Volwaardige bioscoop 2o I zeeland Herselman: Walcherse gemeenten spelen met vuur over treinenloop Groen Wandelen langs littekens Ramp CineCity-directeur Ad Weststrate adviseert op verzoek Aziatisch land bij vlinder- struik vlijtig Liesje Roundup Kuiflaven'del woensdag 20 juli 2011 OUWERKERK - Het Watersnoodmu- seum in Ouwerkerk houdt zater dag een excursie langs de 'littekens van de Ramp'. De wandeling ver trekt om 13.30 uur vanaf het par keerterrein bij het museum. door Rolf Bosboom Met verwondering be keek Ad Weststrate, directeur van CineCi- ty in Vlissingen en Terneuzen, onlangs de grootste bioscoop in Bhutan. Het pand is een bouwval, de film wordt gepro jecteerd met een beamertje die op het balkon is vastgeplakt, het geluid komt uit minieme boxjes. Dat kan en moet beter, vindt Weststrate. Die boodschap gaat hij later dit jaar ook overbrengen. Aan de koning van Bhutan zelfs. Weststrate doet dat niet op eigen initiatief. Hem is gevraagd, offici eel vanuit het mediabureau van de vorst, om met een advies te ko men voor de hervorming van de complete filmindustrie in het Hi- malaya-koninkrijkje. Dat het ver zoek in Zeeland werd neergelegd, wekt niet echt verbazing. Onder aanvoering van Wim van Gelder, indertijd commissaris van de ko ningin, heeft de provincie een warme band met Bhutan opge bouwd. Die kwam volop in de schijnwerpers te staan door het bezoek dat Blofin 2005 aan het bijzondere land bracht. Als voorzitter van de Union Inter nationale des Cinémas kan West strate bovendien bogen op ruime internationale ervaring. En dus reisde de Zeeuwse bioscoopbons eerder deze maand af richting het Aziatische land, bijgestaan door Bhutan Partners, een stichting dié er uiteenlopende projecten op zet. Talloze sleutelfiguren uit de filmwereld en hoogwaardigheids bekleders heeft hij er gesproken. „Een week lang werd ik van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat van de ene naar de andere af spraak gereden." „Bhutan heeft een behoorlijke bloeiende filmindustrie", consta teerde Weststrate met eigen ogen. „Er worden zo'n 35 speelfilms per jaar gemaakt, maar niet op de meest professionele manier. Er zijn negentig filmproducenten. Men is er vooral trots op dat ze zo wel Bollywood als Hollywood töt nu toe buiten de deur hebben kunnen houden." Bhutan telt drie bioscopen. „Die zijn uit het jaar nul. De grootste heeft 860 zitplaatsen, maar met een zeer slechte projectie en slecht geluid. Maar de zaal zit wel elke avond helemaal vol. Als film maker kun je een bioscoop voor maximaal twee weken afhuren om er je film te vertonen. Er is een wachttijd van acht maanden, doordat regisseurs en producen ten steeds nieuwe films maken en er maar een paar plekken zijn om ze te vertonen." Behalve aan volwaardige biosco pen schort het aan opleiding en apparatuur. „In het hele land is er maar één professionele camera. Ook zijn er geen studiofaciliteiten voor binnenscènes." Ondanks de weinig ideale omstan digheden gelooft Weststrate zon der meer in de Bhutanese filmin dustrie. „Iedereen is er erg begeis- terd. Ze doen het met zo veel lief de en plezier. Het grootste goed dat ze hebben zijn de verhalen. Die moeten worden verteld. De ambitie om goede films te maken is er al. Het moet alleen naar een hoger plan worden getild." Voor Weststrate is de conclusie helder. „Er zal een nieuw bio scoopcomplex moeten komen, met tevens ruimte waar buitenlan ders professionele opleidingen kunnen gaan verzorgen. En ook facilitair moet het een stap ho ger." Daarmee lijkt de weg open naar een CineCity in Bhutan. Weststra te laat in het midden of hij er ook zeifin zou investeren. „Ik vind het in elk geval belangrijk om het door Mieke van der Jagt KAPELLE - Jon Herselman (WD), de Kapelse wethouder voor ver keer en vervoer, is boos op de ge meenten Middelburg en Vlissin gen en op de statenfractie van het CDA. Die dringen er, net als de PvdA-statenfractie eerder, bij het dagelijks provinciebestuur op aan om de NS ertoe te bewegen de dienstregeling niet te veranderen. De geplande verandering komt er op neer dat voortaan twee keer per uur een trein zal stoppen op al le Zeeuwse stations. De nieuwe dienstregeling is het resultaat van een moeizame lobby in 2006, waarbij voorkomen kon worden dat de stations Amemuiden, Kapel- Ie en Krabbendijke zouden sluiten. Middelburg en Vlissingen willen nu, in navolging van de PvdA-sta tenfractie, de afspraken openbre ken. De CDA-statenfractie sloot zich daar onlangs bij aan. De ge meenten en de fracties vinden dat de treinen te vaak moeten stoppen en dat daarom de snelle verbin ding tussen Zeeland en de Rand stad verdwijnt. Dat zou nadelig zijn voor forenzen en studenten. „Onzin", vindt Herselman, „in de vroege ochtenduren stopt de inter city al jaren op alle stations. Boven dien is het verdwijnen van een rechtstreekse verbinding met Schiphol al veel langer bekend." De gemeenten en de statenfracties spelen volgens Herselman met vuur. Morrelen aan de afspraken kan betekenen dat NS toch weer kiest voor sluiting van de drie klei ne stations. Voor reizigers uit Mid delburg, Vlissingen en Goes bete kent dat wellicht tijdwinst, maar voor grote groepen reizigers, des tijds netjes geturfd, is dat een ramp. De Walcherse gemeenten hebben voor hun standpunt steun gezocht bij Goes, maar die gemeen te wil dat Gedeputeerde Staten het afhandelen. En die peinzen er niet over om bij de NS aan te kloppen. Buddleja davidii. Diverse soorten. Potmaatl9cm. Perstuk Impatiens New Guinea. Diverse kleuren. Potmaat13cm. Per stuk Concentraat. Bestrijdt onkruid tot aan de wortels. Flacon 140 ml Lavandula stoechas 'Anouk'. Potmaat 17 cm. Per stuk Ma. t/m vrij. 10:00 - 21:00 uur Za. 09:00 - 17:00 uur Zo. 12:00 - 17:00 uur GroenRijk Middelburg Mortiereboulevard 2 Middelburg 0118-470400 www.groenrijk.nl SOVN'VW'V Spectaculaire sprongen van 8, 12 en 25 meter hoogte! Deltapark Neeltje Jans, daar steek je wat van op! www.neeltjejans.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 20