io I mobiel internetten Meer dokken voor je data Internetten op je smartphone wordt voor een gemiddel de gebruiker straks duurder bij KPN. Wie de kosten wil beperken, moet aan de handrem trek ken. vrijdag 22 juli 2011 reageren? nieuwsredactie@wegener.nl door Chris van Alem illustratie Mark Reijntjens Bezitters van een smartphone, opgelet! Ga als de bliksem naar de appstore en download Droid Stats voor je Android-tele- foon of Dataman voor je iPhone. Wie straks nog een beetje lol wil beleven aan mobiel internetten neemt deze raad ter harte. Deze apps meten het dataverbruik en redden je portemonnee. Wil je de kosten niet laten oplopen, dan moet de handrem erop. KPN voert vanaf 5 september nieu we abonnementen in, die mobiel internetten een stuk duurder ma ken. Tenminste voor degene die tot nu toe gewend is eindeloos You- Tube filmpjes te bekijken, de hele dag op Facebook te zitten of mp3-tjes te downloaden. Wie straks de lat legt bij drie tien tjes per maand voor zijn belreke- ning (voor een abonnement met een 'gratis' telefoon) heeft met de 100 megabyte (MB) die KPN bij dat abonnement biedt, niet vol doende als hij een gemiddelde in ternetgebruiker is. En wie flink uit wil halen met zijn smartphone, en een gigabyte data per maand er doorheen jast, ziet de rekening al snel oplopen naar tenminste vijftig euro per maand. Absurde prijzen, gromt de smart- phone-brigade op internetfora. KPN graaft zijn eigen grafj denken sommigen. De enthousiaste mobie le internetter maakt op die fora duidelijk niet meer te willen beta len dan hij nu al doet. In de mees te gevallen is dat tien euro voor een databundel van 1 gigabyte per maand. Niemand heeft op dit mo ment echt inzicht in hoeveel data hij of zij maandelijks verbruikt met mobiel internetten. Ben Wol- dring, eigenaar van onder meer de vergelijkingswebsite bellen.com, komt uit op 192 megabyte per maand. Ed Achterberg, van het on afhankelijk onderzoeksbureau Tele- compaper, schat 300 a 400 MB per maand. Gemiddelden zeggen ech ter niet veel. Smartphone-bezitters die onbe kommerd Google Navigatie gebrui ken om naar hun vakantiebestem ming te navigeren vreten data en weten zich straks van grote finan ciële misère verzekerd. Hardlopers met Runkeeper draaiend in de ach terzak, slaan op hol als ze straks de rekening van het telecombedrijf on der ogen krijgen. Mobiel internetten - eind van dit Velen en met name pubers dreigen straks dure lessen te leren jaar heeft meer dan 50 procent van de bezitters van een mobiele tele foon een smartphone, denkt Ach terberg - is binnen een jaar com pleet ingeburgerd. Wie niet via het mobiele 3G-netwerk surft, ge bruikt thuis, op het werk of andere plekken, wifi. Velen en met name pubers weten het onderscheid nau welijks en dreigen straks dure les sen te leren. Opstandige internet ters pleiten er al voor dat iedereen thuis een FON-wifirouter aan schaft, waar passanten op straat ook gratis gebruik van kunnen ma ken. Het is opletten geblazen, waar schuwt Woldring, want wie het verkeerde abonnement kiest bij KPN snijdt zichzelf in de vingers. Voor een vergelijkbaar abonne ment (275 Sim smart) ben je met een gemiddeld dataverbruik straks op jaarbasis 182 euro meer kwijt. Kies je een te krappe internetbun- del en schiet je er 500 MB over heen, dan mag je 50 euro bijbeta len. Weliswaar heeft KPN de prijs van een MB-buiten-de-bundel ver laagd naar 10 eurocent; het tikt toch lekker aan voor argeloze ge bruikers. De nieuwe KPN abonnementen worden niet met applaus ontvan gen. KPN, dat het aantal belminu ten ziet dalen omdat veel smart- phonebezitters gebruik maken van gratis beldiensten als Skype, krikt het aantal belminuten op. Wie een grote internetbundel (1,5 GB) bij zijn abonnement wil, krijgt 1000 belminuten. „Die koppeling snap ik niet", zegt onderzoeker Ed Ach terberg. De Consumentenbond hikt tegen de lage uploadsnelheid aan bij goedkopere abonnementen. Het uploaden van foto's of videochat- ten wordt daardoor praktisch on mogelijk. Ook vindt de bond dat KPN de klanten straks tijdig moet informeren over het dataverbruik. KPN heeft dat deze week al toege zegd. Degenen die nadenken over de aan schaf van een smartphone volgen de ontwikkelingen in de markt met argusogen. Vodafone heeft aan gekondigd zijn prijzen ook aan te passen, een datum is niet ge noemd. T-Mobile houdt zich muis stil. De hoop is gevestigd op goed kope providers als Tele2. Achter berg: „Maar die hebben geen eigen netwerk en moeten hun databun dels inkopen bij de grote drie." Een enkele cynicus verheugt zich op het nieuwe tijdperk. „Als mensen straks die hogere prijzen niet meer willen betalen, is dat gunstig voor de snelheid op het netwerk. Dag pubers!", valt op een van de inter netfora te lezen. Radar en Kassa staan straks weer bol van de ongelukspiloten die honderden euro's bij moeten beta len omdat ze te enthousiast met hun smartphone aan de gang zijn geweest. Een tip: ga deze program ma's niet via je mobiel zitten bekij ken op Uitzending Gemist. In een uur jas je er 220 MB doorheen. Dat wordt een duur uurtje leedver maak. activiteiten gemiddeld gebruik e-mailen zonder bijlage (alleen tekst) 10,01 MB per e-mail berichten sturen met Ping/WhatsApp etc. O [o,01 MB per bericht interpagina of social network (geschikt voor mobiel) e-mailen zonder bijlage (html) gewone internetpagina (zoals op de computer) foto uploaden (naar social media of per e-mail) muziek streamen YouTube kijken apps downloaden O 0,05 MB per pagina/update per e-mail 0,5 MB per pagina 1 MB per foto 2MB per minuut 2,5 MB per minuut 5 MB per app

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 10