221 sport Contador laat zijn tanden weer eens zien Memorabele dag voor Noorwegen Chiappucd OPLEVING L® De winstkansen van Alberto Contador mogen nog niet uitgevlakt worden, laat de Spanjaard in de etappe naar Gap JTp weten. Op de enige col demarreert hij en pakt hij tijd terug. woensdag 20 juli 2011 door Mart Smeets Het was in 1992 één der grootste inspanningen van het jaar, in welke sport dan ook. Het be trof zo'n cavalcade waar eigenlijk niemand in geloofde, maar zo moedig uitgevoerd, met zoveel doorzettingsvermogen, met zo veel durf, lef en panache uitge voerd dat je het nauwelijks kon ge loven. Claudio Chiappucci heette hij, een kleine coureur van Carrera Jeans. De Italiaan koos die ene dag uit voor een heldenrit, een solo van ongekende lengte (200 kilometer) en wat er achter hem gebeurde, wie er ook probeerde hem bij te benen of in te halen, de Italiaan bleef vooruit; zelfs een laatste ge spierde aanval van Godheid Mi guel Indurain kon hij weerstaan en in een kolkende finishplaats Sestriere zette Chiappucci ten slotte zijn fiets neer. Hij had één der fraaiste solo-optredens ooit in een grote ronde gereden, steeds vooruit, op de grens van in storten, maar toch ook weer net niet. Hij werd in de jaren negentig een cultfiguur in de wielrennerij, orga nisatoren van Hollandse crite riums betaalden vette bedragen om het mannetje ook om onze kerken te laten rijden en filmma kers van het Frans-Duitse kartel Arte maakten een onwaarschijn lijk fraaie, bijna speelfilm van Chiappucci's leven. In zwart-wit, dacht ik, hetgeen de man bijna nog simpeler maakte in zijn privé- leven. Ie zag hem trainen en naar huis rijden na een training. Hij verkleedde zich in zijn eigen slaap kamer, kuste zijn vrouw en liep de trap af, naar de keuken van zijn moeder. Daar ging hij aan de eettafel zitten en maalde hij de lek kernijen van 'la mamma' weg. Zo als hij altijd gedaan had; zij kook te, zij zag toe op zijn gezondheid en welzijn, zijn vrouw en kinde ren leefden boven, op de eerste verdieping van het mooie huis' bijna elders. Hij bleef een paar jaar topper en je moest overal rekening met hem houden,.in rondes en klassiekers met bergen, maar zijn herfst in de wielersport;werd zieltogend' hij kwam nauwelijks nog mee. Dat was het moment dat duidelijk werd en dat er ook openlijk over gesproken werd dat deze vedette van die 'vette' jaren wel erg ruim aan de epo had gezeten; niet ver boden in die tijd, niet opspoor baar en dus, volgens de wielermo- raal, ook toegestaan. Zijn naam verdween langzaam, maar heel ze ker uit beeld. Alsof hij niet meer I ipsrorw I door Patrick Delait CAP - Op een plek waar niemand het verwachtte, heeft Alberto Con tador de Tour de France behoor lijk opgeschud. Op de Col de Man- se, de enige hindernis in de zes tiende etappe, liet de Spanjaard zien dat hij een vierde Tourzege nog lang niet uit zijn hoofd heeft gezet- De kopman van Saxo Bank demarreerde op de klim van twee de categorie zo vaak dat uiteinde lijk alleen Cadel Evans en Samuel Sanchez nog konden volgen. De voornaamste slachtoffers van Contadors dadendrang waren de gebroeders Schleck. Kon Frank de schade na een halsbrekende afda ling beperken tot 21 seconden, voor Andy, die met dichtgeknepen billen naar beneden ging, kwam de dreun veel harder aan. Met een verlies van 1.09 minuut op Evans en 1.06 op Contador en Sanchez kregen zijn ambities op de gele trui een forse knauw. Ook Ivan Basso en, in mindere mate, klasse mentsleider Thomas Voeckler ver loren tijd. Het brein achter de onverwachte bom die Contador gisteren gooide, was.Saxo Bank-teammanager Bjar- ne Riis. De lepe Deen had 's och tends bij de bespreking gewezen op de mogelijkheden die er lagen in de venijnige finale van een etap pe die, zoals zo vaak al in deze Tour, werd geteisterd door regen en kou. Dat Contador voor het eerst in staat bleek om de overige favorieten pijn te doen, is veelbelo vend voor de drie Alpenritten die volgen. De knieblessure die hem in de Pyreneeën nog parten speel de, lijkt plots geen obstakel meer om de opgelopen achterstand in het algemeen klassement (nog 3.42 minuten op leider Voeckler) beetje bij beetje weg te werken. „Dit was een goede dag voor ons. En ook de komende dagen komen er nog kansen genoeg", zei Riis, die niet kon ontkennen dat ook Cadel Evans een beresterke indruk maakte. In de technische afdaling van de Col de Manse trok de Australiër zo hard door dat Contador en Sanchez een gaatje moesten laten vallen. De