181 zeeland Viskraam verder in nieuw gebouw Voormalige gevangenis EXTRA VAKANTIEGELD! 4^ Havengebied Tweede Maasvlakte krijgt vorm Visser op kansel Dreischor 1 Van gravenwoning tot wereldwinkel RESTAURATIES Het Gravensteen staat aan de vooravond van restauratie. Dat gebeurt niet voor het eerst. Het monument werd eind jaren zestig en begin jaren tachtig ook onder handen genomen. /7\AutoTeam woensdag 20 juli 2011 vmasmMtiU&usmsBÊ Contouren van Maasvlakte 2 foto Dick Sellenraad door Esme Soesman MAASVLAKTE - Er is inmiddels al heel wat met zand en stenen ge sjouwd. De jongste uitbreiding van het Rotterdamse havengebied Tweede Maasvlakte krijgt steeds meer vorm. Er wordt op dit moment volop ge werkt aan de bouw van de harde zeewering en het vrijbaggeren van de kades voor de eerste container- terminals. Ook worden voorberei dingen getroffen voor de aanleg van infrastructuur als wegen, spoorwegen, kabels en leidingen. Nog geen week geleden zijn drie nieuwe spoorwissels aangelegd, die een deel van de schakel gaan vormen tussen het bestaande spoor op de Maasvlakte en het toe komstige treinspoor op Maasvlak te 2. De eerste treinen gaan naar verwachting eind 2012 rijden. Da gelijks kunnen er via de 160 kilo meter lange Betuweroute 480 goe derentreinen richting Duitsland worden gestuurd. Van de 240 miljoen kubieke meter zand die voor de eerste fase van het nieuwe gebied nodig is, is al ruim 195 miljoen kuub opgespo ten. In 2013 kan het eerste zee schip afmeren aan de kade. door Joeri Wisse RENESSE - Na zes jaar verkoop van uit de kraam, wordt vishandel Mar lijn letterlijk een vaste waarde in het centrum van Renesse. Als alles volgens plan verloopt, be gint eind september de bouw van een nieuw, vast onderkomen op het plein bij de watermeter aan de Hogezoom. April volgend jaar moet de nieuwbouw klaar zijn. „We zijn uit ons jasje gegroeid", verklaart mede-eigenaar Izabella van Prooijen. Bovendien is een vast onderkomen noodzakelijk om een permanente vergunning te krijgen en aan andere voorschrif ten te voldoen. „In de nieuwbouw willen we de nostalgie van de vis kraam behouden. Daarom zijn de wanden van glas en verwijder baar." Tijdens de bouw blijft de huidige kraam gewoon open. De nieuwbouw komt op de plaats van de schuur achter de kraam. In het nieuwe pand komen ook open bare toiletten. Dit was zowel een wens van de gemeente als van de ondernemers zelf, zegt Van Prooi- jen. Het nieuwe gebouw krijgt een be scheiden verdieping, die alleen ge bruikt zal worden voor opslag. „Volgens de architect kan de bouw eind februari afgerond zijn. Daar na hebben we nog zes weken om de zaak in te richten. Voor Pasen moet de nieuwe zaak open." Om dat er extra ruimte ontstaat op het plein, wordt ook het terras groter: het wordt uitgebreid van 50 naar 150 zitplaatsen. Volgens Izabella van Prooijen is de zaak sinds 2005 uitgegroeid tot een onmisbare gelegenheid. „Niet alleen toeristen, maar ook de inwo ners van Renesse zijn te spreken over het feit dat we altijd zeven da gen per week geopend zijn." DREISCHOR - Dominee Hans Visser staat zondag 24 juli op de kansel in de Adriaanskerk in Dreischor. De bekende oud-predikant van de Rotterdamse Pauluskerk is voor ganger in de dienst van de streek- gemeente Dreischor/Noordgouwe; een samenwerkingsverband van de Hervormde Gemeente uit bei de dorpen. Predikant Tim Wier- door Piet Kleemans De tand des tijds heeft duidelijk sporen nagela ten. De kozijnen zijn hard aan een verfje toe en de topgevel van voormalige ge vangenis het Gravensteen is al en kele jaren voorzien van een nood verbandje om te voorkomen dat er delen naar beneden komen. Het Gravensteen - nu nog in gebruik als maritiem museum -staat aan de vooravond van een stevige op knapbeurt. In oktober gaat het mo nument voor zes maanden in de steigers. Het opknappen van de voorgevel van het eeuwenoude pand wordt volgens gemeentelijk projectleider Christiaan Hollebrandse het meest omvangrijke onderdeel van de res tauratie. „De voegen zijn slecht, er zitten schilfers van stenen los, de kozijnen moeten geschilderd en het glas-in-lood gerepareerd. En de topgevel moet opnieuw vastge zet worden", somt hij de werk zaamheden aan het imposante front van het monument op. De restauratie van de voorgevel wordt handwerk. Loszittende steenschilfers worden afgebikt en slechte voegen uitgehakt, waarna opnieuw gevoegd wordt. Holle brandse: „Destijds werd kalkspecie gebruikt bij het metselen en voe gen. Daarna kwam cementspecie in zwang, maar dat mag bij een monument niet meer gebruikt worden. Dus het wordt of kalkspe cie of een speciale restauratiemor tel." Ook het dak