Prachtig uitzicht vanuit 18 Aan een zijden draadje Groede in Kunst en kunst maakt ruimte voor jeugd Ui almanak Voiture VAN WAES BOODTS Nadat de vroegere brouwerij door de familie Van Bree is omge toverd tot modern woonhuis, is de koeltoren nu ingericht met drie appartementen, een kantoor en een 'hotelkamer'. Avontuurlijk sporten bij Boerenhoeve woensdag 20 juli 2011 vT I De Axelse Eva de Vries, lid van het Rope Rescue Team en dus een vrouw met ballen, hangt tientallen meters boven de grond. foto Mark Neelemans TERNEUZEN - Het Rope Rescue Team (RRT) van brandweer Ter- neuzen en de politie Zeeland oe fende gisteravond in Waterfront, de twee Terneuzense woontorens waarvan de hoogste 79 meter hoog is. Het team kreeg om iets voor 19.00 uur de melding dat er een glazen wasser in zijn defecte bakje bungel de ter hoogte van de zevende ver dieping. Aan het RRT de taak om de reddingsactie tot een goed eind te brengen. Waterfrontbewoner Fonny van www.pzc.nl MEEST GELEZEN 1. Politie: gerucht Ploegstra onzin 2. Terneuzen stuurt bedelaars weg 3. 'Kansen voor westoever kanaal' STELLING Stem op onze stelling 'Vijftig miljoen Zeeuws geld voor zeesluis is prima' op www.pzc.nl/zeeuws-vlaanderen STUUR UW TIPS NAAR zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Zet uw foto in het album www.pzc.nl/foto Ze rijdt al een eeuwigheid in een af tands voertuig van Italiaanse make lij. De lak is dof hier en daar zit een deukje én geen comfort- en veilig- heidverhogende zaken zoals airco of airbags. 'Want', zegt die zuinige Goese collega steevast, 'wat er niet opzit, kan ook niet stukgaan'. Maar nu is het einde van de trouwe vierwieler in zicht. Het beestje man- Tip? redactie@pzc.nl keert te veel voor de jaarlijkse keu ring. Dus heeft mevrouw het spaar varken kapot geklopt en zich een nieuwe, belastingvrije(l) Japanse voi ture aangeschaft. Met airco én een cd-speler. Kan stuk, maar is wel fijn. „Ik heb nu geen radio, dus als ik naarm'n dochter in Rotterdam ga, zing ik de hele weg hetzelfde lied. Bij Moerdijk ben je dat toch wel beu!" door René Hoonhorst Zo licht is het vroeger nooit geweest op de koel- vloer. Grote ramen in het zadeldak en de mu ren maken de bovenste verdieping van de voormalige koeltoren ech ter een lustoord van licht. De ra men in de muur bieden bewoners van het appartement ook een prachtig uitzicht op de wijde om geving van Westdorpe. Voor Nancy van Bree is het appar tement op de derde verdieping dan ook het mooiste dat de koelto ren te bieden heeft. Maar ook de woningen op de eerste en tweede verdieping zijn de moeite waard. De rust en ruimte van de polder zijn hetzelfde en het uitzicht is nauwelijks minder. Na de bouw vak komt er nog een nieuwe vloer in de appartementen op de twee de en derde verdieping, maar dan zijn de woningen ook helemaal af. Voor het kantoor en de 'hotelka mer' op de begane grond geldt het zelfde, geeft Nancy aan. Zij, haar man Jos en drie kinderen wonen al zes jaar in de voormalige brouwerij die haaks op de koelto ren staat. Alleen de gevel van het huis is nog origineel. De letters VAN WAES BOO zijn nog vaag te herkennen, de resterende letters DTS zijn, met het bijgebouw waar ze opstonden, begin deze eeuw ge sloopt. Als het aan de familie Van Bree had gelegen, waren de letters nog een keer fris opgeschilderd, maar dat vond Monumentenzorg niet goed. „De gevel moest origi neel blijven, het verdwijnen van de letters hoorde er bij." De wil van Monumentenzorg was voor een groot deel wet. Want zon