Tholen sluit zich aan bij Burgemet Volwaardige bioscoop land 20 Thoolse boeren lopen te hoop tegen bouw landhuizen Mosselhoekseweg POLITIE Ook Walcheren doet mee 'Opknappen kraan kan goedkoper' CineCity-directeur Ad Weststrate adviseert op verzoek Aziatisch land bij lÉllSl NEELHE^ 3ANS HIGH DIVING SHOW! woensdag 20 juli 2011 door Annemarie Zevenbergen en Rob Paardekam tholen - De gemeente Tholen gaat zich aansluiten bij Burgernet. Dat is een samenwerkingsverband tussen inwoners van de gemeente, de poli tie en de gemeente zelf Het college van B en W wil daar geld voor reser veren, Ook Veere heeft besloten mee te doen. De Middelburgse en Vlissingse colle ges besloten eerder al om géld be schikbaar te stellen voor de opzet van zo'n netwerk in hun gemeen tes. Het systeem moet even simpel als doeltreffend zijn. De politie bena dert het burgernet na een melding van bijvoorbeeld een inbraak of ver missing via (mobiele) telefoon of sms. De deelnemers aan het net werk worden dan verzocht uit te kij ken naar een verdacht voertuig of een bepaald persoon. Hun tips ge ven zij vervolgens door aan een gra tis telefoonnummer van de politie. „Uit een evaluatie is gebleken dat de politie door directe informatie van de deelnemers in gemiddeld tien procent van de gevallen een Burger- netactie succesvol heeft afgesloten", zegt een woordvoerder van de ge meente Tholen. B en W trekken dui zend euro uit voor het initiatief Veeres Burgemeester Rob van der Zwaag: „In Veere proberen we al zo veel mogelijk vaste agenten te kop pelen aan een dorp. Daardoor krij gen de kernen en de politie een sterkere binding met elkaar. Maar de politie kan niet alles alleen doen, die moet ook gevoed worden. Ge voed door de inwoners van de ge meente. En dat werkt, is onze erva ring. Ook nu al. Zo hebben we on langs een inbraak kunnen oplossen aan de hand van een tip. Het burger net werkt veel directer. De politie kan direct na melding bijvoorbeeld het signalement van een verdachte doorgeven. Dat is en stuk sneller dan dagen later een een oproep te doen via de media. Het burgernet is daarvoor een goed systeem. Het is overigens absoluut niet de bedoe ling dat burgers zelf verdachten in de kraag grijpen." door Wendy van den Hurk vlissingen - De Scheldekraan kan voor veel minder geld worden opge lapt dan waar de gemeente Vlissin gen tot dusver vanuitging. Sterker: voor ongeveer de helft. Dat zegt Frank Melcherts van het Bredase bedrijf MIT Groep. De ge meente Vlissingen hield verontruste inwoners steeds voor dat renovatie van de kraan niet te betalen was. Be dragen die zij noemde gingen rich ting een miljoen euro. Dat is ner gens voor nodig, aldus Melcherts. „Wij hebben een aantal afgetakelde kranen teruggezet. We hebben ze geconserveerd, de constructie her steld, de elektrische installatie aange past; noem maar op. Dat kan met deze kraan ook." En heus niet voor de hoofdprijs. „Als de kosten gedekt zijn, zijn we al een heel eind." Melcherts heeft contact met voor malig Zeevaartschooldirecteur Louis van Heulen, die onlangs het initia tief nam geld in te zamelen voor re novatie van de kraan. Zelf hoopt Melcherts dat ook bedrijven hun diensten aanbieden. Hij stelt de ge meente voor het plan in september verder uit te werken. De gemeente heeft nog vier ton aan Europese sub sidies 'liggen', maar dat moet ook worden besteed aan een monument voor werfarbeiders, een pompge- bouw bij het Dokje van Perry en in formatiepanelen. door Rolf Bosboom Met verwondering be keek Ad Weststrate, directeur van CineCi- ty in Vlissingen en Terneuzen, onlangs de grootste bioscoop in Bhutan. Het pand is een bouwval, de film wordt gepro jecteerd met een beamertje die op het balkon is vastgeplakt, het geluid komt uit minieme boxjes. Dat kan en moet beter, vindt Weststrate. Die boodschap gaat hij later dit jaar ook overbrengen. Aan de koning van Bhutan zelfs. Weststrate doet dat niet op eigen initiatief. Hem is gevraagd, offici eel vanuit het mediabureau van de vorst, om met een advies te ko men voor de hervorming van de complete filmindustrie in het Hi- malaya-koninkrijkje. Dat het ver zoek in Zeeland werd neergelegd, - wekt niet echt verbazing. Onder aanvoering van Wim van Gelder, indertijd commissaris van de ko ningin, heeft de