komt aan de beurt. Waar nodig worden dakpannen vervangen. Onder het motto 'voor komen is beter dan genezen' wor den de zinken goten vervangen. Verder wordt de uit bakstenen op getrokken achtergevel van het Gra vensteen onder handen genomen. Historie in inscripties Geboefte dat in het Gravensteen belandde, zorgde voor talloze in scripties in de houten celwand. Duinkerker kapers kerfden fregat ten met de Boergoense vlag in het hout. Anderen hakten damesschoen- tjes, symbool voor naakte dames, in het hout. Ook te zien in de houten celwand: een grappig rijtje soldaten met hun tamboer-maïtre. Anderen uitten hun woede over het feit dat zij opgesloten werden: 'De duvel moet se hale die ons op Graveste haelden' Ook hier gaat het om het herstel len van voegwerk en vervangen, re pareren of schilderen van het hout werk. Alles bij elkaar gaat de restauratie ongeveer zes maanden duren. Het karwei vergt een investering van enkele tonnen. Voordat met de restauratie kan worden begonnen, moet de musea le collectie verhuisd worden naar het nieuwe Stadhuismuseum ver derop in het monumentale stad huis. „Dat wordt echt een hele klus", weet museumconservator Peter Priester. Van de gelegenheid wordt gebruik gemaakt om de mu seumstukken - héél voorzichtig - schoon te maken en zonodig te res taureren. De meeste in het Gravensteen ten toongestelde scheepsmodellen ver keren volgens Priester in goede conditie, maar het geschilderde tweeluik van Ouwerkerk kan wel een goede schoonmaakbeurt ge bruiken. De collectie maritieme voorwerpen krijgt een prominen te plaats in het nieuwe Stadhuis museum. Het werk daar vordert gestaag. Het grote hak- en breek werk is achter de rug, het schilder werk binnen is in volle gang en binnenkort doen de vitrinebou wers hun intrede. Voorjaar 2012 gaat het vernieuwde Stadhuismuseum open. Het Gravensteen werd in 1523 gebouwd als wo ning voor de graven van Holland en Zeeland. Daarnaast deed het door de Antwerpse bouwmeester Herman van Aecken ontworpen gebouw dienst als Vierschaar (rechtbank) en gevangenis. De van zware smeedijzeren traliekorven voorziene kruisvensters en de inscripties van onder meer Duinkerker kapers her inneren daar aan. Het gebouw bleef tot 1923 in ge bruik als huis van bewaring. In 1967 werd het Graven steen voor het symbolische bedrag van één gulden overgedragen aan de toenmalige gemeente Zierikzee. In 1984 vestigde het maritiem museum zich in het monument. Toen enkele jaren geleden besloten werd de complete collectie van het maritiem museum on der de te brengen in een nieuw allesomvattend ge- AutoTeam trakteert I^I^O^bJcortmg^oj^jTieuw^cm^^s^iiit^voorrac^d^éi^ nu 1.000,- cash retour op uw rekening. sum uit Zierikzee is vast (partti me) aan deze gemeenten verbon den. Aanstaande zondag gaat Vis ser echter in de dienst voor. Dominee Visser werd beroemd door zijn omgang met daklozen en verslaafden. Hij ving ze op in zijn kerk en via het project Perron Nul. Aanvang van de dienst is om 10.00 uur. T' voel je v r i j Onderdeel van de Automations Groeo Bergen op Zoom. Roosendaal, Steenbergen. Goes, Vlissingen www.autoteam.nl 10Cvoordeel geldig met registratie uiterlijk 30 september 2011Alleen op voorraadmodellen en met in combinatie met ondere acties. De 1.000 cosh wordt rechtstreeks door General Motors Nederland B.V. uitgekeerd op de bonk girorekening van de koper, no aflevering/registratie van een nieuwe Opel. Dit aanbod geldt voor nieuwe klontenorders (porticulier/KZM) von 1 juli t/m 30 september 2011 met een uiterlijke kentekenregistratiedotum van 30 november 2011Kijk voor de voorwoorden op www.opel.nl. Wijzigingen voorbehouden. reageer op www.pzc.nl/schouwen-duiveland UW MENING reacties: 477 Vijftig jaar Visserijdagen. Dat is mooi voor Bruinisse, maar ik ga er niet naar toe. 70% meentelijk museum ontstond discussie over de toe komstige bestemming van het Gravensteen. Service club de Junior Kapaer opperde het idee voor de vesti ging van een kunstuitleen in het Gravensteen. Dat stuitte echter op praktische problemen. Het was toenmalig cultuurwethouder Wijnand Ren den die met het idee kwam om de Wereldwinkel Zie rikzee in het Gravensteen onder te brengen. Het is de bedoeling het monument toegankelijk voor publiek blijft als de wereldwinkel in het Gravensteen geves tigd. De wereldwinkel, die nu nog in een gemeente lijk pand aan de Melkmarkt huist, zou dan beheerder van het gebouw worden. Gemeentelijke museumme dewerkers kunnen ingezet worden voor rondleidin gen in het Gravensteen. Schouwen-Duiveland ontbeert goede slechtweervoorzieningen oneens 30%

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 58