Aanpak lelijke plekken Goes Volwaardige bioscoop 20| zeeland Umoja-fonds stuurt jassen naar Bhutan Sponsors redden het timmerdorp in Smerdiek NEELT3E.a 3ANS HIGH DIVING SHOW! CineCity-directeur Ad Weststrate adviseert op verzoek Aziatisch land bij Brammetje Dump verdwijnt uit Goes woensdag 20 juli 2011 HMHIMa MIDDELBURG - Het Umoja-fonds van Blof heeft 370 jacks geschon ken aan een groep Bhutanen. Zij gaan de komende maanden op een hoogte van 4500 meter in de Himalaya aan de slag gaat om het waterpeil van een gevaarlijk glet- sjermeer te verlagen. De jacks moeten de mannen beschermen tegen de kou. Henk de Jong, bestuurslid van het Umoja-fonds, heeft de jas sen overgedragen aan de minister van economische zaken van Bhu tan. Dat gebeurde in hoofdstad Thim- VERPAUPERING Inzet ISV-gelden door Frank Balkenende GOES - Verpauperde panden in de Hoofdstraat in Wolphaartsdijk, de Herberg in Kloetinge of een garage bedrijf aan de Elenbaasstraat in 's-Heer Arendskerke. Veertig van zulke 'aandachtslocaties' in de Goe se-dorpen wil de gemeente de ko mende vijfjaar aanpakken. T-Tpf gomeentebectuur hoeft van de provincie toestemming om daar voor ISV-gelden te gebruiken. Dat is rijksgeld voor de verbetering van wijken en dorpen. Het gaat om enkele tonnen per jaar. De ge meente zal hiervoor een apart re servepotje in het leven roepen. Voor de wijken in de stad beston den of bestaan al plannen. Zo is de Goese Polder vernieuwd en volgt nu Goes-West. Dat zijn mas- terplannen die de hele wijk be slaan. Voor zwakke of verpauper de gebieden in dorpen was nog geen plan. Inmiddels wel. Veertig aandachtslocaties zijn op een rijtje gezet. Volgens wethouder fo-An- nes de Bat is het nog ongewis hoe veel daar in totaal mee gemoeid zal zijn. „We willen lelijke plekken aanpakken. In het ene geval zul je grond aankopen, in het andere is Van 23 juli tot 21 augustus 2011 jy Spectaculaire sprongen 8, 12 en 25 meter hoogte! Deltapark Neeltje Jans, daar steek je wat van op! www.neeltjejans.nl j phu, tijdens de première van de film 86 centimetres. De titel van de film verwijst naar de verlaging van het waterpeil van het gletsjer- meer Thorthormi in 2009. Het waterpeil stijgt als gevolg van de klimaatveranderingen. Er zijn steeds opnieuw maatregelen no dig om overstroming te voorko men. Blof bezocht in mei 2005 Bhu tan. De oprichting van het Umo- jafonds vloeide daar uit voort. Via het fonds wordt de C02-uit- stoot van de band gecompen seerd. door Rolf Bosboom een bijdrage voor onderzoek vol doende. We verwachten ook van eigenaren dat ze creatief zijn." De Bat wil nog niet alle locaties noe men, omdat nog met eigenaren moet worden gesproken. Daar naast worden noodzakelijke bo demsaneringen in kaart ge- bracht.Het eerste speerpunt is wel concreet: aankoop van autobedrijf Kahicn aan Ue EienDaasstraat in 's-Heer Arendskerke. Doel is de panden te slopen en de kavel in te richten als park, speelveld, entree naar het sportcomplex en parkeer plaats. Dat laatste omdat er gebrek is aan parkeergelegenheid. Wet houder De Bat: „We proberen meer vliegen in één klap te slaan. De entree naar het sportpark is nu onduidelijk. Bovendien is er ge brek aan parkeerruimte. Je schept ook speelmogelijkheden voor kin deren in de buurt en er ontstaat een stuk groen. Verder haal je een lelijke plek weg." Autobedrijf Kae- len aan de bewuste Elenbaasstraat is in gesprek met de gemeente over het plan. „Of we weggaan of hier blijven, hangt van de vervolg gesprekken af Op dit moment is nog niets zeker", zegt mede-eige naar Ton de Koster. Met verwondering be keek Ad Weststrate, directeur van CineCi- ty in Vlissingen en Terneuzen, onlangs de grootste bioscoop in Bhutan. Het pand is een bouwval, de film wordt gepro jecteerd met een beamertje die op het balkon is vastgeplakt, het geluid komt uit minieme boxjes. Dat kan en moet beter, vindt Weststrate. Die boodschap gaat hij later dit jaar ook overbrengen. Aan de koning van Bhutan zelfs. Weststrate doet dat niet op eigen initiatief Hem is gevraagd, offici eel vanuit het mediabureau van de vorst, om met een advies te ko men voor de hervorming van de complete filmindustrie in het Hi- malaya-koninkrijkje. Dat het ver zoek in Zeeland werd neergelegd, wekt niet echt