provincie een warme band met Bhutan opge bouwd. Die kwam volop in de schijnwerpers te staan door het bezoek dat Blofin 2005 aan het bijzondere land bracht. Als voorzitter van de Union Inter nationale des Cinémas kan West strate bovendien bogen op ruime internationale ervaring. En dus reisde de Zeeuwse bioscoopbons eerder deze maand af richting het Aziatische land, bijgestaan door Bhutan Partners, een stichting die er uiteenlopende projecten op zet. Talloze sleutelfiguren uit de filmwereld en hoogwaardigheids bekleders heeft hij er gesproken. „Een week lang werd ik van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat van de ene naar de andere af spraak gereden." „Bhutan heeft een behoorlijke bloeiende filmindustrie", consta teerde Weststrate met eigen ogen. „Er worden zo'n 35 speelfilms per jaar gemaakt, maar niet op de meest professionele manier. Er zijn negentig filmproducenten. Men is er vooral trots op dat ze zo wel Bollywood als Hollywood tot nu toe buiten de deur hebben kunnen houden." Bhutan telt drie bioscopen. „Die zijn uit het jaar nul. De grootste heeft 860 zitplaatsen, maar met een zeer slechte projectie en slecht geluid. Maar de zaal zit wel elke avond helemaal vol. Als film maker kun je een bioscoop voor maximaal twee weken afhuren om er je film te vertonen. Er is een wachttijd van acht maanden, doordat regisseurs en producen ten steeds nieuwe films maken en er maar een paar plekken zijn om ze te vertonen." Behalve aan volwaardige biosco pen schort het aan opleiding en apparatuur. „In het hele land is er maar één professionele camera. Ook zijn er geen studiofaciliteiten voor binnenscènes." Ondanks de weinig ideale omstan digheden gelooft Weststrate zon der meer in de Bhutanese filmin dustrie. „Iedereen is er erg terd. Zé doen het met zo veel lief de en plezier. Het grootste goed dat ze hebben zijn de verhalen. Die moeten worden verteld, pe ambitie om goede films te maken is er al. Het moet alleen naar een hoger plan worden getild." Voor Weststrate is de conclusie helder. „Er zal een nieuw bio scoopcomplex moeten komen, met tevens ruimte waar buitenlan ders professionele opleidingen kunnen gaan verzorgen. En ook facilitair moet het een stap ho ger." Daarmee lijkt de weg open naar een CineCity in Bhutan. Weststra te laat in het midden of hij er ook zeifin zou investeren. „Ik vind het in elk geval belangrijk om het door Adri Klinkenberg DEN HAAG - Vier agrariërs in de buurt van de Mosselhoekseweg in Tholen hebben de Raad van State gevraagd een bestemmingsplanwij ziging ongeldig te verklaren. In die wijziging heeft de gemeente Tho len de weg vrij heeft gemaakt voor de bouw van drie nieuwe landhui zen en het verbouwen van een oude boerderij tot landhuis aan de Mosselhoekseweg. De boeren die dinsdag in Den Haag werden vertegenwoordigd door de ZLTO vinden dat de ge meente de woningen te dicht bij hun bedrijven heeft gepland. „Ze weten alle vier maar al te goed wat voor problemen burgers kun nen veroorzaken die in het buiten gebied gaan wonen", zei hun raadsvrouw P. Brouwer van ZLTO dinsdag bij de Raad van State. Op het terrein waar twee jonge on dernemers, die hun bedrijf Flore- stede hebben genoemd, met in stemming van het gemeentebe stuur willen beginnen, staat een 15.000 vierkante meter groot, ver vallen kassencomplex en een be drijfswoning. De kassen worden gesloopt. „Wij gaan zelf niet bou wen maar verkopen alléén de ka vels van 8000 vierkante meter bij voorbeeld aan een projectontwik kelaar", zei Gert Romme van Flore- stede. Het project van vier landhui zen valt onder de ruimteregeling. Die staat sloop van oude agrari sche gebouwen toe in ruil voor wo ningbouw. De vier agrariërs zeggen dat de af standsnormen niet worden ge haald. Mogelijk kunnen gewas beschermingsmiddelen in tuinen neerdalen. Op korte afstand van de bouwplek zitten ook de akker bouwers Hagen en Van Dongen en pluimveehouder Van Binsber- gen. Volgens de gemeente zullen de kopers van de landhuizen geen stankoverlast ondervinden. Uitspraak binnen twee weken. DELTAPARK. 7 Van 23 juli tot 21 augustus 2011 Spectaculaire sprongen van 8, 12 en 25 meter hoogte! Deltapark Neeltje Jans, daar steek je wat van op! www.neeltjejans.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 50