81 buitenland Partij Dewinter in neerwaartse spiraal Ierland ve Voordelige FLY-DRIVES EUROPA VLAAMS BELANG Kiezers en kaderleden lopen massaal weg Blij voor jarige Mandela dinsdag 19 juli 2011 Partijgenoten hebben het ge had met Filip Dewinter. Hij maakt geen keuzes en ver nieuwt niet. Andere par tijen hebben hem aan alle kanten ingehaald. door Carel Goseling Is de voorman van Vlaams Be lang (VB), het voormalige Vlaams Biok, een op macht beluste politicus die geen te genspraak duldt? Volgens de tegen standers van Filip Dewinter (48) wel. En dat zijn niet alleen aanhan gers van andere politieke partijen. Uit eigen kring klinkt dezelfde klacht. Partijbonzen en kiezers lo pen steeds vaker weg. Neem Frank Vanhecke, erevoorzit ter en beschermeling van Karei Dil len, oprichter van de partij. Hij stapte op nadat de partij een vijf tal kritische leden uit Gent, de zo genoemde Belfortploeg, royeerde. „In dit Vlaams Belang herken ik mij niet meer", aldus Vanhecke. Volgens hem is de partij 'gekaapt' door Gerolf Annemans (bestuurs lid) en Filip Dewinter. „Wie niet naar hun pijpen danst vliegt er uit. De huidige leiders zijn alleen met hun eigen macht bezig." Vanhecke is niet de enige. Koen Dillen, zoon van, zegde de partij ook vaarwel. Net als Jurgen Ceder, fractieleider in de Senaat, Erik Ar- ckens (Vlaams parlementslid), Jo- han Demol (de Brusselse 'aanvoer der' van de partij) en Steven Du- pont (lid van provinciale staten Vlaams-Brabant). De Belfortploeg onder leiding van Francis Van den Eynde verweet de partijtop starheid, een beschuldi ging die door alle andere vertrek- Filip Dewinter foto EPA kers wordt gedeeld. Zo schreef Du- pont in zijn ontslagbrief dat de par tijtop verjonging en modernise ring blokkeert. En dat de partij al maar het bekende verhaal blijft af draaien zonder een keuze te ma- ken voor 'nieuwe' thema's. Céder, 25 jaar lid van de partij, stel de bij zijn ontslag dat de Antwerp se gemeenteraadsfractie van VB, onder leiding van Dewinter, de partij in een 'verstikkende houd greep' heeft. Demol: „De geesten van Dewinter en Annemans zijn zo bekrompen dat verandering compleet onmogelijk is. De bood schap moet dringend intelligenter worden. Nu nog zeggen 'stop im migratie' is totaal achterhaald. VB zegt vandaag nog hetzelfde als 30 jaar geleden. De partij zit vast in een stramien. De partijtop is vast geroest in eigen ideeën. De bood schap is niet aantrekkelijk meer." In Vlaanderen kende VB zijn hoog tepunt in 2004. Toen werd bij re gionale verkiezingen 24,2 procent van de stemmen gehaald. In 2009 was dat nog maar 15,3 procent. Na tionaal scoorde de partij in 2007 het best: 12 procent van de stem men. In 2010 was dat gezakt tot 7,8 procent. In een interview met Humo werd Dewinter vorige week geconfron teerd met een uitspraak van hem. Een paar jaar terug zei hij als een Duitse herdershond over zijn kud de te zullen waken als het wat moeilijker werd om de kudde bij een te houden. „Er is nog genoeg kudde over om mijn taak als Duit se herder voort te zetten", aldus Dewinter nu. De omstandigheden in 2004 noemde hij uniek. De liberalen en christendemocraten hadden hun kiezers 'verraden', nationalistisch getinte partijen als N-VA waren er nog niet. „Wij waren een zwart gat dat alle stemmen ter rechterzij de aantrok." Dat is nu wel anders. N-VA haalde bij de nationale ver kiezingen van vorig jaar 28,2 pro cent. Bij een stembusgang nu zou dat 33,5 procent zijn. Partijleider Bart de Wever wordt op handen gedragen. Op nationaal niveau dic teert N-VA de agenda bij de vor ming van een nieuw kabinet. Dat komt er alleen als Vlaanderen ge noeg autonomie krijgt. Dat laatste wil Vlaams Belang ook. Geen wonder dat Dewinter de lijn van De Wever waar hij maar kan, steunt. Elk 