BMC-renner begint zich alsmaar nadrukkelijker op te werpen als de voornaamste Tourfa voriet, al wil hij daar zelf nog niets van weten. Het enige wat Evans wil, is rust. Terwijl de overige favo rieten maandag op de rustdag hon derduit filosofeerden over hun plannen voor de slotweek, bleven de lippen van Evans verzegeld. Ook na de finish in Gap was de Australiër als de dood voor over moedige uitspraken. Nee, het was niet de bedoeling geweest om tijd te pakken in een rit die als een overgangsetappe te boek stond. Ja, hij had goede zaken gedaan, maar conclusies voor de rest van de Tour mochten daar niet uit wor den getrokken, zei Evans. Zo ijverig ze bij BMC hun best doen om de druk af te houden, zo heldhaftig was de sfeer bij de Schlecks. De aanvalsplannen die op de rustdag werden gesmeed, konden gisteren nog niet worden omgezet in de praktijk. Integen deel. Op de Col de Manse bleek dat de Schlecks vermoedelijk min der goed zijn dan ze graag laten doorschemeren. De manier waarop Andy blokkeer de na de derde demarrage van Contador is een veeg teken. Hoe wel hij erkende dat hij een minde re dag had, richtte de jongste Schleck zijn pijlen achteraf vooral op de Tourorganisatie. De renner van Team Leopard vond de afda ling van de Col de Manse zo ge vaarlijk dat hij er geen risico's wil de nemen. „Ik ben teleurgesteld in de parkoerskeuze. Willen ze echt dat de Tour bergaf wordt beslist? Iedereen heeft een familie thuis." Aan het tijdverlies dat hij incasseer de, tilde Schleck minder zwaar. „Een. minuut betekent niet zoveel. Ik ga me zeker nog tonen." Gelet ruidrager Voeckler, die aanzienlijk minder tijd verloor dan Andy Schleck, was wel ontgoocheld. „Tijd verliezen is nooit goed. Dit was een slechte dag voor mij. Op de Col de Manse liep ik tegen mijn grenzen aan." Thor Hushovd (rechts) sprint zijn landgenoot Edvalcf Boasson Hagen eruit in Gap. foto lan Langsdon/EPA door Patrick Delait GAP - De vele Noorse wielerfans die zich gisteren bij de finish in Gap groepeerden, zullen over tien jaar nog herinneringen ophalen aan een doldwaze dinsdag uit de Tour van 2011. Het was zo'n dag waar een bescheiden wielerland als Noorwegen alleen van kan dromen, nog mooier dan die ene dag in 2010 waarop Thor Hushovd in Geelong wereldkampioen werd. In Gap speelde niet alleen Husho vd een hoofdrol, maar ook Edvald Boasson Hagen, de kroonprins van het Noorse wielrennen. Sa men waren ze overgebleven uit een vlucht van tien renners die op de Col de Manse uit elkaar spatte door toedoen van Ryder Hesjedal. Toen Boasson Hagen de achtervol ging op Hesjedal inzette, sprong Hushovd in zijn wiel. Niet omdat hij zijn vriend Edvald niks wilde gunnen, nee, omdat het zijn spor tieve plicht was, verklaarde Husho vd achteraf. Toen ze op de top van de Col de Manse aansloten bij Hesjedal wist Hushovd welk scenario zich zou voltrekken. Zijn ploegmaat bij Gar- min-Cervélo zou het tempo hoog houden, waardoor hij zich in alle rust kon concentreren op Boasson Hagen. Dat Hushovd zijn jongere landgenoot in de sprint kansloos liet, was voor de Noren, die erbij waren in Gap, geen verrassing. De Tour van 2011 was in de,Franse sportkrant L'Equipe niet voor niks al omgedoopt in 'Tour Hushovd'. De beer uit Grimstad had met zijn team de ploegentijdrit gewon nen, een week in de gele trui gere den en daarbovenop ook nog de Pyreneeënetappe naar Lourdes naar zijn hand gezet. Logisch dat hij in Gap de maat zou nemen van Boasson Hagen, die Hushovd overigens wel te grazen had ge nomen in de zesde rit naar Li- sieux. Maar dat maakte die Tour van 2011 uiteraard nog geden kwaardiger voor de Noorse wieler fans. Zelfs de woorden die Thor Husho vd sprak na zijn nieuwe triomf zullen over tien jaar nog in het col lectieve geheugen zijn opgeslagen. „Sorry voor Edvald dat ik hem ging halen toen hij op de Col de Manse in de tegenaanval ging. Hij is een goede vriend, maar dit hoort ook bij de sport. Ik moet aan het belang van mijn eigen team denken", zei Hushovd. De sprint was voor de regerende wereldkampioen een koud kunst je. „Doordat Hesjedal op kop bleef rijden, lag de druk bij Edvald. Hij wist niet goed wat hij moest doen. Toen ik de sprint begon, was hij te verrast om meteen te reageren." Zo onderkoeld Hushovd zijn over winning analyseerde, zo uitbundi ge reageerden de Noren bij de fi-"~ nish in Gap. Over tien jaar zullen ze nog spreken over een dinsdag om nooit meer te vergeten..

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 52