet op dezelfde plaats iets herbouwen als waar je afgebroken bent.'" „Maar wat zou jij het liefst zelf willen?", bleef ik aanhouden. „Wat ik het liefst zou willen, is weer zo'n type bedrijf hebben als ik had", zei hij. „Nou, dan ga je daar toch voor!', was mijn bijna verbolgen reactie." „Volg je hart, ook als het stormt" Dat heeft hij gedaan. Nu, tien jaar later, heeft hij weer een bloeiend bedrijf. Niet zo groot als hij had, maar groot genoeg. Het zou me niet verbazen als hij over enige tijd zelfs zijn oude glorie voorbij streeft Maar zelfs als dat niet ge beurt, feit is dat hij zichzelf, zoals dat in computertermen heet, gereset heeft. Hij heeft oude troep uit zijn gevoelens, gedrag en omgeving gewist en is opnieuw begon nen. Onlangs belde hij mij op en vertelde dat zijn ex-vrouw weer contact met hem wilde. „Wat heb je gezegd?" vroeg ik. „Wat denk je?", was zijn antwoord. Een 'zenuwinzinking' heette het vijftig jaar geleden nog, met als resultaat dat vrouwen ervoor wer den behandeld in een kliniek. Nu is er Hormonologen, een steevast uitverkochte theatervoorstelling over de overgang; een avond vol herkenning en bevrijdende lachsalvo's. Wegens groot succes in 2012 opnieuw op tournee. Veel respons was er ook voor de uitspraken van tv-presentatrice Anita Witzier (49). „Ik werd ont zettend depressief. Dacht: als ik morgen tegen een boom rijd: prima. Terwijl er niks is waarover ik ongelukkig zou moeten zijn." Depressiviteit is één van de overgangsverschijnselen. een bakje te vangen en buiten vrij te la ten. „Eerst denkt hij dat hij er slechter op wordt, maar hij krijgt juist meer vrijheid. Zo is het ook met de vrouw in de overgang. In eerste in stantie word je in een nauwe ruimte ge dwongen, maar daarna krijg je vrijheid." Thooft: „Uit onderzoek blijkt dat vrouwen van tegen de 60 gelukkiger zijn dan ooit. Als je jong bent, heb je allerlei impul sen die met hor monen te ma ken hebben. Daarvan be vrijdt de me nopauze je. Je wordt dan weer net zo enthousiast als toen je 10 was, maar met de kracht en de in tuïtie van de wijze oude vrouw." De menopauze vraagt wel om aanpassin gen. „De menopauze is in feite een over gang van een functioneel lichaam naar een heel gevoelig lijf, dat minder vet, eiwit en suiker nodig heeft. Stop je dat er toch in, dan gaat het mis." Thooft, die dertien boeken schreef waarvan een groot deel over mythen en sprookjes, spreekt over de 'innerlijke draak' die in de menopauze zijn kop opsteekt. „Natuurlijk is de in nerlijke draak een fantastische kracht. Hij heeft echter ook een nega tieve kant, een verslindende, annexe rende energie. Die kun je een andere kant op sturen, maar dan moet je je er wel van bewust zijn." In haar boek wijst Thooft aan waar de- ze innerlijke draken zitten en hoe ze zijn te temmen. De bezitteri ge vrouw, het slachtoffer, de kwebbel kous, de betweter, Thooft laat ze allemaal aan bod komen. En als je de draken ongemoeid laat? „Dan ga je een nare oude dag tegemoet. Dan word je een zeurende, grimmige, nooit la chende, oude vrouw, die boos is." i Lisette Thooft - Spirituèel door de overgang. Ten Have, 14,90 euro. reageren? gezondheid@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 37