baat Bhutan Experiment met tong in Zeeuws binnenwater zeeland 121 hervorming filmindustrie Wethouder Kapelle boos op collega's E-reader ook te leen bij Zeeuwse Bibliotheek Wilt u ook, net als zij, kans maken op deze schitterende fiets? V Umoja-fonds stuurt jassen naar Bhutan PZC Winnaars van vorige week: woensdag 20 juli 2011 Jannie Molenaar uit Middelburg Ad Weststrate in Bhutan. Links Dago Beda (eigenaar tv-kanaal in Bhutan), rechts haar dochter (actrice en fïlmproducente). goed te begeleiden. En ik weet wei een aantal architecten dié het vre selijk leuk zouden vinden om daar iets te ontwerpen. Ik heb daar ook potentiële investeerders ontmoet. Maar vooral is belangrijk hoe de overheid van Bhutan erin staat. Die doet nu helemaal niets." Weststrate denkt onder meer aan de vorming van een filmfonds, waarbij bezoekers van de commer ciële films iets meer gaan betalen. Dat extra geld gaat in een fonds waarmee arthouse films kunnen worden gesteund, mits de over heid bereid is er een vergelijkbaar bedrag in te steken. Zijn advies moet in het najaar aan de koning van Bhutan worden aangeboden. Weststrate gaat er van uit dat daar vervolgens ook daadwerkelijk iets mee wordt ge daan. „Dat grote theater zakt van daag of morgen anders vanzelf in elkaar. Ze zien in dat de nood hoog is." Uiteindelijk zou de cinema van Bhutan ook internationaal moe ten kunnen meetellen, op filmfes tivals een rol moeten kunnen spe len. „Dat is een volgende stap. Nu is het niveau daar nog te laag voor. Dat is iets wat langzaam moet worden opgebouwd. Iedereen wil heel graag. En de verhalen zijn prachtig." KAPELLE - ion Herselman (VVD), de Kapelse wethouder voor ver keer en vervoer, is boos op de ge meenten Middelburg en Vlissin- gen en op de statenfractie van het CDA. Die dringen er, net als de PvdA-statenfractie eerder, bij het dagelijks provinciebestuur op aan om de NS ertoe te bewegen de dienstregeling niet te veranderen. De geplande verandering komt er op neer dat voortaan twee keer per uur een trein zal stoppen op al le Zeeuwse stations. De gemeen ten en de fracties vinden dat daar om de snelle verbinding tussen Zeeland en de Randstad ver dwijnt. „Onzin", vindt Herselman, „in de vroege ochtenduren stopt de intercity al jaren op alle sta tions." De gemeenten en de staten fracties spelen volgens Herselman met vuur. Morrelen aan de afspra ken kan betekenen dat NS toch weer kiest voor sluiting van de drie kleine stations, vreest hij. MIDDELBURG - Leden yan de Zeeuwse Bibliotheek in Middel burg kunnen daar vanaf i augus tus een e-reader lenen, een appa raat om digitale boeken mee te le zen. Het lenen van de e-reader kost 2,50 euro in de week. De bibliotheek zet dertien rechten vrije boeken op de reader. Mensen kunnen er zelf andere titels bijzet ten. Die moeten ze er weer afha len als het apparaat wordt ingele verd. Voorlopig zijn vijf e-readers beschikbaar. Uitlenen van digitale boeken is nog niet mogelijk, zegt een mede werker van de bibliotheek. Dat is juridisch en technisch lastig. OUWERKERK - In Zeeland wordt een experiment opgezet met het uitzetten van tong in binnenwate ren. De stichting de Zeeuwse Tong, Imares en Sportvisserij Zuid west Nederland hebben daar af spraken over gemaakt. Ze hebben hun eerste pijl gericht op de kreken bij Ouwerkerk. De uitgezette tong in de kreken bij Ou werkerk is bijzonder, omdat de kre ken niet in verbinding staan met 'open water'. De overlevingskans wordt hoog ingeschat. Het komt goed uit dat Imares meer jonge tong heeft geprodu ceerd dan ze voor haar eigen on derzoek nodig heeft. Op eenvoudi ge wijze zal worden onderzocht of de tong gaat wegtrekken of een blijvertje zal zijn. Mocht het expe riment in het Zeeuwse slagen, dan zou er voor de georganiseerde hen gelsport in Zuidwest Nederland (138.000 leden) een hele mooie aanvullende hengelsportsituatie kunnen ontstaan. Stichting de Zeeuwse tong - die succesvol tong opkweekt bij de Zeeuwse Zeelandbrug - ziet ook mogelijkheden voor de toekomst. Maar stichtingvoorzitter Rinus Platschorre blijft met beide benen op grond: „Wij proberen hier een succes van te maken, maar wij zijn wel afhankelijk van de natuur." Het enige wat u hoeft te doen is een zelfgemaakte zomerfoto voor de Zomerkrant in te sturen naar: zomerkrant@pzc.nl z C Jannie de Reiger uit Arnemuiden MIDDELBURG - Het Umoja-fonds van Blof heeft 370 jacks geschon ken aan een groep Bhutanen. Zij gaan de komende maanden op een hoogte van 4500 meter in de Himalaya aan de slag gaat om het waterpeil van een gevaarlijk glet- sjermeer te verlagen. De jacks moe ten de mannen beschermen tegen de kou. Henk de Jong, bestuurslid van het Umoja-fonds, heeft de jassen over gedragen aan de minister van eco nomische zaken van Bhutan. Dat gebeurde in hoofdstad Thimphu, tijdens de première van de film 86 centimetres. De titel van de film verwijst naar de verlaging van het waterpeil van het gletsjermeer Thorthormi in 2009. Het waterpeil stijgt als gevolg van de klimaatver anderingen. Er zijn steeds op nieuw maatregelen nodig om over stroming te voorkomen. Blof bezocht in mei 2005 Bhutan. De oprichting van het Umoja- fonds vloeide daar uit voort. Via het fonds wordt de C02-uitstoot van de band gecompenseerd. Marjan van de Vreugde uit Kamperland Familie Eijkman uitZaamslag Paul Suijk uit Oostkapelle Ina den Boer uit Zierikzee

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 41