der de steun van de rijksdienst hadden de Van Brees de koeltoren niet voor het nageslacht kunnen bewaren. Met de bijdrage van ruim 3,5 ton kon de koeltoren bij voorbeeld genezen van een 'bedrei gende ziekte' als betonrot. De to ren - waarin diverse 'zolders' voor het mouten, gisten en koelen van de voor perfect gerstenat geschikte granen - blijft daardoor een baken in de streek. Iedereen die over de Tractaatweg vanuit of naar België rijdt, ziet het zadeldak boven de Graafjansdijk uittorenen. J an Waes Boodts was in de vo- V rige eeuw één van de drie Westdorpse brouwerijen. De Duif en De Witte Leeuw timmerde de eerste helft van de twintigste eeuw ook aan de weg. Van Waes Boodts hield het het langst - tot 1965 - vol, maar leek de laatste 25 jaar ook aan de sloophamer ten - prooi te vallen. De restauratie kost te jaren, maar is de moeite waard geweest, zegt een trotse Nancy van Bree. Ze wil het resultaat graag laten zien: aan kandidaat-ko pers natuurlijk, maar ook aan dor pelingen die wel eens willen zien wat er de laatste jaren achter de steigers is schuilgegaan. Iedereen is zondag 31 juli van 11 tot 17 uur wel kom in de koeltoren. Damme mocht figureren als ge strande glazenwasser. Vier absei- lers, drie mannen en een vrouw, moesten van het dak van water front abseilen om het 'slachtoffer' te bereiken. Aan ploegcoördinator van het RRT, Arno Allonsius, de taak om later te evalueren of de teamleden de reddingsactie goed hebben uitgevoerd. Het is voor het eerst dat het vorig jaar opgerichte RRT een oefening houdt in Waterfront. Het team wordt ingezet voor reddingsacties op grote hoogte of diepte. De vleugel, een deel van de voormalige brouwerij, is al zes jaar het woonhuis van de familie Van Bree. In de voor malige koeltoren zijn nu drie appartementen, een kantoor en een 'hotelkamer' ingericht. NIEUWVLIET - Sport- en recreatiebe- drijf Boerenhoeve aan de Sint Jans- dijk in Nieuwvliet houdt vandaag een inloopdag Adventure Sports. Deelnemers maken kennis met de tokkelbaan, touwenpiste, boog schieten, speleologie, de hoogtepis te, dodensprong en hindernis- baan. Meedoen kost 11,50 euro. Wie wil deelnemen, moet zich deze och tend nog even aanmelden via 0117 371427. Deelnemers moeten om 13.00 uur klaar staan. De middag duurt tot ongeveer 17.00 uur. Bij slecht weer gaan de activiteiten gewoon door. door Martijn de Koning GROEDE - Professionals en amateur kunstenaars presenteren zich ko mende zaterdag zij aan zij tijdens het evenement Groede in Kunst en kunst. In en rond de Grote Kerk op de Markt en in de zijstraten staan tientallen kraampjes. De lokale ga leries en ateliers - en daar heeft Groede er een flink aantal van - zijn geopend. Als onderdeel van het evenement wordt de Noordstraat, onder de noemer Kunst en Kids, kinderter rein. Jonge bezoekers kunnen gra tis meedoen aan activiteiten als schilderen, stoepkrijten en instru menten maken. Tijl Damen geeft muziekworkshops en leert de kin deren gedichten voor te dragen. Tussen 13.00 en 14.00 uur is er open podium voor jong talent. Wie wil, kan zich nog inschrijven via de website van het evenement. Vanaf 14.00 uur treedt het trio Djazzperado op in de Grote Kerk. Een uur later verzorgt thuisspeler Peter Quaak een optreden bij eet café Het Overleg in de Blekestraat. Om 16.30 uur is bij brasserie De Drie Koningen op de Markt de beurt aan Roel Sarneel. De kunstmarkt duurt van 10.00 tot 17.00 uur. Q www.groedeinkunstenkunst.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 38