'nee' van N-VA bij de gesprekken over een nieuw kabi net kan op applaus van Dewinter rekenen. Wat hem betreft moet het in België zo snel mogelijk tot een boedelscheiding komen. Hoe maakt hem eigenlijk niet uit. Dewinters strategie is duidelijk: groeien over de rug van N-VA met, op termijn regeringsmacht krijgen. Daarmee verandert de structuur van de partij echter niet. En het verhaal blijft ook hetzelfde. Waar mee de basis voor weglopend ka der en kiezers blijft liggen. in Vertrek: van 27/7 t/m 29/10 verblijf in het 4-sterren hotel The Riviera Resort Spa aan de kust tips: de imposante kathedraal in j Valletta, de drie Riddersteden, Rabat, de 'stille stad' Mdina en de spectaculaire Dingli kliffen inclusief vliegreis, verblijf, ontbijt en huurauto Zie www.kras.nl/38111 ITALIË - Sardinië Vertrek: van 21/7 t/m 20/10 NIEUW BIJ KRAS.NL! sfeerproeven op Sardinië! individuele rondreis langs alle hoogtepunten van het eiland, zoals Cagliari, Baramini, Alghero, Costa Smeralda en het pittoreske Bosa inclusief vliegreis, verblijf, ontbijt en huurauto A 'Wmm Zie www.kras.nl/38422 PORTUGAL - Madeira Vertrek: van 8/8 t/m 29/3 verblijf in het. 5-sterren hotel Quinta Jardim Serra, gevestigd in een' schitterend landhuis tips: hoofdstad Funchal, de zeewaterbaden van Porto Moniz en de Paul da Serra hoogvlakte inclusief vliegreis, verblijf, ontbijt en huurauto Zie www.kras.nl/38108 ITALIË - Sicilië Vertrek: van 20/8 t/m 22/10 prijsverlaging in sep. okt.! ontdek het prachtige Sicilië met o.a. het prachtige Syracuse, de 'gelukkige stad' Palermo, het sfeervolle Taormina, de vulkaan de Etna en het vissersdorpje Cefalü inclusief vliegreis, verblijf, ontbijt en huurauto Zie www.kras.nl/35614 ITALIË - Gardameer Vertrek: van 21/7 t/m 25/8 verblijf in 3-sterren hotel Lido direct aan het strand tips: Verona, de Romeinse ruïnes van Brescia, de historische stad Milaan en het schilderachtige vissersdorp Malcesine inclusief vliegreis, verblijf, ontbijt, diner en huurauto Zie www.kras.nl/38419 PORTUGAL - Azoren Vertrek: van 5/8 t/m 23/9 schitterende combinatiereis van de eilanden Terceira, Faial Sao Miguel tips: de krater van Sete Cidades, het historische Angra do Heroi'smo, Lagao do Fogo en walvisspotten inclusief (binnenlandse) vluchten, verblijf, ontbijt en huurauto Zie www.kras.nl/38295 KRA5.NL waarom zou je meer betalen BOEK ONLINE of bel 0900-9697 15cpm of ga naar de dichtstbijzijnde Vakantiewinkel van Arke o f JJ-KIZen Prijzen zijn per persoon tenzij anders vermeld. Prijzen zijn exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds. door onze correspondent Mario Danneels DUBLIN - De conclusies van een rap port dat de Ierse regering liet ma ken over aantijgingen van seksueel wangedrag van priesters tegenover minderjarigen in het bisdom Cloy- ne, zijn verpletterend. Twee derde van de klachten die het bisdom tussen 1996 en 2009 ontving, werd bewust niet aan de politie doorge geven. Bisschop John Magee, die als voor malige secretaris van de pausen Paulus VI, Johannes Paulus I én II macht en invloed geniet in Rome, schuwde een systematische doof potoperatie niet. Feiten over mis daden die hij tegenover de politie achterhield, bekende hij vlotjes in brieven aan het Vaticaan omdat hij dacht dat die 'vertrouwelijk zouden blijven'. Niet verbazing wekkend overigens: Magee wordt zélf beschuldigd van fout gedrag te- ben gistermorgen een verjaardags liedje gezongen voor Mandela. De voormalige anti-apartheidsstrijder, Nobelprijswinnaar en oud-president werd 93 jaar. Kinderen in het hele JOHANNESBURG - Kinderen van de wijk Diepsloot, in Johannesburg, vie ren de verjaardag van Nelson Man dela. Ongeveer twaalf miljoen schoolkinderen in Zuid-Afrika heb-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 8