buitenland 19 Dorden llen Italianen zijn excessen van politieke kaste beu Ex-legerleider Guinee opgepakt na aanval Media beginnen offensief tegen buitensporige zelfverrijking woensdag 20 juli 2011 begrijp uw frustratie. Die deel ik. Ik realiseerde me eind ijO ook ineens dat de ontkenningen uit 2009 te sterk •ren geweest' rdoch jr. (Operation Weeting, red.) begon nen. Wij werken volledig met de politie mee. Soms uit onszelf, soms op verzoek." Maar er was al eerder bewijs? Niet dat James wist. En dat bewijs lag nota bene bij een advocatenkan toor dat zijn onderneming zelf had ingehuurd? Onbekend. Het kantoor zei dat er niets aan de hand was. En de politie zei dat er geen bewijzen waren. Daarop had hij zich gebaseerd. En of andere in dividuen in de onderneming meer wisten? „Ik weet het niet", aldus Ja mes. Murdoch jr. herhaalde gestelde vra gen. Corrigeerde zijn eigen zin nen. Hield deels juridische beto gen. Of verschool zich achter het lopende politie-onderzoek. Ja, er waren eind 2010 schadevergoedin gen betaald aan twee slachtoffers om rechtszaken af te kopen. In één geval 700.000 pond, meer dan tien maal het normale bedrag in Groot-Brittannië. Expres, om stil zwijgen te kopen? Nee dat niet, al dus James weinig overtuigend. „Ik begrijp uw frustratie. Die deel ik. Ik realiseerde me eind 2010 oolc ineens dat de ontkenningen uit 2009 te sterk waren geweest. Maar ik moet ook afgaan op wat men sen mij vertellen. Wat ik lees.-Daar om zijn we nu hier. Om dat recht te zetten, snel en nederig." Rupert Murdoch wees op zijn beurt naar James: „Hij wist van niets." En nog iets, onderzoeks journalistiek leidt tot een betere sa menleving. Hoe vervelend de uit komsten soms ook voor sommi gen zijn. „Maar er is geen recht vaardiging om de wet te overtre den." LONDEN - Rupert Murdoch is giste ren in het Britse parlement aange vallen door een nog onbekende man van circa 35 jaar. Murdoch werd met zijn zoon James gehoord door de Kamercommissie voor Cultuur, Media en Sport. Na ruim 2,5 uur verhoor'sprong de man links achter Murdoch sr. op en probeerde een schaal met - vermoedelijk - scheerschuim, in het gezicht van de oude Murdoch te smeren. De man zelf had niets in de gaten van het naderende ge vaar. Zijn zoon, zijn vrouw Wen- di, die achter hem zat, alsmede an dere aanwezigen en Kamerleden zagen het aankomen. Wendi Mur doch gaf de man voordat hij Ru pert kon bereiken een klap waar door de schaal in zijn eigen ge zicht terecht kwam. Daarna werd hij overmeesterd door andere aan wezigen en politiemensen. Het ver hoor werd voor een kwartier on derbroken. Volgens Britse media was de aanvaller Jonnie Marbles, iemand die zichzelf omschrijft als activist en komiek. De veiligheidsmaatregelen waren al aangescherpt uit angst voor pro testen. Aan het begin van het ver hoor van de Murdochs werd een aantal demonstranten met span doeken met zachte hand uit de zaal verwijderd. Zij boden geen weerstand. zie onze website:buitenland Video: Rupert Murdoch belaagd tijdens hoorzitting CONAKRY - De voormalige legerlei der van Guinee is gisteren gearres teerd, enkele uren nadat de resi dentie van de president van het West-Afrikaanse land was aange vallen door zwaarbewapende schutters. Daarnaast werd een mili tair aangehouden die in het verle den lid was van de lijfwacht van president Alpha Condé. Dat meld- den de vrouw van de door Condé y ontslagen legerleider Nouhou Thiam en de autoriteiten. De 73-jarige Condé bleef onge- deerd tijdens het nachtelijke tref fen in de hoofdstad Conakry. De presidentiële garde van Condé wist de aanval af te slaan. Een lijf wacht stierf tijdens het twee uur durende gevecht. Rond elf uur 's ochtends zou het presidentieel paleis nog eens zijn aangevallen. Daarbij zouden drie mensen zijn omgekomen. door onze correspondent Eelco van der Linden Het Italiaanse parlement heeft een kapper die meer verdient dan de gouverneur van New