Murdoch-show met weinig antw Vör in je kledingkast 8 and AFLUISTERSCHANDAAL Nederige excuses voor de misstanden bij zijn kranten, zo liet mediamagnaat Rupert Murdoch gisteren weten. Maar hij en zijn zoon James hadden al die tijd 'van niets geweten'. Israël houdt boot weg van kust Gazastrook woensdag 20 juli 2011 Rupert Murdoch heeft giste ren voor een Britse parlementscommissie zijn excuses aangeboden. Maar hij is niet verantwoordelijk. Zegt hij. door Carel Goseling Ze hadden het advies ge kregen de waarheid te vertellen. En niets an ders. Open en eerlijk. Mediamagnaat Rupert Murdoch (8o) en zijn zoon James (48) be leefden gisteren - in de woorden van Rupert - 'de meest deemoedi ge dag' van hun leven. Bij de Britse Kamercommissie voor Cultuur, Media en Sport dien de het duo gisteren tekst en uitleg te geven over het op grote schaal afluisteren van telefoons door jour nalisten die werkzaam waren bij hun Britse kranten, met name News of the World (NotW). Het werd een opvallende presenta tie. Rupert was nors, kortaf Regel matig met de zijkant van zijn hand op de tafel slaand om zijn woorden kracht bij te zetten. Nee, hij voelde zich niet verant woordelijk. Dat waren degenen die hij vertrouwde, en de perso nen waarop zij weer bouwden. Er was tegen hem gelogen. Hij was misleid. Murdoch was niet op de hoogte van hetgeen er bij NotW gebeur de. Die krant maakte nog geen pro cent uit van zijn hele bedrijf. Mur doch had ook niet genoeg ge vraagd. Dat 'zijn' journalisten poli tiemensen betaalden voor informa tie, nee, dat wist hij niet. Van rechtszaken tegen werknemers van zijn kranten ook niet. Noch van illegale activiteiten van journa listen. „Papa weet niets", probeerde Ja mes, maar de commissie wilde daar niet van horen. „Wij zijn een grote onderneming. Zaken zijn 'ge delegeerd', aldus James, en komen nooit bij zijn vader terecht. „Ik ver geet dingen", erkende Rupert Mur doch. Werd er ingebroken in com puters? Werden er auto's gevolgd? Betaalden redacteuren voor goede verhalen? „Ik wist het niet." En het inhuren van privédetectives ten behoeve van verhalen? „Dat doet iedereen." Rupert Murdoch sprak moeilijk. „Wij zijn gepakt met vuile han den", erkende hij. Maar in de hele zaak hebben ook heel veel mensen 'een eigen agenda'. De mediabaas: „Er is een hysterie opgebouwd. Een bepaalde sfeer gecreëerd om ons te stoppen." Binnen het media bedrijf wordt wel degelijk nagedacht over een an dere journalistieke aanpak. „Maar krantenkoppen zullen blijven kwetsen." Om daarop zachtjes te laten volgen: „Onbedoeld." Of hij een afstandelijke houding had? „Nee. Ik werk tien tot twaalf uur per dag aan een enorme hoe veelheid van onderwerpen." Diverse keren trachtte Murdoch sr. vragen door zoonlief te laten be antwoorden. De commissieleden lieten hem er niet mee weg ko men. Net zo min als ze James toe stonden spontaan voor zijn vader te antwoorden of nadere uitleg te geven bij zijn gebromde state ments. Murdoch jr. presenteerde zich als volleerd pr-functionaris. Hij maak te excuses, 'speciaal aan de slacht offers'. Fouten zullen hersteld wor den. De onderneming wil het ver trouwen van de lezers terugwin nen. Dat heeft prioriteit boven het opzetten van een vervangende krant voor NotW of het alsnog ko pen van BskyB. Pas eind 2010 had Murdoch junior doorgekregen dat er wellicht veel meer mensen bij het afluisteren van telefoons waren betrokken dan de twee die eind 2007 werden veroordeeld. James: „Wij hebben de politie geïn formeerd en die is een onderzoek ASHDOD - Een groep pro-Palestïjn- se activisten is er gisteren niet in geslaagd de Gazastrook per boot te bereiken. Israëlische mariniers en terden het Franse jacht in interna tionale wateren. De marine sleep te het vaartuig naar de Israëlische haven Ashdod. Een Israëlische woordvoerster liet weten dat het enteren vredig is verlopen. Het jacht, de Dignité-al Karama, ver voerde zestien personen, onder wie drie verslaggevers. Het jacht was het enige schip van een hulp vloot van ongeveer tien schepen dat Gaza wist te naderen. Andere boten werden tegengehouden door Griekenland of zouden gesa boteerd zijn. Een eerdere poging om de blokkade van de Ga zastrook te doorbreken liep uit op een bloedbad. Negen Turkse acti visten kwamen in mei 2010 om toen Israëliërs hun schip enterden. Rupert Murdoch wordt ondervraagd door de commissie vanwege het afluisterschandaal bij zijn krant News of The World. foto EPA Sale Kids Joenit Outdoor Nu nóg meer korting Elke woensdag, zaterdag en zondag in juli en augustus waanzinnig bij al onze topmerken. leuke kinderactiviteiten! Bv. bungee trampolines, diverse luchtkussens en een Mega Wipe Out baan! Check de website voor het programma. Deze handige en hippe zomertas hebben*? Kom dan nu naar Rosada Factory Outlet! 7 dagen per week open van 10:00 tot 18:00 uur www.rosada.nl rosada 30 MINUTEN VAN ROTTERDAM factory outlet

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 8