verbazing. Onder aanvoering van Wim van Gelder, indertijd commissaris van de ko ningin, heeft de provincie een warme band met Bhutan opge bouwd. Die kwam volop in de schijnwerpers te staan door het bezoek dat Blof in 2005 aan het bijzondere land bracht. Als voorzitter van de Union Inter nationale des Cinémas kan West strate bovendien bogen op ruime internationale ervaring. En dus reisde de Zeeuwse bioscoopbons eerder deze maand af richting het Aziatische land, bijgestaan door Bhutan Partners, een stichting die er uiteenlopende projecten op zet. Talloze sleutelfiguren uit de filmwereld en hoogwaardigheids bekleders heeft hij er gesproken. „Een week lang werd ik van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat van de ene naar de andere af spraak gereden." „Bhutan heeft een behoorlijke bloeiende filmindustrie", consta teerde Weststrate met eigen ogen. „Er worden zo'n 35 speelfilms per jaar gemaakt, maar niet op de meest professionele manier. Er zijn negentig filmproducenten. Men is er vooral trots op dat ze zo wel Bollywood als Hollywood tot nu toe buiten de deur hebben kunnen houden." Bhutan telt drie bioscopen. „Die zijn uit het jaar nul. De grootste heeft 860 zitplaatsen, maar met een zeer slechte projectie en GOES - De BD-Store, voorheen Brammetje Dump, verdwijnt uit Goes. De winkel aan de Grote Markt houdt momenteel een op heffingsuitverkoop. BD-Store, ge specialiseerd in outdoor-, hen gelsport- en kampeerartikelen, is al decennia een begrip in Goes en Middelburg. De winkel in die laat ste stad blijft gewoon open. De ei genaren willen op een later mo ment naar buiten treden met de re den van hun besluit. Ook bij een andere bekende Goese winkel, Het Hobbyhuis, gaat 'wat veranderen'. Het pand aan de Lange Vorststraat staat te huur, maar de eigenaar wil geen verdere mededelingen doen. slecht geluid. Maar de zaal zit wel elke avond helemaal vol. Als film maker kun je een bioscoop voor maximaal twee weken afhuren om er je film te vertonen. Er is een wachttijd van acht maanden, doordat regisseurs en producen ten steeds nieuwe films maken en er maar een paar plekken zijn om ze te vertonen." Behalve aan volwaardige biosco pen schort het aan opleiding en apparatuur. „In het hele land is er maar één professionele camera. Ook zijn er geen studiofaciliteiten voor binnenscènes." Ondanks de weinig ideale omstan digheden gelooft Weststrate zon der meer in de Bhutanese filmin dustrie. „Iedereen is er erg begeis- terd. Ze doen het met zo veel lief de en plezier. Het grootste goed dat ze hebben zijn de verhalen. Die moeten worden verteld. De ambitie om goede films te maken is er al. Het moet alleen naar een hoger plan worden getild." Voor Weststrate is de conclusie helder. „Er zal een nieuw bio scoopcomplex moeten komen, met tevens ruimte waar buitenlan ders professionele opleidingen kunnen gaan verzorgen. En ook facilitair moet het een stap ho ger." Daarmee lijkt de weg open naar een CineCity in Bhutan. Weststra te laat in het midden of hij er ook zelf in zou investeren. „Ik vind het in elk geval belangrijk om het SINT-MAARTENSDIJK - Het timmer dorp voor kinderen in Sint-Maar tensdijk kan dit jaar toch doorgang vinden. Een werkgroep heeft vol doende sponsors kunnen vinden om het evenemement te kunnen bekostigen. Vorig jaar werd het tweedaagse timmerdorp, waarbij kinderen hut ten kunnen bouwen 'met hout, ge organiseerd door het platform Smerdiek Leeft. Dat bestaat echter niet meer en daarmee is ook de subsidie van de gemeente wegge vallen. „Toch wilden wij het tim merdorp graag behouden", zegt )an van Tilborg. „Het was vorig jaar een groot succes." Om die re den werd de werkgroep Timmer dorp opgezet. Die heeft een aantal Sponsors weten te vinden. Ook hebben verschillende clubs en or ganisaties uit het dorp hun mede werking aangeboden. De activiteit wordt nu mede georganiseerd door de dorpstafel, het Evenemen ten Comité Smalstad, de zondags school van de Maartenskerk en het Leger des Heils. Het evenement vindt plaats op het terrein van die laatste organisa tie, aan de Radda Barnenstraat in Sint Maartensdijk. Op woensdag 17 en donderdag 18 augustus zijn alle kinderen wel kom van 9.30 tot 16.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 60