York. De bevol king hoort dagelijks van ex cessen. De woede is groot. Beleeft Italië vandaag het begin van een tweede 'Tangentopoli', de naam die begin jaren negentig is gegeven aan het vernietigende offensief tegen de corrupte politie ke kaste? De sfeer is dezelfde en de stemming in het parlement over de arrestatie van Alfonso Papa kan fungeren als lont in het kruitvat. Premier Silvio Berlusconi hoopt Papa en twee andere partijgenoten uit de cel te houden. De oud-ma gistraat uit Napels wordt van cor ruptie en samenzwering verdacht in de traditie van de P2, de crimi nele vrijmetselaarloge uit de jaren zeventig. Dankzij Papa's 'P4' kon den velen zich verrijken, ook me vrouw Papa. Haar inkomen steeg plots van 22.000 tot 418.000 euro. De afgelopen week was Berlusconi niet op zijn post. Eenmaal terug krijgt het 'redden' van zijn parle mentariërs absolute prioriteit. De premier weet dat regeringspartner Lega Nord genoeg heeft van het be- Alfonso Papa foto AP schermen van 'dubieuze vrienden' van Berlusconi. Lega-leider Umberto Bossi ver keert in grote problemen. Hij is lo yaal jegens Berlusconi. Die hielp hem toen de Lega zonder geld zat en hijzelf getroffen werd door een herseninfarct. Maar de basis van de partij en ook tweede man Ro berto Maroni, minister van Bin nenlandse Zaken, zijn het zat. Ber lusconi houdt partijleden en ook de Lega voor dat het laten arreste ren van Papa, 'het begin van het einde zal zijn voor iedereen', en hij heeft waarschijnlijk gelijk. Maar als het omgekeerde gebeurt is de schade wellicht nog groter. In Italië accepteert niemand meer 'ca deaus' voor de politieke 'kaste'. De laatste druppel was het bezuini gingspakket van 48 miljard euro. Het gaat vooral om nieuwe belas tingen waarvan sommige, zoals een eigen bijdrage voor specialis- tenbezoek, al zijn ingegaan. De woede is groot, vooral omdat de 'gewone man' moet bloeden, terwijl het aangekondigde snijden in de torenhoge 'kosten van de po litiek' op het laatste moment uit het pakket is gehaald. In de media en vooral op internet is nu een aanval zonder weerga begonnen. Dagelijks publiceren kranten over zichten van uiteenlopende privile ges. Dat de 915 Italiaanse parlemen tariërs met 11.704 euro per maand de best betaalden van Europa zijn was bekend, maar dat ze niet meer dan drie dagen per week werken, was voor velen nieuw.Ook wekt het verbazing dat een kapper in het parlement en een regionaal parlementslid op Sardinië meer verdienen dan de gouverneur van New York. De vakbond UIL reken de uit dat in Italië 1,3 miljoen men sen van de politiek leven, wat jaar lijks 24,7 miljard euro kost. De cijfers worden aangevuld door de ervaringen van een oud-werk nemer van het parlement die sinds zondag een blog heeft waar honderdduizenden op inloggen. Zij lazen dat parlementsleden zich zelf dreigbrieven schrijven om zo de fel begeerde 'auto blu' met es corte te krijgen. Woede en verbijstering nemen met de dag toe. In dit klimaat me neer Papa willen redden, is een ha chelijke onderneming. Marbles (I) probeert scheerschuim op Murdoch te smeren. foto EPA Condé, een voormalige oppositie leider die in 2010 de eerste vrije verkiezingen won in de oud-kolo nie van Frankrijk, riep via de staats-tv op tot kalmte. De sfeer in Conakry was gespannen. Militai ren voerden extra controles uit op doorgaande wegen en de wijk waar de president woont, werd hermetisch afgesloten. Guinee was sinds de onafhankelijk heid in 1958 het toneel van een reeks staatsgrepen. De laatste mili taire coup werd gepleegd in 2008 na de dood van Lansana Conté, een generaal die bijna een kwart eeuw de macht had. In september 2009 richtte het toenmalige militai re regime een bloedbad aan in een sportstadion in Conakry. De huidi ge regering wil stabiliteit en econo mische groei creëren in Guinee, dat ongeveer even groot is als Groot-Brittannië.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 9